Євросоюз хоче бачити в Україні поліцію діалогу
Консультативна місія Європейського Союзу в Україні (EUAM) вперше провела День відкритих дверей. У заході взяв участь голова правління UkraineIS, координатор проектів Фундації Європейського права лорда Слінна Сергій Вакарін , який бере участь в реформуванні системи правопорядку та правосуддя в Україні.
Ще десять років тому Фундація Слінн започаткувала довгострокову співпрацю з Україною у цій сфері. Зокрема ініціювала співпрацю Верховного Суду України та Верховного Суду Великої Британії.
Глава місії Кястутіс Ланчінскас повідомив, що Міністерство внутрішніх справ України спільно з експертами Консультативної місії Європейського Союзу розробляють стратегію діяльності української поліції.
Заступник голови Національної поліції України Олександр Фацевич розповів про підрозділ поліції спеціального призначення, який створюється спільно з консультативною місією ЄС. Цей підрозділ забезпечуватиме публічну безпеку під час масових заходів, зокрема фіналу Ліги чемпіонів у Києві.
Основний принцип скандинавської моделі, що береться за основу роботи нового підрозділу – мінімізація демонстрації сили. Представник EUAM, заступник головного суперінтенданта Поул Северінсен поділився досвідом застосування цієї моделі у Данії. Раніше EUAM провела навчання представників української поліції з методів деескалації напруження під час масових заходів.
Діалог та медіація – основні інструменти поліції майбутнього. Член Королівської таємної ради, попечитель Фундації Слінн, Лорд-суддя Англії та Уельсу у відставці високоповажний сер Робін Олд та Сергій Вакарін (на фото) нещодавно зустрілися з представниками українських органів влади та обговорили подальшу співпрацю з сектором правопорядку та правосуддя в Україні. Один з запропонованих проектів для Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції України пов’язаний з застосуванням медіації (позасудового вирішення спорів).
Сергій Вакарін в рамках проекту впровадження методів медіації в органах правопорядку визначив наступні чотири напрямки, де посередництво має відношення до роботи поліції.
1. Співробітники поліції, що виступають у ролі медіаторів. Ця категорія включає роботу поліції діалогу, зокрема під час масових заходів, та делегування вирішення конфлікту самим громадянам.
2. Скарги на дії поліції: вирішення спору шляхом медіації між офіцером (ами) поліції та громадянином (ами).
3. Скарги, подані працівниками поліції, та трудові спори за їх участю, зокрема, роль інформаторів щодо порушень. Необхідні ефективні процедури роботи з інформаторами, включаючи внутрішні розслідування та міжвідомчі механізми.
4. Посередництво та примирення в районах, що постраждали від конфліктів, включаючи роль поліції в особливих обставинах під час та після масштабних конфліктів. Зони, що постраждали від конфліктів, можна визначити як конфліктні та постконфліктні, особливо райони, що постраждали від війни.
EUAM також допомагає Нацполіції в удосконаленні розслідувань кримінальних проваджень. У роботі місії беруть участь не тільки європейські, але й канадські експерти. Зокрема, експерт з кримінальних досліджень поліції Монреаля Сімон Реміярд розповідає співробітникам української поліції про нові технології та методи криміналістичних експертиз. В рамках заходу наші фахівці з МВС демонстрували, як використовуються криміналістичні набори, надані ЄС, включаючи сучасні технології виявлення відбитків пальців, взуття, виявлення слідів ДНК. Сергій Вакарін ознайомив з цими методами групу школярів – переможців заходів UkraineIS (на фото).
EUAM надає допомогу також іншим органам влади України, що відповідають за громадську безпеку. Наприклад, Державній прикордонній службі допомагає направити ресурси туди, де є найбільший ризик потенційних порушень. В рамках Дня Європи кінологи Служби продемонстрували, як собаки шукають вибухові та наркотичні речовини в аеропорту “Бориспіль” та на інших КПП.
На фото, головна сторінка: голова правління UkraineIS, координатор проектів Фундації Європейського права лорда Слінна Сергій Вакарін (праворуч) під час святкування Дня Європи у Києві.
Фото: Борис ГОДЛЕВСЬКИЙ