Президентом Словаччини обрали антикорупційну активістку
На президентських виборах в Словаччині з великим відривом перемогла антикорупційна активістка Зузана Чапутова. Вона стане першою жінкою на посаді президента країни.
Згідно з даними підрахунку майже всіх голосів виборців, Зузана Чапутова отримала 58% і перемогла віце-президента Єврокомісії Мароша Шефчовича, якого підтримувала правляча соціал-демократична партія.
45-річна Зузана Чапутова, яка не має досвіду роботи на державних посадах, назвала вибори боротьбою між добром та злом? – повідомляє ВВС.
Вибори проходили на тлі розслідування вбивства журналіста-розслідувача Яна Кучака, який писав про зв’язки політиків з організованою злочинністю. Його застрелили разом з нареченою в лютому 2018 року.
Вбивство Кучака призвело до масових акцій протесту та відставки уряду соціал-демократа Роберта Фіцо, що керував країною багато років.
У березні 2019 року у замовленні вбивства журналіста звинуватили впливового бізнесмена Мар’яна Кочнера, окрім нього на лаві підсудних опинилося ще четверо людей.
Зузана Чапутова назвала вбивство Яна Кучака однією з причин, чому вона вирішила балотуватися на посаду президента.
Хоча у Словаччині посада президента за повноваженнями набагато поступається керівнику уряду, ці президентські вибори розглядаються як лакмусовий папірець змін у суспільстві після вбивства журналіста.
Пані Чапутова стала відомою як юристка, що 14 років судилася за закриття звалища токсичних відходів в місті Пезінок, де рівень захворювань на лейкемію у 8 разів перевищував середній по країні.
Одним з її супротивників був саме бізнесмен Мар’ян Кочнер, який представляв інтереси компанії, що виступала за розширення звалища.
За свою діяльність у 2016 році вона отримала “екологічний Нобель” – Goldman Environmental Prize.
Пані Чапутова йшла на вибори як незалежний кандидат, але є заступницею лідера новоствореної ліберальної партії єврооптимістів “Прогресивна Словаччина”. Ця політична сила не має місць у парламенті, але має шанс туди потрапити на парламентських виборах 2020 року.
В країні, де одностатеві шлюби ще не є легальними, новообрана президентка підтримує права ЛГБТ.
“Я покладаюся на традиційні християнські цінності, такі як співчуття і любов до наших сусідів і людей, які належать до меншин”, – зазначила вона під час президентських дебатів.
Перемогу пані Чапутової полегшила асоціація у виборців її конкурента Мароша Шефчовича з екс-прем’єром Робертом Фіцо.
52-річний дипломат, пан Шефчович був випускником елітного Московського державного інституту міжнародних відносин, а в травні 1989 року – за півроку до падіння режиму – подав заяву на вступ до Комуністичної партії Чехословаччини.
З точки зору сприйняття виборців, він був політично “старим” у порівнянні з “новачком” Зузаною Чапутовою.
“Вона є надійною, незалежною від істеблішменту, і представляє позитивні зміни”, – зазначив напередодні виборів в коментарі BBC News старший науковий співробітник German Council on Foreign Relations (DGAP) в Берліні Мілан Ніч.
Він вважає, що перемога Чапутової – це зворотна тенденція для країн Вишеградської групи, де при владі закріпилися сили, що критикують ліберальну політику та Євросоюз – такі як уряд Віктора Орбана в Угорщині та уряд “Права і справедливості” в Польщі.
“Перемога Чапутової представила б інше обличчя Центральної та Східної Європи, показуючи альтернативу неліберальним силам та централізованому політичному контролю, який розвинувся в Угорщині та Польщі”, – наголошує пан Ніч.
На його думку, перемога Чапутової може також надихнути польську опозицію об’єднати зусилля проти правлячої партії “Право та справедливість”.