UVAGA – керівник Київщини Горган вчить вивозити сміття і латати дороги
Один з найвідоміших світових економістів Ернандо де Сото, вважає головною причиною розквіту тіньової економіки та корупції бюрократизм. Його описи етапів розвитку капіталізму переконують – в нас взагалі все ще феодалізм. В цьому переконують і новини Київської облдержадміністрації.
Ось про що бадьоро повідомляє сайт цієї поважної установи: «Васильківщина стала вісімнадцятим районом Київської області, де голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Горган презентував активу громади унікальну систему комунікації між владою та громадянами…
…В числі учасників зустрічі голова Васильківської районної державної адміністрації Владислав Одинець, голова Васильківської районної ради Наталія Баласинович, керівники структурних підрозділів Київської обласної державної адміністрації, начальники служб, управлінь, відділів райдержадміністрації, начальники служб, управлінь, які забезпечують життєдіяльність району, голови сільських та селищних рад, депутати районної ради, представники громадських організацій та засобів масової інформації…
За результатами обговорення проблемних питань, Олександр Горган дав відповідні доручення відповідальним підрозділам Київської обласної державної адміністрації та Васильківської районної державної адміністрації».
А тепер людською мовою. Існує інтернет-сервіс uvaga.ua, де можна на інтерактивній карті залишити скаргу, що стосується місцевої влади – на погані дороги, звалища, комунальні негаразди та інше.
Концепція зовсім не нова – така карта-сервіс давно існує, наприклад, у Києві. Є подібна карта звалищ, якою опікуються Мінприроди тощо. Сервіс, якщо його дійсно підключити до комунальних служб, дуже зручний і потужний. На жаль, частіше за все проблема «вирішується» відпискою, або косметичними заходами.
Наприклад, ось яку характеристику дав сервісу користувач з Вишгорода під скаргою на засмічений сквер (звернення #241): «Схоже, даний ресурс працює, як і вся влада – НІЯК. Москаленко тільки зі своєю лялькою, перепрошую, Горганом їздить та піариться сайтом, який, по факту – пустишка».
Це дійсно дуже смішно та гірко – голова Київської облдержадміністрації Олександр Горган особисто їздить по районах, містечках і селах, презентуючи інтерактивний (!) сервіс, суть якого – не контактувати особисто з чиновником. Навіщо його взагалі «презентувати» місяцями, якщо можна за п’ять хвилин “спустити” розпорядження?
І тим більш дивно, що Олександр Любомирович – не програміст, йому немає що пояснювати підлеглим, адже сервіс фактично розробляли і ведуть спеціалісти з Києво-Могилянської бізнес-школи.
А тепер – найцікавіше. З підпису на головній сторінці можна дізнатися, що сайт і права на нього належать не облдержадміністрації, а ТОВ “SATURO”. І створений сервіс начебто «Міжфракційним депутатським об’єднанням “Київщина” Верховної Ради України», а Київська обласна державна адміністрація йде тільки другим рядком.
Як в схему роботи з державними документами та зверненнями громадян влізли політичні гравці і комерційні структури? Чому роботу, яка згідно із загальними планами повинна системно вестися всіма держорганами, “приватизували” якісь особи в своїх інтересах?
Що станеться з сервісом, якщо «міжфракційного депутатського об’єднання» в наступному парламенті більше не буде? Якщо пан Горган втратить своє крісло? Якщо ТОВ “SATURO” просто вирішить, що досить?
Всі ці питання навіть не виникали б, якби керівництво області дійсно бажало запровадити зручний для громадян державний сервіс. Але, вочевидь, мета була зовсім іншою – феодальний контроль над піар-можливістю хизуватися перед камерами.
Але навіть і форми такого хизування – це щось смішне і бридке одночасно. Керівник області приїздить до васалів і пояснює їм, що на звернення громадян треба реагувати! А хіба це не було їхнім обов’язком до візиту начальника?
Вчить вивозити сміття? Латати дороги? Це яскраво демонструє як рівень професіоналізму самого Олександра Любомировича, так і натхненне підлабузництво підлеглих – адже ніхто з сотень людей, що брали участь вже у вісімнадцяти нарадах, не сказав: «Не заважайте працювати, а краще – попрацюйте самі!».
Причина, звісно, в фантасмагоричних формах бюрократичного феодалізму, що нагадує в Україні невдалу екранізацію Салтикова-Щєдріна. Чиновник у нас давно забув, що має виконувати сервільну функцію – він твердо переконаний, що свою посаду отримав заради збагачення, його посадили, як казали в Середньовіччі, «на кормлєніє». І платити за це він повинен не працею на громаду, а вірністю сюзерену – навіть якщо це дрібний голова району чи начальник департаменту.
В цьому сенсі, хоча це й неприємно звучить, ми копіюємо найгірший приклад Росії – там бюрократичний феодалізм давно став навіть не державним ладом, а панівною релігією.
Але знаєте, про що забувають нові регіональні барони? Про те, про що попереджав Ернандо де Сото, якого ми згадували на початку: біднота, яку експлуатують бюрократи, насправді контролює величезну частину нерухомості й виробництва, навіть якщо не розуміє цього.Тобто вона насправді могла б використовувати і політичні, суспільні важелі!
Можливо, саме час дати це зрозуміти владі. Наприклад, зареєструвати на uvaga.ua звернення до Олександра Горгана – перестати кочувати по районам з передвиборчим окозамилюванням, а спробувати реалізувати хоч-якийсь реальний проект на своєму рівні. І бажано без участі кишенькових ТОВ.
Микола СЕРДЮК
Фото: “КиевВласть” http://kievvlast.com.ua
Про ситуацію в Київській області читайте також: