“Якщо я поїду з Майдану, то завтра не буде України!”
У Святошинському суді столиці свідчення дав Володимир Голоднюк, батько Устима Голоднюка, Героя України, який загинув 20 лютого 2014 року на Інститутській.
Родина Голоднюків — із Збаража, що на Тернопільщині. Устим навчався у Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут, згодом — у Бережанському агротехнічному інституті. Під час Майдану хлопець приїхав до Києва захищати демократію. Його записали до 38-ї сотні Самооборони.
– Почувши, що 18 лютого розпочалася кривава розправа над майданівцями, я не зміг вже бути удома і поїхав до Києва, до сина, - розповідав у суді Володимир Голоднюк. – Зустрілися з Устимом біля входу до КМДА, і тоді ж почув від нього: “Якщо я поїду з Майдану, то завтра не буде України!”. Я залишився із сином…
Батько Устима розповідав, що протягом тривалого часу намагався розшукати очевидців, які б бачили момент загибелі сина, однак пошуки були невтішними. Є низка фрагементів відео, на яких видно, як хлопець у голубому шоломі намагається надати допомогу пораненому майданівцю.
Володимир Голоднюк говорить, що на першому етапі розслідування не довіряв слідству, тому й не поспішав передавати для експертизи автоматну кулю, яку знайшов біля Жовтневого палацу (зробив це лише у листопаді 2016-го). Він розпочав власне розслідування убивства сина — шукав світлини тих подій, відеосюжети, записував свідчення очевидців… У нього вималювалося чимало версій — хто і звідки стріляв по майданівцях. Одна із них — вогонь вели снайперські групи. Але це були лише припущення, і їх з часом, після оприлюднення відеозапису розстрілу на Інститутській, Володимир Голоднюк відхилив.
Як відомо, прокуратура обвинувачує в убивстві майданівців колишніх “беркутівців”. Нині на лаві підсудних п’ятеро осіб. Ще 20 екс-“беркутівців” перебувають у розшуку.
Заслухавши свідчення Володимира Голоднюка, суд не зміг продовжити процес. У залі з’явилися громадські активісти з плакатами про те, що убивці Небесної сотні мають бути покарані. Утім, деякі гасла були дивними: наприклад, на одному з плакатів було написано: “Чому судять не псів системи, а патріотів?”. Це підсудні “беркутівці” – патріоти?
А коли молоді активісти, які до того ж влаштували в судовій залі ще й такий собі флешмоб на тему “поранених майданівців” із нібито закривавленими головами, то спалахнула гостра суперечка між родичами Героїв Небесної сотні й учасниками цієї специфічної вистави. Мовляв, чи доречними є сміх та реготи в такій ситуації, особливо коли щойно тут виступив із страшними свідченнями Володимир Голоднюк? І чому перешкоджають продовжувати судовий процес? Родичі Героїв Небесної сотні були незадовлені тим, що через ось такий протест суд змушений був перенести засідання.
Леонід ФРОСЕВИЧ
Фото автора