В Україні атмосфера недовіри серед людей
Саша БОРОВИК, екс-заступник голови Одеської ОДА:
– В українському Фейсбуку пройшла хвиля висловлювань лідерів громадської думки щодо своєї позиції про еміграцію. Я спочатку не хотів нічого писати. Але потім мені здалося, що більшість пишуть, не розуміючи Захід і того, чому люди їдуть. Я більшу частину свого життя прожив за кордоном, а минулий рік в Україні. Це дає мені якесь право висловити свою думку.
На Заході зовсім інші правила гри. Тут у всіх є рівні можливості. Тут можна впасти і почати все з початку. Система працює на тебе, а не проти тебе. Тут є вибір, a ти захищений правовою державою. Тут концентрація капіталу, ідей та розумних людей – серед них ти знаходиш друзів і бізнес-партнерів.
Тут чесна конкуренція, яка змушує тебе рухатися і постійно знаходити в собі краще. Тут люди довіряють один одному. На Заході тебе сприймають таким, який ти є. Тобі дають право стати частиною суспільства і взяти участь у будівництві системи. Тут приємно, зручно, вільно і цікаво жити.
Україна сьогодні – це заїжджена і зґвалтована мафією, корупцією, бюрократією, а тепер і війною країна. В Україні атмосфера недовіри серед людей.
Досягти успіху в Україні у таких умовах практично неможливо. Для цього немає ні економічних, ні правових умов, а ті, хто процвітають, повинні або грати в гру, хоча б частково, або знайти спосіб обійти систему, працюючи поза нею і суспільством. Люди їдуть з України, сподіваючись потрапити у середовище, де в них буде чесний шанс. Якщо не в них самих, то хоча б у їхніх дітей. Для більшості – це жест відчаю, а для багатьох – прагматичний розрахунок.
Чим раніше вони це зроблять, тим буде меншим на них відбиток хворого суспільства, менше поганих звичок і більше шансів досягти успіху на Заході.
В Україні були три одночасні хвилі масової еміграції: на Захід, до Ізраїлю і Росії. Жодна інша країна не страждала від такого brain drain. Сьогодні витік мізків з України супроводжується також від’їздом робочих рук. З Європи теж їдуть – як правило, в Америку. Але часто потім повертаються кваліфікованішими і затребуванішими на ринку праці.
З Ізраїлю їдуть – і теж, як правило, в Америку. Але немає іншої країни, звідки масово їдуть у всіх напрямках протягом усього існування держави. Раніше в Європі щось схоже було в Ірландії – але там усе змінилося.
На Заході у контексті безвізового режиму дуже бояться величезної хвилі імміграції з України. Безвізовий режим передбачає процес його заморожування, якщо масова імміграція буде. А вона можлива, якщо українці не побудують собі систему, в якій існуватимуть умови для нормального життя. Для всіх 40+ мільйонів, а не для обраних, як це сьогодні.