Володимир В’ятрович: “Ленінопад” в Україні завершився
В Україні, принаймні на території, яку контролює Київ, не залишилося жодного пам’ятника Володимиру Леніну. Про це повідомив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Загалом демонтовано 2389 радянських пам’ятників, з них 1320 – пам’ятників пролетарському вождю.
В’ятрович припускає, що Ульянови-Леніни залишилися в сільській місцевості та на території підприємств. Справа в тому, що в реєстрах вони ніколи не існували, їх можна демонтувати лише за фактом виявлення.
Доля пам’ятників вождю світового пролетаріату різна. Звичайні гіпсові фігури, які не становлять ані матеріальної, ані історичної цінності, – знищені. Бронзові або переплавлені, або продані, або зберігаються для Музею монуметальной пропаганди СРСР (Музей тоталітаризму), який наприкінці 2017 року мають відкрити на території колишнього ВДНГ (“Експоцентр України”). Там експонуватися будуть кілька десятків скульптур, які можна вважати зразками мистецтва соцреалізму.
Зараз вирішується, що робити з сотнями постаментів, які залишилися після повалення Леніних. На деяких із них уже почали встановлювати монументи героям АТО.
Декомунізації підлягає і скульптурна композиція (дві людини з радянським гербом) біля столичної арки Дружби народів. Саму арку чіпати поки не будуть, хоча Інститут національної пам’яті пропонує звести на її місці національний пантеон. Загалом демонтаж арки, яка є символом українсько-російської дружби, зараз на часі.
У рамках декомунізації перейменовано 987 населених пунктів, з них 32 міста. Досі не перейменовані дві області – Дніпропетровська і Кіровоградська. Вони прописані в Конституції, тому їх перейменування має відбуватися через зміну Основного Закону. Також перейменовано 52 тисячі вулиць.
Ростислав Цуркан