США, Велика Британія та ЄС не визнали вибори до Держдуми в окупованому Криму
Сполучені Штати Америки, Європейський Союз, а також Велика Британія розкритикували проведення виборів до Держдуми РФ на території окупованого Криму.
Зокрема, США назвали дії російської влади щодо проведення парламентських виборів такими, що суперечать міжнародним зобов’язанням РФ перед ОБСЄ, а також правам і свободам людей.
«Вибори в Думу 17 – 19 вересня в Російській Федерації відбулися за умов, що не сприяють вільному та чесному їх проведенню», – йдеться в офіційній заяві Державного департаменту США.
При цьому наголошується, що застосування російських законів про «екстремістські організації», «іноземних агентів» та «небажані організації» серйозно обмежило політичний плюралізм і «завадило російському народу реалізувати свої громадянські та політичні права». Крім того, в РФ широко здійснювалася маргіналізація незалежних політичних діячів, створювалися перешкоди для спостерігачів ОБСЄ, що «суттєво знизило прозорість» голосування.
«Ми не визнаємо проведення виборів до російської Думи на суверенній українській території та підтверджуємо нашу непохитну підтримку територіальної цілісності й суверенітету України», – наголосили в Держдепартаменті США.
У заяві верховного представника ЄС Жозепа Борреля сказано, що виборцям в Росії не дали реалізувати свої права.
«Напередодні виборів відзначалося зростання заходів проти опозиційних політиків, організацій громадянського суспільства та незалежних ЗМІ, а також журналістів. Це призвело до обмеження вибору для російських виборців і їх здатності отримати повну і точну інформацію про кандидатів», – заявив Боррель.
За його словами, ЄС не визнає і не визнаватиме незаконну анексію Криму та міста Севастополь Російською Федерацією, і не визнає так звані вибори, проведені на окупованому Кримському півострові.
«Рішення Росії залучити мешканців непідконтрольних уряду (України) територій Донецької та Луганської областей України до Державної Думи, регіональних та місцевих виборів, суперечить духу та завданням Мінських угод. ЄС залишається непохитним у підтримці територіальної цілісності та суверенітету України», – йдеться у документі, що оприлюднений на сайті Європейської Ради.
Високий представник ЄС від імені 27 країн Євросоюзу висловив жаль з приводу рішення Росії значно обмежити розмір та формат міжнародної спостережної місії ОБСЄ/БДІПЛ, що фактично упередило розгортання цієї місії під час російських виборів.
Водночас у заяві британського Міністерства закордонних справ йдеться про те, що вибори в Думу, є серйозним кроком назад для демократичних свобод в Росії.
«Заходи, вжиті російською владою для того, щоб маргіналізувати громадянське суспільство, змусити мовчати незалежні ЗМІ і не дати участі в голосуванні по-справжньому незалежним депутатам, підривають політичний плюралізм і суперечать міжнародним зобовʼязанням, які брала на себе Росія», – йдеться в документі.
Зазначимо, що у період 17–19 вересня відбулося голосування на виборах до Держдуми РФ.
МЗС України 17 вересня висловило рішучий протест та засудило протиправну організацію і проведення Росією виборів на тимчасово окупованій території Криму. Крім того, Україна засудила примусове залучення до голосування українських громадян, яким були незаконно роздані паспорти РФ на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях.
Попередньо до Держдуми проходять 5 партій: путінська «Єдина Росія», комуністи КПРФ, партія Володимира Жириновського ЛДПР, «Справедлива Росія – За правду», до якої належить Захар Прилєпін, який був «командиром батальйону» бойовиків «ДНР», та «Нові люди» російського бізнесмена Олексія Нечаєва.