Чергове здорожчання. Ціни на комуналку знову зростуть

У січні середньозважений тариф на послугу централізованого опалення в будинках, що оснащені будинковими приладами обліку тепла, у Києві сягнув 33 грн./кв. м, зрісши за місяць.

Про це повідомляє УНН з посиланням на дані пресслужби Київської міськдержадміністрації, яка цитує заступника голови КМДА Петра Пантелеєва.

“У січні середньозважений тариф на послугу централізованого опалення в будинках, що оснащені будинковими приладами обліку тепла склала 33 грн/кв. м. У будинках, де проведені енергоефективні заходи, ціна опалення в січні склала в середньому 23 грн/кв. м”, – повідомив Пантелеєв.

Зі слів заступника голови КМДА, встановлення теплового пункту в будинку, заміна вікон та дверей, утеплення фасаду та інші роботи “здатні зменшити теплоспоживання й витрати на комунальні послуги на 40-50%”.

Після отримання платіжок за опалення в грудні в соцмережах з’явилось кілька прикладів платіжок з аномально високими нарахуваннями за тепло – 10-17 тисяч.

У Київтеплоенерго вказували, що перевірили наведені приклади, і це була правда, не фейк. У компанії зазначали, що “середньозважена вартість опалення 1 кв. м. в будинках з лічильниками становила 32,74 грн. при незмінному тарифі”. “Ми розібралися в кожному випадку. Виявилось, усі платіжки-“аномалії” стосувались лише мешканців новобудов, де частина квартир оснащена індивідуальними приладами обліку, частина — ні”, – вказали у компанії.

Там додали, що у січні 2021 року київські будинки спожили на 10% більше теплоенергії, ніж в грудні. Головна причина — зниження середньомісячної температури повітря. Відповідно, вартість опалення 1 кв.м квартири в столиці зросла в середньому на 5 грн. порівняно з минулим місяцем.

Як повідомлялося раніше тарифи на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива за січень 2021 року зросли на 6%. Найбільше подорожчала електроенергія – на 36,6%.

Додамо, що на тлі тарифної кризи в Україні підписали меморандум щодо непідвищення цін на тепло і гарячу воду для населення до кінця цього опалювального сезону.

Нагадаємо, що з 1 січня 2021 року в Україні значно зросли тарифи на комуналку, при чому – як за світло, так і за газ. Це обурило громадян, які масово почали влаштовувати акції протесту.

Так, з початку року було скасовано пільговий тариф в 90 коп/КВт-год для населення на перші 100 кВт-год електроенергії і встановлено єдиний тариф на рівні 1,68 грн/кВт-год. Постанова Кабміну, якою підвищується ціна, ухвалена нібито з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення із січня 2021 року, пояснили у Міненерго. Наразі питання “вирішили” компенсаціями – українцям роздадуть 1,4 млрд. грн. з держбюджету, але не всім, а лише окремим категоріям населення.

Слід додати, що 2020 року у своєму звіті Європейська комісія вказала, що ціни на електроенергію в Україні майже на 38% вищі від середньої вартості у країнах Європи. За цим показником Україна опинилася поряд з такими країнами як Греція, Мальта, Болгарія, Угорщина та Польща, де ціни на електроенергію найвищі в Європі.

“Газове питання” по суті почали вирішувати 18 січня. Тоді Кабмін затвердив граничну ціну на газ у 6,99 грн. за кубічний метр, що має знизити ціну на газ для населення до такого рівня. Згідно з урядовою постановою, ціна діятиме з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року. Також обмежили й ціну на розподіл (доставку) газу – на рівні 1,79 грн. за куб для 14 газзбутів.

Правда, ціна на газ від ГК “Нафтогаз України” на січень становить 7,22 грн. за куб. Тобто, анонсоване “30-відсоткове” зниження від уряду Шмигаля лише на майже 3,2% або 23 копійки відрізняється від “нафтогазівської” пропозиції. До того ж, знижені платіжки за газ прийдуть тільки у березні.

Наразі майже всі українські газопостачальники опублікували ціни на блакитне паливо для населення в лютому. Одразу сім компаній виставили ціну нижче граничної, а от інші 45 підприємств будуть продавати газ у наступному місяці за рекомендовані Кабміном 6,99 грн. за кубометр.

Одначе, в експертних колах стверджують, що рішення Кабміну щодо встановлення ціни на газ на рівні 6,99 гривні за кубометр є фактично антиринковим. Сама ж підсумкова ціна блакитного палива для населення буде вищою – від 7,5 до 9,7 гривні за кубометр.

Водночас у НКРЕКП на ціну газу після опалювального сезону – прогнозів не дають.

Що стосується опалення та гарячого водопостачання – в уряді  пообіцяли не піднімати ці тарифи до кінця опалювального сезону.

Варто додати, що ще в грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів для людей на майже 50%.

Like

Світлана

Редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *