Влада досі не може створити Єдиний реєстр зниклих безвісти. Бракує коштів
За даними Збройних Сил України, сьогодні 69 військовослужбовців вважаються зниклими безвісти. Про це розповіла очільниця офісу уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Наталія Зарецька.
В інтерв’ю агенції Укрінформ, вона сказала, що пошукові роботи не припинялися, цим замаються співробітники Національної поліції та військовики в зоні проведення бойових дій (гуманітарний проект Збройних сил України «Евакуація 200»), а також громадські організації.
За словами Наталії Зарецької, законодавство передбачає функціонування Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Згідно з чинним законодавством, його адміністратором (установа, яка фізично забезпечує функціонування реєстру) має бути державне підприємство, підконтрольне Міністерству юстиції, а держателем (орган, що вносить інформацію в базу) – Комісія.
«Технічно Єдиний реєстр може бути створений та запущений в роботу за півроку, якщо відповідне фінансування буде передбачене», – зазначила вона.
Дуже прикро, що на сьомий рік війни у країні усе ще немає Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Ми знову чуємо обіцянки створити таку установу, передбачивши в бюджеті кошти для його роботи. На жаль, влада лише безпомічно розводить руками, тільки констатує, що Реєстр «може бути створено», якщо «фінансування буде передбачено».
Тобто грошей у держави для цієї благої мети нема. Зате є на інше. Як розповідав «Український репортер», автобаза управління справами апарату Верховної Ради 4 листопада за результатами тендеру ухвалила домовленість щодо придбання 14 автомобілів Toyota Camry за 12,5 мільйона гривень з компанією “Артсіті” (Харків) .
Рада придбала 10 Toyota Camry чорного кольору в комплектації “Комфорт” по 895 тисяч гривень за одне авто та чотири в комплектації “Елеганс” по 896 тисяч гривень.
Чому ж народні обранці не відмовилися від розкішних японських авто з тим, щоб направити ці кошти на створення цього Реєстру? Їм не болить чуже горе.
Можна було б і Офісу Президента України пригальмувати із встановленням нової системи зв’язку на борту лайнера номер 1. Як відомо, Державний науково-дослідний інститут технологій кібербезпеки та захисту інформації Держспецзв’язку 16 листопада за результатами тендеру повідомив про намір укласти угоду з компанією «Etihad Airways Engineering LLC» (ОАЕ) про модернізацію зв’язку в президентському літаку за 32,40 млн грн.
32 мільйони гривень все ж, очевидно, буде заплачено за новітній зв’язок в президентському літаку. Отже, кошти у держави є. Тільки не на створення Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Правду кажуть: чуже горе не болить. Торік, у грудні, у будівлі Верховної Ради рідні воїнів, зниклих безвісти, розгорнули фотовиставку “Забуття – гірше зради”. Однак ніхто з високого парламентського начальства не відвідав цей стенд, не прийшов до матерів захинсиків України. Проігнорували цю особливу експозицію і депутати.
12 червня 2020-го до Києва, а саме до Офісу Президента України приїхали мами, дружини українських воїнів з батальойну “Кривбас” – шостий рік їхні кровиночки скніють в російській неволі. З болем пекучим примчали сюди. А раптом їх почують…Може, не станеться так, як у грудні 2019-го у Верховній Раді… Не почули…
У якій ще країні солдатські матері приходять до офіційного палацу влади і, тримаючи в руках портрети своїх синочків, лягають у знак протесту на бетон?!
Солдатські матері криком кричать, водають до влади: поверніть наших рідних з ворожого полону! Робіть нарешті щось для цього!
А влада не кує і не меле.
На фото: фотовиставка у парламенті “Забуття – гірше зради”. 2019 рік, грудень.