Найгучніші справи року про корупцію та різні комбінації
Грудень став дуже багатим на круті новини від НАБУ, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Вищого антикорупційного суду. Центр протидії корупції підсумовує 2022-й, інформуючи про ключові справи:
📌 Керівник САП Клименко не дав нардепу Трухіну “тихенько піти в ліс”. Справу вже в Антикорсуді, де нардепу загрожує до 4 років в’язниці.
📌 НАБУ і САП викрили злочинну організацію в Одесі, яку очолювали місцеві ділки Кауфман і Борухович. Підозри також отримали довірена особа бізнесменів та три заступники мера Одеси. Сам Труханов поки що проходить як свідок, але вже їздить на допити в НАБУ.
📌 ОАСК ліквідовано, а голову суду Вовка та двох його родичів американці поклали під санкції. ЦПК ще рік тому відправив відповідне звернення у США. Тепер зможемо бачити Вовка і його посіпак не в ОАСК, а на лаві підсудних.
📌 ВАКС обрав екснардепу від БПП Грановському заочне тримання під вартою (https://bit.ly/3VNArmz). Заочний арешт також отримав екскерівник Нацбанку Шевченко і його заступник Чернишов (https://bit.ly/3GhxKEj). Ці рішення сприятимуть їх розшуку через Інтерпол та допоможуть під час екстрадиції.
📌 НАБУ завершило розслідування щодо екснардепа Микитася, якого викрили на спробі підкупу за 22 млн євро мера Дніпра. Зараз Микитась у СІЗО, де ймовірно й проведе новорічні свята: https://bit.ly/3BrGC7x
📌 Новий рік у СІЗО проведе також ексглава ДФС Насіров, якому апеляція ВАКС залишила заставу у 523 млн грн.
📌 НАБУ та САП викрили організовану злочинну групу, яка у 2017-2018 роках за заниженими цінами продавала арештоване майно, передане АРМА. Організатором, за даними слідства, був київський юрист і “схемщик” Довбенко, який залучив тодішнього голову АРМА Янчука і гендиректора ДП “СЕТАМ” Вишньова. Розмір встановленої шкоди становить щонайменше 485 млн грн.
📌 Підозру у недостовірному декларуванні отримали депутати від Слуги Народу Камельчук, Гевко, Пашковський та Шол, а також представниця За Майбутнє Констанкевич. Вони орендували житло в Києві, але інформацію про орендовані помешкання в деклараціях не вказували.
📌 Колишній нардеп Опоблоку Долженков отримав підозру у незаконному одержанні 700 тисяч грн компенсації за житло. Маючи квартиру на Печерську, він 3,5 роки отримував компенсацію як нардеп-безхатько.
📌 ВАКС посадив двох схемщиків, які наживалися на онкохворих дітях через тендери Охматдиту. Колишня очільниця держпідприємства «Укрмедпроєктбуд» Коваль отримала 5 років в’язниці, а її спільник Кучма (не Леонід) відправиться у в’язницю на 4 роки. З ним також стягнули понад 30 млн грн збитків.
📌 НАБУ і САП викрили 8 осіб на заволодінні права вимоги приватного банку на 128 млн грн. Організатором виступив ексдепутат-ляшківець Скуратовський, який залучив до реалізації схеми свою помічницю, двох оцінювачів, працівників СБУ, АРМА та керівництво держпідприємства “СЕТАМ” (https://bit.ly/3hRBOSy)
📌 НАБУ повідомило про підозру черговій фігурантці “газової справи”, пособниці ексглави ДФС Насірова. Це одна з наймасштабніших справ, де завдяки крутій роботі НАБУ та САП вдалося не тільки прикрити мільярдну схему, а й притягнути до відповідальності три десятки осіб. Із них 11 уже отримали вироки, ще 17 осіб мають статус обвинувачених, зокрема Насіров і Онищенко.
📌 ВАКС заарештував 657 млн грн на рахунках фірми “Нью Енерджі Юкрейн”. Арешт наклали в межах провадження про продаж електроенергії фірмі, яку пов’язують зі структурами олігарха Коломойського.
📌НАБУ провело серію обшуків у Дніпрі: в кабінеті керівника області Резніченка, у департаменті, який відповідає за дорожні тендери, а також у приміщеннях фірми, співвласницею якої донедавна була фітнес-тренерка і близька подруга голови області. За даними УП, НАБУ також завітали з обшуками до куратора «Великого будівництва» Голика (https://bit.ly/3YXlWyx)
📌 Інструмент цивільної конфіскації працює. Апеляція ВАКС залишила в силі конфіскацію 3,6 млн грн у голови Васильківського суду Ковбеля (https://bit.ly/3WdLAgB). Недаремно команда ЦПК боролася та працювала за впровадження в Україні інституту цивільної конфіскації та створення ВАКС.
📌 ВАКС у грудні ухвалив низку рішень по санкційному механізму, розробкою і втіленням якого займався ЦПК з партнерами:
☑ у ректора бєлгородського університету Полухіна, ректора московського “мгімо” Торкунова та призначеного окупантами ректора Кримського університету Фалалєєва конфіскували квартири у Криму;
☑ у експрезидента Януковича конфіскували Межигір’я, готельно-ресторанний комплекс у Сухолуччі, квартиру, машину, паркомісця і культурні цінності на 18,7 млн євро (https://bit.ly/3FKjLFC).
З нетерпінням чекаємо на позови і конфіскацію майна у “великої риби” – російських олігархів.
📌 Апеляція ВАКС теж потішила:
☑ скасували виправдувальний вирок щодо судді Денисюк, яка через незаконні рішення допомагала компанії екснардепа Онищенка (https://bit.ly/3C347UK).
☑ підтримала вирок щодо чиновника Харківської ОДА Винниченка, який отримав 7 років з конфіскацією: (https://bit.ly/3VaOv8z);
☑ посадили на 3,5 роки топ-менеджера Фірташа у справі Запорізького титано-магнієвого комбінату. Ще раніше САП через суд повернула державі сам завод (https://bit.ly/3hKr7Bi).
📌 Верховний Суд підтримав низку вироків ВАКС:
☑ суддю з Одеси Меденцева заочно засудили до 9 років в’язниці з конфіскацією за хабар у 570 тис грн. У бюджет також конфіскували 250 тисяч грн, які знайшли під час обшуку (https://bit.ly/3veHQPZ).
☑ суддю Броварського суду Білик засудили до 6 років з конфіскацією авто і земельної ділянки за хабар у 1000 євро (https://bit.ly/3jdpn3I).
☑ суддя із Закарпаття Гайдур отримав 5 років в’язниці і конфіскацією всього майна за хабар у 15 тисяч грн (https://bit.ly/3WmR08Z).
📌 В суд скерували справи:
☑ щодо Януковича та його сина стосовно незаконного привласнення Межигір’я. Януковичу-старшому загрожує до 15 років з конфіскацією;
☑ щодо олігарха-втікача Курченка, який впродовж 2010-14 років як керівник одного із підрозділів злочинної організації заволодів та легалізував майно і кошти на понад 12 млрд грн низки державних підприємств;
☑ щодо голови Рахункової палати Пацкана за незаконне отримання 127 тисяч грн компенсації за житло в часи його депутатства;
☑ щодо одеської адвокатки, яка підбурювала свого клієнта передати 1700 доларів судді апеляції у справі про керування напідпитку;
☑ щодо незаконного заволодіння державним зерном на 14,8 млн грн;
☑ щодо завдання 13,8 млн грн збитків державній установі Держгідрографія.
📌 Сили оборони України отримали у цьому місяці 113,7 млн грн та 683 тисячі доларів завдяки активній роботі антикорупційних органів. Загалом за цей рік завдяки НАБУ/САП/ВАКС на потреби ЗСУ передали понад 1,22 млрд грн.
📌 САП поповнили 8 нових прокурорів, які пройшли незалежний та прозорий відбір. Також маємо 74 кандидати на посаду Директора НАБУ. ЦПК з партнерами зроблять все можливе, щоб у недоброчесних не було навіть найменшого шансу.
Джерело: сторінка ЦПК у Фейсбуці
Малюнок Андрія Петренка.