Як у Польщі шанують українських добровольців

Роман ФЕДЬКО

Підійшовши до мене й глянувши на мою куртку в українському військовому пікселі, польський митник запитав: “То пан є жолнєр?”. Так.

– Моя чешч сі, – відповів митник і мимоволі витягнувся переді мною.

Усі, хто пройшов війну, криваве горно збройного протистояння, хто на собі витягував побратимів, хто їх втрачав назавжди, отримали у “спадок” таке явище, як ПТСР (посттравматичний стресовий розлад).

Він у всіх виявляється по-різному – від замкнутості до навіть агресивності, інколи непідконтрольної. Гостре реагування на події, на безглузді вчинки людей довкола, на їхні цинічно байдужі, колючі слова не раз ставали причиною сварок, конфліктів і навіть бійок… Невміння, а зазвичай небажання щось змінювати у своєму житті призводить до непоправних кроків та вчинків.

Невже ми всі, хто був там зі зброєю, хто проявив справжні чудеса звитяги і героїзму, не зможемо тут, у себе вдома, біля своїх рідних та близьких людей, взяти кермо своєї долі у руки й витягти себе із гострого піке? Зможемо! Нам під силу змінити все, адже наше майбутнє життя у наших руках.

Якось одного разу під час спілкування із друзями мені, учаснику російсько-української війни, запропонували спробувати радикально змінити свій життєвий курс.

– Хансене, – звернулися до мене, – ми розуміємо твої настрої, твій душевних стан, адже і самі були там, однак, як це не прикро буде для тебе звучати, для таких, як ти, у нашій нещасній Україні немає місця. Ви – наче більмо в оці тих горе-очільників, що діють у зговорі з агресором і мріють про одне: всіх вас або знищити, або пересадити. Ми не пропонуємо тобі еміграцію, адже добре знаємо твою відповідь, однак радимо тобі на певний час відвідати цивілізовані країни, щоб ти там, у нормальному середовищі, відпочив морально і знову відчув смак мирного життя. Щоб там, у спілкуванні з місцевими мешканцями, ти знову, як років 15 тому, почав пізнавати світ справжніх людей.

– Друзі, – відповів я, – саме на війні і є справжні люди, справжні українці, яким небайдуже, що буде з Україною…

– Так, звісно, однак ти спробуй, не пожалкуєш.

І ось на початку березня, оформивши всі необхідні документи та зібравши речі, я вирушив до західного світу.

Автобусом Полтава – Шецин я через 6 годин дістався Україно-Польського кордону.

– Шановні пасажири, – звернувся до нас приємний та чемний на вигляд водій, – підготуйте свої закордонні паспорти для контролю.

До салону автобуса зайшов представник митниці й зібрав усі паспорти. В салоні була тиша, відчувалася напруга.

– Федько Роман, з речами на вихід, – раптово пролунав голос митника.

Я вийшов з автобуса і побачив, що на мене чекають троє людей, один з них був одягнений в такий рідний мені український піксель.

– Прошу дістати свої речі, – звернувся до мене митник у чорному одязі.

Узявши свій військовий баул, я почув фразу:”О, наш!.. ”

– Романе Володимировичу, будь ласка, відкрийте свою сумку. У вас немає забороненої зброї, пневматичної тощо?

– Ні, хлопці, забороненої немає, – відповів я. Митники посміхнулися.

– Це у вас одяг?

– Так, одяг, і лише одяг.

– Пане Романе, ви коли були на Донбасі в останнє? І чи не збираєтеся назад? – знову запитав мене митник.

– В останнє десь рік тому. Чи збираюся знову туди? Відверто – не знаю, – відповів я.

– ДУК Правого Сектора? – знову запитав мене митник. – Вашого брата я відразу впізнав. Молодці хлопці, ви за кордоном відпочиньте і назад повертайтеся.

– Добре, – відповів я

– Слава Україні! – раптово вигукнув митник.

– Героям Слава! – відповів я.

Поклавши речі до автобуса, ми під’їхали до польської митниці…

І ось митниця Речі Посполитої. До автобуса за паспортами зайшов польський митник доволі молодого віку. Підійшовши до мене й глянувши на мою куртку в українському військовому пікселі, він запитав: “То пан є жолнєр?”. Так, відповів я, і далі англійською промовив, що я учасник російсько-української війни.

– Моя чешч сі, – відповів митник і мимоволі витягнувся переді мною.

На польській митниці всіх пасажирів пропустили через металевий детектор і перевірили багаж, окрім мене. Польські митники з повагою відвели мене у бік і запропонували кави й “почекач”, коли перевірять решту пасажирів.

А далі була Польща. Нічна, рівна, як скло, дорога, чудова розмітка, надзвичайно чисті, до неможливості, узбіччя й жодної смітинки. У мене було враження, що ми відразу потрапили до Німеччини, якось оминувши Польщу. Та ні. За останні 15 років, коли я в останнє був у Європі, Польща здійснила феноменальний стрибок у всіх відношеннях і сферах життя. Автобани, які є візитівкою Німеччини, тепер з’явилися й у Польщі…

Пригадалися слова моєї 90-річної бабусі: “Якщо господарювати і не лежати, то буде порядок”. Так, наші західні сусіди не просто господарюють, вони перетворили свою державу на зразок для всіх нас, українців, як потрібно жити, господарювати, а головне – як ставитися один до одного.

Діставшись безпосередньо до місця проживання – міста Медзихуда (на заході Польщі, майже на кордоні з Німеччиною), я на власні очі побачив, що таке вихованість, чемність по-європейськи. Ошатні, затишні вулички, типова західноєвропейська архітектура, пам’ятники, собори і чистота. Скрізь. Дорогою до центру Медзихуда працівники дорожньої служби мили дорожні знаки! І навкруги чутно, у магазині, на вулиці: “Прошу, пане, прошу, пані…”.

Паралельний світ, казкова реальність, особливо для мене, людини, яка бачила війну на власні очі. В голові єдина думка: таке неможливе… Неможливе у нас, в Україні… Навіть Львів чи, приміром, Дрогобич, які славляться своєю чемністю та вихованістю, далеко не дотягують до побаченого мною.

Й останній цвях у домовину мого песимізму було забито у місцевому банку.

Працівниця банку, з якою у мене було призначено зустріч, зустрічала мене стоячи!

– Прошу, пане, – звернулася вона до мене, – що ви хотіли, чи зможу вам допомогти?

Враховуючи моє незнання польської, я цілком природно запитав: “Do you speak English?”. Й отримавши схвальну відповідь, ми продовжили спілкуватися англійською.

Коли закрили всі формальні робочі питання, мене запитали: “Це у вас, в Україні, війна, так?”

– Так, – відповів я, – триває вже третій рік…

– Дуже погано, це стільки горя, смертей… Ви не хочете забрати свою сім’ю сюди, до Польщі?

– Я над цим не думав, але в житті все можливо. Я втомився від усього, що робиться у нас, в Україні. Час, який я провів на війні, захищаючи свою землю від російських військ, мене у цьому переконав. Неможливо перемогти у війні, якщо влада держави заодно з агресором…

– Ви були на війні? – Її обличчя відразу змінилося, стало наляканим і блідим. – У вас діти є?

– Так, є, – відповів я і показав на телефоні фото сина, якого тримаю в однострої ДУК ПС.

– Скільки років вашій дитині, ви знову підете на війну?

– Рік і два місяці. На війну… Не знаю…

– Бережіть себе, пане, нам усім за честь, що така людина, як ви, стали клієнтом нашого банку, що ви мешкаєте у нашому містечку. Дякую вам!

Такі слова невідомої мені людини, іноземки, яка вперше в житті мене бачить, шокували.

Я вийшов із банку на затишну вуличку і згадав вислів: “Держава розпочинається з тебе. Ти і є держава…”

Так, дійсно, всі ці чемні, виховані мешканці маленьких провінційних польських містечок, таких як Медзихуд, своєю щоденною працею, любов’ю до свого міста, країни і створюють ту державу, в якій затишно всім без винятку, незалежно від походження та національності. Вони справжні європейці, вони справжні Люди!

Роман ФЕДЬКО, спеціально для “Українського репортера” (Польща)
Фото Олесі КРЕЧЕТОВОЇ

Like

Роман Федько

Історик, учасник АТО


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *