Лариса Ніцой про мовні законопроекти: “Українців хочуть збити з пантелику”

Відома письменниця Лариса Ніцой висловила своє бачення щодо законопроектів про мови, які розглядає парламент.

“Я прочитала усі п’ять законопроектів про мову. Я їх порівняла. Один, мураєвський, не витримує жодної критики. Його не рахуємо. Лишається чотири: 5556, 5669, 5670, 5670д, – пише у Фейсбуку Лариса Ніцой. – Чому я не підтримую закононпроект 5670-5670д.

1. Він написаний красиво, але найгірше захищає український інтерес.

2. Якщо взяти ДРУКОВАНІ ЗАСОБИ в 5670д, то мовою меншини друковані засоби можна розповсюджувати на всій території України, це суперечить рішенню КСУ, який говорить, що мова меншин застосовується на місцевому рівні. А в законопроекті 5556 друковані засоби мовою меншини поширюються лише на місцевому рівні (що узгоджується з рішенням Конституційного суду), в межах села, селища, міста, де живе меншина і складає третину населення.

3. Культурні заходи в 5670д. Мовою меншини їх можна проводити на загальнонаціональному рівні з українським перекладом. А в 5556 культурні заходи з українським перекладом можна проводити на місцевому рівні (що узгоджується з рішенням КСУ), якщо тут проживає меншина і складає третину населення.

4. Освіта в 5670д. Навчання мовами меншин поставлене в один ранг з навчанням українською державною мовою, що суперечить Конституції. В 5556 освіта, навчання повинне бути українською, а мова меншин може вивчатися, як додаток до освіти українською (згідно з рішенням КСУ).

5. У 5670д є ківаловська стаття 1, п2. “Статус Української мови не може звужувати мовні права і потреби національних меншин”. Ця стаття перекреслює усі українські приписи закону. Якщо я буду вимагати в магазині дотримання статті 26 цього ж закону про обслуговування українською, меншина мені буде казати, що вона вимагає дотримання статті 1, п 2, щоб я не звужувала її права і потребу розмовляти мовою меншини. І поліція приїде штрафувати кого? Меншину , чи мене, українку, яка хоче української від меншини і тим порушує ст1, п2. У законопроекті 5556 такого пункту немає.

Є ще багато гнилих місць у цьому законопроекті.

Меншинам вигідний цей законопроект. Він найтолерантніший до них. Тому вони так і верещать, щоб українців збити з пантелику, мовляв, меншини проти 5670д, значить то щось вартісне. Їхнє верещання – то все багатоходовка однієї владної комбінації.

Вам не здається дивним, що про законопроекти 5556 і 5669 ніхто особливо не згадував? Ніби їх немає. А вся істерія навколо одного?

Левко Лук’яненко був за 5556. Попович. І не лише вони.

Але що я, дитяча письменниця, поварившись два роки кожного дня в цьому котлі і побачивши його нутро зсередини, що я можу вдіяти проти цього фарсу на загальнодержавному рівні? Якщо проти мене за законопроект 5670д велика державна машина”.

Фото: Evgenia Pirog (Facebook)

Відео:

https://www.facebook.com/ukrreporter/videos/952024051638837/

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *