Книжковий Арсенал-2018: шлях до читачів через космос та віртуальну реальність

Щорічний Книжковий Арсенал з його новинками на будь-які теми та смаки є показовим зрізом українського суспільства з його проблемами та сподіваннями.
Але ми живемо у вік Інтернету. Тому цього року я вирішив не тільки організувати один з заходів на «Арсеналі», але й провести дослідження: як автори та видавці шукають шлях до потенційних читачів у ХХІ столітті.

Перший шлях – поєднання книги та нових технологій. Це справжнє відкриття цьогорічного Арсеналу я продемонстрував групі учнів, головним чином з київської 181 школи разом зі вчителькою Зоєю Поражинською. Я вже організовував заходи з цими дослідниками нового покоління, де знайомив молодь із прийомами поєднання досягнень науки та культури з високими технологіями. Справжнє захоплення викликають 3d-книги, в яких через анагліфічні окуляри можна побачити об’ємний рельєф Землі (демонстрація Михайла Самійленка), або художніх творів, які оживають у додатках віртуальної реальності (технологія SIMO AR).

Віртуальна реальність особливо допомагає молоді та дітям зацікавитися героями як класики, так і нових книг. Дуже серйозні та глибокі книги таких авторів, як Кафка, стають зрозумілішими, якщо подивитися на себе очима героя, наприклад, Грегора Замзи з «Метаморфозу». Повну віртуальну реальність представили чеські розробники Achtung 4K та 4Each у проекті VRwandlung/The Metamorphosis VR, презентованого Франкфуртським книжковим ярмарком. Відчуйте себе мурахою!

А для наймолодших читачів був зроблений VR-проект “Знайомство з Туконі”, презентований New Cave Media за підтримки ЛакіБукс. Ілюстрації представила Оксана Була, автор книги про казкових друзів лісу туконі, що вийшла у Видавництві Старого Лева. Діти в окулярах віртуальної реальності шукали туконі за деревами, а коли дивилися на них, ті виходили та розповідали про себе. Втім, познайомитись із туконі дорослим було цікаво не менше – «українських покемонів» у віртуальному лісі шукав і президент Порошенко.

Другий шлях до читачів – можливість поспілкуватися з видатними людьми, що стали авторами книг. Деяких авторів давно чекали в Україні – проте навіть величезний «Арсенал» не вміщував охочих. На щастя, гості приїхали з-за океану на довший період. І, наприклад, Енн Аппельбаум з «Вашінгтон пост» я побачив ще перед відкриттям виставки. Її творчість – предмет окремої розмови. А з Доржем Бату вдалося поспілкуватися вже після закриття – і тут ми переходимо до наступного пункту нашого дослідження.

Третій шлях можна назвати «реальна фантастика». На сьогодні науково-технічний прогрес настільки неймовірний, що легко перетікає у фантастику – яка інколи теж стає реальністю з легкої руки його учасників. Книга Доржа Бату «Франческа. Повелителька траєкторій» (Видавництво Старого Лева) – яскравий приклад. Герої книги – інженери NASA, які керують супутниками та космічними кораблями. Сам автор – насправді наш співвітчизник Андрій Васильєв, в минулому кореспондент українських новин, а зараз оператор NASA. Псевдонім «Дорж Бату» пов’язаний із бурятським корінням Андрія.
Книга «Місія – космос» Леоніда Каденюка – ще один приклад такої «реальної фантастики». Натхнення від неймовірних пригод та занять авторів «чіпляє» нове покоління, і так традиція читання продовжується.

Багато цікавого презентували й інші видавництва, зокрема «Саміт-книга», чиї видання – як правило, шедеври дизайну. І це четвертий шлях до читачів: естетичний. Ілюстрації та дизайн – важливий спосіб утримати увагу читача. Саме у цьому видавництві вийшла й моя книга, ювілейне ілюстроване видання «Перемоги нового покоління: незалежній Україні – 25 років». Книга вже другий рік користується великим попитом у міжнародних читачів.
Ось що дійсно важливо: молодь та діти з захопленням читають книжки, які «розмовляють» з ними сучасною мовою, особливо мовою технологій. І це дає майбутнє книгам, а значить – і людству.

Сергій ВАКАРІН, Голова правління UkraineIS

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *