В Україні ефективно діє програма “Незламна молодь: молодіжні ради”

В умовах війни молодь демонструє свою стійкість, готовність долучатися до процесів державотворення та докладати максимум зусиль до розбудови вільної та успішної країни. Але вона потребує підтримки для реалізації свого потенціалу та можливостей. Ефективним інструментом такої всебічної підтримки стала програма «Незламна молодь: молодіжні ради» розроблена Українською асоціацією молодіжних рад та втілюється в межах програми «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Міжнародним республіканським інститутом (IRI).

Вона стартувала влітку 2023 року, метою є посилення молодіжних рад, прагнення допомогти молодим людям стати повноправними учасниками процесу розвитку їхніх громад. Програма отримала підтримку на державному рівні: від Офісу Президента, народних депутатів, Міністерства молоді та спорту України, обласних та місцевих органів влади.

«Влада має показати молоді, що молодь їй потрібна, а не просто говорити «молодь ― наше майбутнє». Це можна зробити, реагуючи на потреби молоді та налагодивши зворотній зв’язок. Якщо ми запитуємо молоду людину, чого тобі не вистачає та що ти хочеш сьогодні, а людина відповідає, то влада має проаналізувати й пояснити: ось це ми можемо дати ― і дає, а ось це не можемо, тому що є певні проблеми, але ви обов’язково це отримаєте трохи згодом. І коли молодь буде чути, що у них запитують, що діє зворотні зв’язок, і громада має бажання працювати й вирішувати потреби молоді, тоді молодь буде зацікавлена саме в цій громаді. Бо громада показала, що молодь їй цікава», – зазначив заступник міністра молоді та спорту України Владислав Яцук в інтерв’ю “Українському радіо”, говорячи про програму “Незламна молодь: молодіжні ради”.

“Для Міжнародного республіканського інституту є ціннісно важливим підтримувати проєкти, що сприяють розвитку молодих людей в Україні, надають їм більше доступу для отримання навичок та знань, які є необхідними задля впливу на порядок денний своєї країни. Розвиток молодіжних рад – це про допомогу інституціям, які тримаються на абсолютному та щирому волонтерстві, й водночас це потребує великих зусиль задля організації процесу, формування ком’юніті, постійного розвитку та заохочення громадян бути свідомими, що, безумовно, є важливим для нас. Саме тому підтримка програми “Незламна молодь” є для нас концептуально важливою”, – підкреслила програмна менеджерка Міжнародного республіканського інституту Лідія Фесенко.

В рамках програми Українська асоціація молодіжних рад провела низку заходів для 10 громад-учасниць в 5 областях. Це Молодіжна рада Переяславської міської ради, Молодіжна рада при Білоцерківській міській раді, Молодіжна рада «Майбутнє Славутича» (Київська область), Молодіжна рада Долини, Молодіжна міська рада Коломиї (Івано-Франківська область), Молодіжна рада Височанської селищної ради, Молодіжна рада при Слобожанській селищній раді (Харківська область), Молодіжна рада Рівного, Молодіжна рада Здолбунівської громади (Рівненська область), Молодіжна рада Подільська (Одеська область).

За минулі півроку були проведені національний діалог та локальні діалоги, до яких залучалися представники Офісу Президента, обласних військових адміністрацій, голови громад та органів місцевого самоврядування, Української асоціації молодіжних рад, молодіжних рад та громадських організацій.
Для посилення молодіжних рад була створена менторська програма та складено робочі плани діяльності кожної молодіжної ради на рік, в рамках яких окреслили стан та розвиток кожної молодіжної ради, визначили поточні та майбутні проєкти молодіжних рад, їхні потреби та виклики, надали поради та рекомендації для досягнення мети та подальшого розвитку кожної ради. Зокрема, серед компонентів плану є участь молоді у сесіях місцевих рад, засідань комісій, доступ до формування бюджету громади та вплив на прийняття рішень.

«Ми даємо ті інструменти, які дозволяють мотивувати та залучати молодь, покращувати життя в громадах, налагоджувати комунікацію з органами влади та впливати на їх рішення, творити нову молодіжну політику на принципах демократії, рівності та безбар’єрності. Ми дуже вдячні органам місцевого самоврядування за підтримку, за посилення молоді. Також дякуємо нашим партнерам – Міжнародному республіканському інституту IREX, без яких ми не змогли б реалізувати цю масштабну програму, яка дає можливість молодіжним радам посилити свої компетенції у векторах роботи з внутрішньо переміщеними особами, документообігу, залучення коштів та адвокації інтересів», – зазначила керівниця програми «Незламна молодь: молодіжні ради», членкиня правління Української асоціації молодіжних рад Леся Голояд.

Загалом, в рамках програми відбулося понад 100 менторських зустрічей, в яких взяли участь представники молодіжних рад, органів місцевого самоврядування, голови громад, представники відділів культури, туризму, молоді та спорту, спеціалісти Управління освіти та гуманітарної політики.
Також проводились тренінги та воркшопи на теми взаємодії із внутрішньо переміщеними особами, адвокації, побудови взаємодії з органами місцевого самврядування і внутрішньої роботи молодіжних рад.

Усі ці заходи сприяють розвитку співпраці органів місцевого самоврядування та молодіжних рад. Зокрема, ми бачимо, що молодіжні ради реально посилили свою комунікацію в громадах. До прикладу, рада Височанської громади створила свій бренд, інформує молодь про актуальні події як в самій громаді, так і на національному рівні: доступною, зрозумілою мовою пояснює важливі процеси та зміни в країні.

«Просування позитивних змін в умовах повномасштабної війни – надскладний процес. Але молодь активно долучається до впровадження змін. Нові знання та інструменти участі надають молоді більше можливостей для подолання бар’єрів, реалізації своїх проєктів та участі у покращенні життя у своїх громадах, в країні», – підкреслила радниця-уповноважена Президента України з безбар’єрності Тетяна Ломакіна під час національного форуму “Молодь без бар’єрів” у Вінниці.

Важливим результатом програми є сталість молодіжних рад. За минулі півроку було кілька переобрань молодіжної ради, після яких вони зберегли вектори руху в рамках програми. Тобто, збережено наступництво, що означає важливість програми для молоді та громади.

Приклад конструктивного діалогу та ефективної реалізації демонструють молодіжні ради Долини та Коломиї. Разом з органами місцевої влади вони вибудовували механізми співпраці та спільні кроки, напрацювали план роботи, спираючись на пропозиції органів місцевого  самоврядування та план розвитку громади. Органи місцевого самоврядування в Івано-Франківській області демонструють важливість представництва молоді. Адже це стимулює розвиток громади, її прогресивність та привабливість для молоді.

Також молодіжні ради, завдяки отриманим інструментам, активно налагоджують комунікацію з громадськими організаціями, молодіжними центрами. До прикладу, одним з перших кроків МР Здолбунівської територіальної громади (Рівненська область) було налагодження співпраці з молодіжним простором Home’ЯК та громадською організацією «ЗЕОН». Разом вони проводять моніторинг молодіжної інфраструктури громади, опитування в громаді для визначення реальних потреб та створення дорожньої карти, відповідно до якої розробляють проєкти, направлені на створення комфортних умов для роботи з молоддю та розвитку громади.

Зміцнення інституційної спроможності молодіжних рад по всій Україні, підвищення рівня співпраці з місцевою владою, обізнаності молоді та громадян про привабливість участі в молодіжних радах, залучення молоді до процесів прийняття рішень та плану відновлення України — це ті завдання, які Українська асоціація молодіжних рад продовжить реалізовувати й надалі. Адже важливо підтримувати та розвивати молодь, яка вже сьогодні, під час війни, посилює тил, а в повоєнний період буде відновлювати та розбудовувати Україну.

Отже, робиться усе можливе, щоб молоді люди були максимально інтегровані в політичні процеси й мали реальний вплив. Молодь отримує інструменти для особистісного розвитку, підвищення рівня взаємодії з владою, забезпечення своїх прав. Це інвестиція в наше майбутнє, формування пласту активних, досвідчених, мотивованих людей, які розвиватимуть нашу країну. Адже саме молодь є ключовим фактором соціального та економічного прогресу країни, творчим та потужним ресурсом, що буде визначати напрямок уряду та політики. Це мотивує молодь залишатися в громадах, розвивати їх та будувати успішне майбутнє, створювати бізнеси, інфраструктурні та культурні проєкти. В майбутньому це — податки та поповнення бюджету громади, подолання демографічної кризи та розв’язання соціальних проблем.

Володимир Сонько, голова Української асоціації молодіжних рад, член молодіжної ради при МЗС України

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *