Як і чому затримали Романа Насірова. Все про справу головного фіскала України

2 місяці за ґратами або 100 млн грн застави, електронний браслет і здача закордонного паспорта. Солом’янський райсуд Києва обрав запобіжний захід голові ДФС Роману Насірову. Його відправили до Лук’янівського СІЗО. Прокурори просили затримати Насірова з правом внести заставу в сумі 2 млрд. грн (саме такі збитки він начебто завдав державі). Затримання головного фіскала України розтягнулося на 3 дні.

3-го березня 2017 року – у свій 38-й день народження Роман Насіров потрапив до відомчої лікарні “Феофанія” начебто через пробеми з серцем. А ввечері до нього навідались співробітники НАБУ та САП.

Спочатку оперативників довго не хотіли пускати в корпус, а потім в окрему палату до голови ДФС.

Зрештою суворі люди у формі прорвалися до ліжка головного фіскала України і зачитали йому повідомлення про підозру. Роману Насірову інкримінують завдання державі шкоди на суму 2 млрд грн. Мовляв він є одним з учасників “газової схеми” біглого нардепа Онищенка. Насіров жодним чином на слідчих не реагував. За твердженням його адвокатів і лікарів, перебував у “медикаментозному сні”.

Насірова вивезли з “Феофанії” на ношах. Співробітник лікарні повідомив, що його доправлять у 3-й корпус, у кардіореанімацію, адже у чиновника начебто є підозра на інфаркт міокарда.

У суботу, 4 березня Солом’янський райсуд Києва мав обрати голові ДФС запобіжний захід – затримати чи відпустити. Насірова у залу привезли на ношах.

Суд “мінували”, однак вибухівки, поліція не знайшла.

Адвокати домоглися, аби Насірова обстежили, адже “є загроза здоров’ю”.

Суддя дав на це дозвіл, тож голову ДФС повезли обстежувати в Інститут кардіології. Там зробили висновок, що у цього звичайна “артеріальна гіпертензія”, тиск 160 на 80 і немає патологій серця.

5 березня судові засідання поновилися, 8 адвокатів Насірова наполягають на незадовільному стані здоров’я свого підзахисного, розповідають процедурні порушення під час затримання і оголошення про підозру. Вимагають, аби на суді свідчили медики. Суддя Олександр Бобровник дає згоду. Після цього йому оголошують відвід.

Утім зробити це Феміда зможе лише в понеділок, 6 березня, адже неділя – вихідний, і немає вільного судді, який розглянув би клопотання адвокатів підозрюваного. Тож у неділю ввечері спливав 72-годинний термін його тримання Насірова під вартою.

Утім поїхати додому і він не зміг, оскільки його оточили активісти.

Заклик зібратися і заблокувати Солом’янський райсуд кинув у Фейсбуку народний депутат Мустафа Найєм. Він певен – якщо головний фіскал залишить суд, – більше його в Україні не побачать. Тож сотні активісти  заблокували будівлю суду.

І прочергували всю ніч і понеділок. До “охорони” Романа Насірова долучилися “Автомайдан” і “Ннаціональний корпус”.

На ранок Роман Назіров трохи “одужав”. Перед початком засідання він сам зайшов до судової зали. Голова ДФС заперечив інфорацію, що у нього був серцевий напад і він переніс операцію.

На судовому засіданні у понеділок Насіров перебував не в клітці, як раніше, а біля своїх адвокатів. Термін його тримання під вартою сплив, тож він формально вважається вільним.

Суддя Олена Букіна відмовила адвокатам у задоволенні клопотання про відвід судді Олександра Бобровника, який мав обирати Насірову запобіжний захід.

Процес знову передали судді Бобровнику. Він відмовив адвокатам у поверненні Насірова в “Феофанію” і  відмовився призначати Насірову судово-медичну експертизу. Адже висновок про стан здоров’я чиновника дали в Інституті кардіології.

Старший співробітник інституту кардіології Стражеска Максим Соколов на засіданні заявив, що що за результатами обстеження Насіров може брати участь у судовому засіданні. У нього гіпертонія, а на цю недугу “в нашій країні страждає 12 мільйонів людей”.

Уже під вечір невідомий подзвонив до поліції і повідомив про “замінування” будівлі суду. Звідти евакуювали людей, утім жодної вибухівки кінологи так і не знайшли.

Пізніше прокурори заявили судді, що Насіров має два громадянства – Угорщини і Великої Британії. Останнє документально підтвердила влада Туманного Альбіону.


Адвокати відстороненого голови ДФС піддали цей документ сумніву. А сам Насіров на запитання судді “Чи є він громадянином Великобританії?”, – відповів: “Я є громадянином України”.

Вже під ранок Солом’янський суд столиці постановив: Насіров два наступні місяці проведе у СІЗО. Якщо він внесе заставу (100 мільйонів гривен), то зможе вийти на волю. Він тоді носитиме електронний браслет, у нього заберуть закордонний паспорт.

У супроводі колони “Автомайдану Насірова конвоювали до Лук’янівського СІЗО.

Через 2 місяці суд почне вирішувати чи винний він у тому, що йому “шиють” Національне антикорупційне агентство і Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Голові Державної фіскальної служби інкримінують вчинення злочину передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України – “зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки”. За даними слідчих, дії Насірова завдали державі збитків у розмірі близько 2 млрд гривень.

Слідчі підозрюють, що Насіров допомагав фірмам з орбіти екс-нардепа Олександра Онищенка не платити ренту до бюджету. Зокрема голова ДФС особисто прийняв низку безпідставних та незаконних рішень про розстрочення податкового боргу та зобов’язань ТОВ “Фірма “Хас”, ТОВ “Карпатнадраінвест”, ТОВ “Надра Геоцентр”.

У НАБУ оприлюднили схему участі ДФС у розкраданні коштів під час видобування і продажу газу за договорами з “Укргазвидобування”.

На час розслідування Кабінет міністрів відсторонив Романа Насірова від посади, замість нього ДФС керуватиме Мирослав Продан. Далі буде…

Фото УНІАН, “Лівий берег”, Роман Кравець, “Українська правда”
Фоторепортаж Олексія ІВАНОВА

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *