Рада знімала недоторканність з нардепів. Дейдею і Лозовому пощастило, Довгому, Полякову і Розенблату – ні (онлайн)
11 липня Верховна Рада розглянула подання Генеральної прокуратури на зняття депутатського імунітету та притягнення до кримінальної відповідальності п’яти народних депутатів. Пропозиція фракцій “Блоку Петра Порошенка” та “Народного фронту” перенести їхній розгляд на четвер, 13 липня, не набрала достатньої кількості голосів (190 “за”).
Спочатку Верховна Рада планувала розглядати подання Генпрокурора щодо надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності лише трьох народних депутатів – Андрія Лозового, Євгена Дейдея й Олеся Довгого. Розгляд щодо притягнення до кримінальної відповідальності Борислава Розенблата, Максима Полякова та Михайла Добкіна планувався на четвер.
У середу, 12 липня, Регламентний комітет Верховної Ради планував розглянути подання про зняття недоторканності й арешт Добкіна.
Згодом спікер Андрій Парубій запропонував дочекатися Генпрокурора і продовжити вечірнє засідання парламенту до повного розгляду п’яти подань на народних депутатів. Цю пропозицію підтримали 233 нардепи.
До Верховної Ради запросили Генерального прокурора Юрія Луценка для представлення подань. Він прибув після перерви в роботі ВР о 16-й годині, оскільки був у відрядженні.
Після перерви в залі зареєструвалися 360 депутатів. Першим розглядається подання на зняття недоторканності з нардепа Євгена Дейдея від “Народного фронту”.
За регламентом, спікер зачитав подання на нього. Після цього на трибуну вийшов Генпрокурор Юрій Луценко, який впродовж 15 хвилин відповідав на запитання парламенту.
Далі слово дали нардепу Євгену Дейдею. Російською мовою (“Вибачте, я з Одеси”) він розповідав, що справа проти нього політично вмотивована.
Слово перейшло до голови Регламентного комітету Ради, Павлу Пинзенику, який розповідає про рішення Комітету щодо Дейдея і заявив, що має конфлікт інтересів. Пинзеник вважає, що Євгена Дейдея прослуховували незаконно.
Далі виступають народні депутати. Заключне слово знову дають Луценку, Дейдею і Пинзенику.
Спікер ставить питання на голосування – 192 “за”. Парламент не переконаний, Дейдея до кримінальної відповідальності не притягатимуть.
Наступний – Олесь Довгий з франкції “Воля народу”. Йому закидають “зловживання службовим становищем” в інтересах третіх осіб. Мова про 23 земельні ділянки в ландшафтному парку.
Луценко розповідає про термін давності, який у справі Довгого закінчується в січні 2018 року. І додає, що йдеться про незаконне виділення 1700 га для незаконного кооперативу. Депутати питають про земельні справи в інших містах.
Слово дають Довгому, але він відмовляється, мовляв виступить лише наприкінці. Олег Ляшко звертає увагу, що мова в ситуації з Довгим йде про порушення регламенту. І наполягає, що з порушенням регламенту Луценка призначили Генпрокурором. І тому він бачить змову між Петром Порошенком і “його родичем” Юрієм Луценком, які “узурпували владу”.
Спікер закликає всіх голосувати за зняття депутатської недоторканності, і заявляє, що в “залі атмосфера кругової поруки”.
Олег Ляшко закидає Луценку багатство його родини і величезний будинок. Луценко на тонах відповідає: “Моя дружина і мій син після фронту заплатили мільйони гривень податку. У мене є гроші, щоб годувати кота і собаку. І є право запитати, а де ви живете, Олег Валерийович?” Ляшко вимагає від НАБУ розслідувати неправдиві відодомості в декларації Генпрокурора.
Слово дають Довгому: “Регламент – порушив, але закон – ні.” Довгий закидає Луценку помсту, свій виступ театрально закінчує віршом, але зала не вражена.
251 голос “за” – подання підтримане, Довгий опиниться на судовій лаві.
Наступний – Андрій Лозовий з “Радикальної партії Олега Ляшка”. Луценко стверджує, що нардеп, який за з “14 років торгував ялинками в Рівному”, за все життя заробив лише 234 тисячі грн, а спадки, які Лозовий начебто отримував (у Рівному і Москві), ніде не відобрежені. До сплати підлягає 1 млн 717 тис грн. податків і 129 тис. грн військового збору.
Виступає Лозовий. Повторює старі тези про помилки ДФС, безцінний партійний квиток Радикальнї партії №2, аналізує декларацію Генпрокурора (“а де колекція зброї, якою ви вихвалялися в ефірі?) і заявляє, що подання ГПУ – помста за позицію Радикальної партії, яка не голосувала за призначення Луценка.
Яскравий виступ нардепа від “БПП” Олексія Гончаренка. Закликає Ватикан канонізувати Лозового і молитися “Святому Андрію”, щоб бути заможним. Нардеп Острікова заявила, що “Самопоміч” підтримає подання на Лозового.
Виступає Ляшко, тема його виступу – подання на Лозового – помста Адміністрації президента за незалежну позицію “радикалів” і спроба їх залякати.
Генпрокурор Луценко з трибуни заявив, що вибачатися за кримінальні справи проти депутатів не буде. І вкотре підтвердив, що Лозовий винен державі 1,7 млн гривень.
Лозовий: “Чесний перед Богом і людьми, слава Україні”.
177 голосів “за” – подання на Лозового відхилили.
Наступний – Максим Поляков з “Народного фронту”, якого підозрюють у лобіюванні за гроші “бурштинових законів”. Градус напруги у залі помітно спадає.
Луценко повторює фабулу справи проти “бурштинових нардепів”. Назвав “ганебним явищем”, що Рада відхилила вже друге подання на зняття недоторканності – “електронне декларування втрачає будь-який сенс”.
Поляков заперечує, що має до відношення до “сонячного каменя” і заявляє, що справа проти нього ініційована НАБУ за критику, зокрема щодо вояжу Ситника з дружиною до Лондона за державний кошт.
Голова Регламентного комітету Пинзеник під час виступу зауважив, що має конфлікт інтересів. На трибуну виходить нардеп Олег Барна з “БПП”. У нього під оком величезний синець – наслідки нещодавньої ДТП у столиці.
Ляшко знову бере слово і мститься Луценку за Лозового – знову згадує величезний будинок Генпрокурора, записаний на старого тестя. Закликає ловити “акул”, а не “піскарів”. Зрештою заявляє, що “радикали” підтримають подання на Полякова і Розенблата.
Лідер франкції “Об’єднання “Самопоміч” Олег Березюк заявив, що не довіряє Луценку. Однак закликає парламент підтримання всі подання Генпрокурора. Позиція “Самопомочі” – депутатська недоторканність – феодальний пережиток, її треба ліквідувати.
Ганна Гопко: “Ви зараз бачите, коли лідери фракцій говорять, що будуть підтримувати зняття недоторканності, а в результаті половина членів їхніх фракцій не дають голоси. Ми бачимо договорняки і змову. Це гірше Африки”.
Зала помітно нудиться, Луценко в заключному слові заявляє, що спецназ НАБУ втомився чекати у коридорі, закликає підтримати всі три подання.
“Караул устал”, – підтверджує Пинзеник.
250 “за” – рішення прийнято – з Полякова знімають депутатську недоторканність, 125 “за” – затримання Полякова депутати не підтримують. Третє подання – на запобіжний захід – тримання під вартою Полякова – 111 “за” – рішення не прийняте.
Останній на 11 липня – Борислав Розенблат з “Блоку Петра Порошенка”.
Виступ Розеблата: “Стоячи тут, більшої ганьби я навіть не міг собі уявити. Все життя я працював на свою країну, я робив свою справу, я з честю проходив все своє життя. З перших днів я почав боротися за майбутнє України, за той бурштин, який належить українському народові… Я зараз не хочу вдаватися в подробиці… Я хочу, щоб зняли з мене депутатську недоторканність, щоб я міг довести свою невинність у суді”.
Хоче, щоб правоохоорнці порушили карну справу за провокацію хабара.
Ляшко: “Пам’ятаю, як у 2008 році я подзвонив вам (Розенблату, – редакція) і попросив не вирізати в Прилуках молочний завод. 400 робочих місць. Через вас мої земляки залишилися без роботи”. Ляшко стверджує, що у Розенблата є німецький паспорт. Радикали проголосують за подання на Розенблата.
Після голосування по Розенблату Єгор Соболєв закликає повернутися до Дейдея і Лозового. Парубій відрубав – подання, згідно закону, не переглядаються.
Зняти недоторканність з усіх народних депутатів закликав Мустафа Найєм з “БПП”.
Луценко: “Чому у простої людини є тільки одна захист – адвокати, а у депутатів аж три – регламентний комітет, сесія ВР і тільки потім адвокати. Це неправильно”.
Голосування: 296 “за” притягнення до кримінальної відповідальності (прийнято), 183 “за” – за затримання (не прийнято), 181 “за” тримання під вартою (не прийнято) Борислава Розенблата.
Спікер закликає засідання, парламент розходиться до завтра.
Нагадаємо, 21 червня Генпрокурор вніс до Верховної Ради подання про зняття недоторканності з п’яти народних депутатів: Андрія Лозового (“Радикальна партія Олега Ляшка”), Євгена Дейдея (“Народний фронт”), Олеся Довгого (“Воля народу”), Борислава Розенблата (БПП) та Максима Полякова (“Народний фронт”). 29 червня Луценко вніс подання ще на одого нардепа – члена “Опозиційного блоку” Михайла Добкіна.
Регламентний комітет ВР розглянув подання ГПУ щодо п’яти нардепів і підтримав подання на зняття депутатської недоторканності, затримання та арешт лише щодо Борислава Розенблата. Подання ГПУ на зняття недоторканності з нардепів Полякова, Лозового, Довгого та Дейдея комітет визнав недостатньо обґрунтованим і відправив їх на розгляд до Верховної Ради.