Від українського народу засекретили дані про те, скільки мільйонів бюджетних коштів витрачено на вакцину

Відтепер українське суспільство не зможе дізнатися, скільки бюджетнх коштів витрачено на закупівлю вакцини від коронавірусу і на яких умовах це зроблено. Міністерство охорони здоров’я засекретило інформацію.

Як розповіла заступник міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова на брифінгу, засекретили дані про ціну вакцини проти COVID-19, її виробників і постачальників на вимогу виробника, розголошення може призвести до штрафів і розірвання контракту.

Цитуємо:

“Хочу відразу зробити роз’яснення для ЗМІ щодо конфіденційності угод, які стосуються закупівлі вакцин.

Справді, наказ Міністерства охорони здоров’я від 19 лютого цього року, яким було розподілено кількості вакцин по регіонах, містить вимогу до керівників структурних підрозділів з питань охорони здоров’я областей України та міста Києва дослівно: “Забезпечити нерозголошення будь-якої інформації щодо виробників або постачальників, а також ціни на вакцини проти гострої респіраторної хвороби COVID-19”.

Така вимога зумовлена положеннями угоди, укладеної між Міністерством охорони здоров’я та спеціалізованою міжнародною організацією “Crown agents”, яка уповноважена купувати вакцини. Оці жорсткі вимоги щодо конфіденційності є зовсім не примхою міністерства. Вони ініційовані саме виробниками вакцини. І за порушення таких вимог передбачені великі штрафні санкції або навіть розірвання контрактів”.

Сьогодні, до України надійшла вакцина лише одного виробника – це 500 тисяч доз індійського аналога вакцини “AstraZeneca” (CoviShield).

Незалежні аналітики вважають, що таке засекречення суперечить законоадвству України про публічність і прозорість закупівель. Виходить, що платники податків, з волі МОЗ України, не повинні знати, як держава витрачає їхні кошти. Утім, у нашій країні вже давно діє ганебна практика утаємничення комерційних операцій за бюджетні кошти. Згадаємо, що було засекречено навіть те, хто і по якійціні постачав унітази для Маріїнського палацу. Читайте про це у статті “Унітаз із секретом.

Докладгніше про цю “страшну таємницю”. Рахункова палата України засекретила матеріали аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених на реконструкцію та реставрацію знаменитого Маріїнського палацу.

Протягом п’ятнадцяти років ремонтно-реставраційні роботи “зжерли” 1 мільярд 469 мільйонів 857 тисяч гривень. До таких висновків дійшли державні аудитори. Саме такою була вартість об’єкта у 2016 році, і порівняно з техніко-економічним обгрунтуванням вона збільшилася у 8,5 раза.

За такий проміжок часу виконали лише чверть робіт. У 2016 році головним розпорядником бюджетних коштів було безпосередньо Державне управління справами (ДУС).

Аудитори “накопали”:

“Під час виконання робіт на об’єкті порушували чинне законодавство, порушувалися проектні рішення, а також допускалося завищення вартості робіт”.

А чим завершилося розслідування? А поки що нічим. Кримінальне провадження не порушено, принаймні про це нічого не відомо з відкритих джерел.

Чи може суспільство дізнатися про ці комбінації, про те, хто що робив-майстрував-оздоблював-фарбував? Ні! Бо матеріалам державного аудиту ефективності використання коштів на реставрацію Маріїнського палацу надали гриф “Для службового користування”.

Рахункова палата відмовила “Українському репортеру” в наданні додаткової інформації про витрачання коштів. Зокрема, ми цікавилися, чому частину сантехнічних виробів вартістю 27,5 тисячі гривень було демонтовано. Адже за монтаж унітазів та умивальників було сплачено ще 14,6 тисячі гривень. Нас також цікавило: чому було закуплено обладнання, яке не встановлювалося в палаці і роками припадало пилом на складах? Чому вартість окремих матеріалів, які пропонуються постачальниками, у рази нижча від придбаних ДУС?

На жаль, “унітаз” виявився із секретом. Речник Рахункової палати Микола Новосад на наш запит відповів, що матеріалам цього аудиту надано гриф – “Для службового користування”. Отже, платники податків не повинні знати, навіть які унітази і за якою ціною придбали для Маріїнського палацу?

Сьогодні керівники МОЗ стали на стежку засекречення від народу інформації про витрачання бюджетних коштів.

Like

Леонід Фросевич

Головний редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *