Леонід Косаківський: “Ліквідувати держадміністрації, як клас. Вони свою роль виконали”

Розмов про самоврядування вистачає, галасливих форумів з цього питання, імітації «реформ» — теж. А віз і нині там.

Насправді для того, щоб це все стало тканиною нашого життя, треба лише дві речі.

По-перше. Неухильно виконувати вже прийняті закони, з чим суцільна біда.

По-друге. Здійснити декілька реальних кроків на законодавчій ниві.

А саме.

  1. Внести врешті зміни до Основного закону в частині самоврядування. Обіцянки політиків з 2004 року залишилися не виконаними досі. Але не в редакції, проголосованій 265-ма голосами в першому читанні в 2015 році. В іншій. Коли депутати хочуть, вони вміють це швидко робити. Рік до наступних виборів у них на це є.
  2. Найперше, ліквідувати, кінець кінцем, як клас державні адміністрації. Вони свою роль на початках Незалежності вже виконали. Замінити їх на щось на кшталт французьких префектів з винятково контрольно-наглядовими функціями, без будь-яких управлінських повноважень.
  3. Припинити небезпечну практику визначати звичайними законами те, що є предметом регулювання Конституції. Зокрема, і в питаннях побудови системи самоврядування — ОТГ, старости, низка інших децентралізаційних новел. Ця тенденція, що складається у нас, руйнує весь правовий порядок в державі, і матиме негативні наслідки в майбутньому.
  4. Нагальне завдання — прийняття Закону про адміністративно-територіальний устрій, що так і не зроблено дотепер від 1996 року. Але не у тому варіанті, що подав Кабмін, котрим є таким саме твором на вільні від Конституції теми, як і ОТГ.
  5. Законодавчо закріпити положення, що одна й та сама особа не може бути сільським, селищним, міським головою більше ніж два строки підряд.
  6. Забезпечити реальну, а не декларовану, фінансову децентралізацію, позбавитись фінансової залежності органів самоврядування від центру.
  7. Про столицю. Місто є. Самоврядування немає. Без корекції Конституції тут не обійдешся. Зараз Київ згадується в чотирьох статтях Основного закону. У 20, 118, 140 і 133-й. Варто було б звести все до однієї: «Столицею України є місто Київ. Спеціальний статус міста Києва, як столиці України, додаткові повноваження органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в місті Києві у зв’язку з виконанням ними столичних функцій визначаються окремим законом». З інших все прибрати. Тоді у влади не буде спокуси й можливості постійно трактувати особливості для столиці як можливість звужувати самоврядні права Києва порівняно з іншими містами. А столична специфіка полягатиме лише в додаткових можливостях органів влади міста.

Це та програма мінімум, що дозволить почати перетворювати самоврядування у нас з тієї шотландської Нессі, про яку всі чули, але ніхто на бачив, в реальність нашого життя.

Леонід КОСАКІВСЬКИЙ, перший Київський міський голова

Фото “Українського репортера”

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *