Розповідаємо, як у Броварах украли 2 мільйони гривень пенсій
До уваги міністра соціальної політики України Андрія Реви та голови Пенсійного фонду України Олексія Зарудного. У Броварах чиновниця Пенсійного фонду протягом двох років незаконно нараховувала 41-й особі підвищені пенсії. Держава втратила понад 2 мільйони гривень.
Читайте тут
Тут працювала комбінаторша
Правоохоронці затримали зловмисницю. Колишній головний спеціаліст Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області нині перебуває в СІЗО.
Скупий факт з кримінальної хроніки. Проте за ним – життєві колізії, взаємостосунки в колективі броварських пенсійників та чиновників з людьми. І… багато питань. Чому так трапилося? Хто винен? Хто виявив злочин?
Кореспондентка “Українського репортера” спробувала підняти завісу робочих буднів працівників броварського Пенсійного фонду і їхніх відвідувачів.
Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області розташоване на першому поверсі порівняно нового сучасного багатоповерхового будинку на головній вулиці міста. Перше враження від самого приміщення установи – непогане. Досить просторе фойє, є стіл, стільці, на стінах – необхідна інформація. Кімната для прийому громадян досить простора, навіть є графік її провітрювання.
Але, на жаль, не завжди зовнішні атрибути співпадають із внутрішньою сутністю речей. Адже саме в цих стінах скоєно злочин, пов`язаний із нанесенням збитків державі.
Природно, що відповідати за все, що діється в колективі, має керівник. Тож авторка цих рядків і звернулася за поясненнями до начальника Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області Лідії Сенько.
Побачивши, що вкрадено — вдарили на сполох
Очільниця броварських пенсійників насамперед розповіла, що фальшиві документи на нарахування підвищених пенсій виявили у серпні 2015 року вона, її заступники, інші підлеглі й відразу ж подали заяву про злочин із відповідними підтвердженнями факту зловживань до поліції.
– Саме у цей час ми отримали програмне забезпечення, за допомогою якого можна досить швидко і якісно зробити верифікацію пенсійних справ, тобто звірити, чи співпадають відомості про зарплату людини, які були внесені в пенсійну справу, з відомостями, наданими Пенсійному фонду підприємствами, на яких працював пенсіонер. Під час таких звірок було встановлено неспівпадіння по 41-й справі. З`ясували, що це справи одної працівниці, яка на той час, тобто серпень 2015 року, уже звільнилася з роботи за власним бажанням, – розповідає Лідія Іванівна.
Вона не може навіть собі уявити, яким чином можна було підробляти дані системи персонального обліку або вносити туди зміни, адже ці документи розробляються не на місцях, їх надають кожному відділенню Пенсійного фонду в Україні згори, тобто з вищих органів влади.
І як могла бути така “хімія”?!
Не розуміє Лідія Сенько і те, яким чином колишня її працівниця, головний спеціаліст, отримувала собі винагороду від завищених пенсій, які вона нарахувала 41-й особі.
– Ну не вірю я в те, що люди кожного місяця, отримавши пенсію, ходили і носили їй гроші, або накопичували і давали пізніше, адже ця інформація згодом стала б надбанням широкого загалу, тим більше, що клієнти нашої колишньої працівниці – це в основному сільські жителі, а в селах, зрозуміло, всі один про одного все знають, – ділиться міркуваннями начальниця броварського Пенсійного фонду.
На думку Лідії Сенько, можливо, головний спеціаліст завищувала пенсії своїм родичам, а ті робили якусь послугу для неї, а, можливо, просто хотіла показати, що ось яка вона всесильна, все може, і ніхто її за руку не схопив. Проте водночас пані Сенько не сумнівається, що завищувала пенсії окремим громадянам її колишня підлегла усвідомлено, бо це була не халатність, адже неусвідомлено можна зробити помилку в одній-двох пенсійних справах, але не в 41-й. Але щодо того, які були механізми отримування своєї вигоди від незаконних дій, мають з`ясувати слідчі поліції.
Скомпрометувала колектив
Лідія Іванівна лише не може зрозуміти, чому досить молода людина, яка має хорошу освіту, не шукала собі високооплачуваної роботи в державних чи комерційних структурах, а пішла кривою стежкою, яка, можливо, приведе її за ґрати. Крім того, весь колектив Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, а це близько 100 осіб, вважають, що своїми зловживаннями колишня колега скомпрометувала репутацію броварських пенсійників, кинула пляму на всіх працівників цієї державної установи. Адже ніхто не сподівався, що ця молода жінка здатна піти на злочин. Була вона досить кваліфікованою працівницею, ні в яких сумнівних справах не замішаною, поводила себе адекватно, не конфліктувала ні зі співробітниками, ні з клієнтами пенсійників.
Хто має “міністерські пенсії” – повертайте!
Лідія Сенько розповіла, що третину розтрачених колишньою працівницею Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області коштів уже повернуто до державного бюджету. Це вдалося зробити після того, як керівництво броварських пенсійників почало викликати людей, яким було незаконно нараховано підвищені пенсії, і вести з ними розмову.
Реакція пенсіонерів була, звичайно, різною, – каже Лідія Іванівна, – але були й такі, що визнали факт зловживань колишньою працівницею броварського Пенсійного фонду і повернули до копієчки всі незаконно отримані кошти.
Такою постає справа з розтратою колишньою броварською пенсійницею понад двох мільйонів бюджетних коштів в очах її керівництва та колег. Проте пенсіонери, які обслуговуються в Броварському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області, мають зовсім іншу, прямо протилежну думку з цього приводу.
Крадійку скоро викуплять із в`язниці?
Кореспондентка “Українського репортера” поспілкувалася з людьми, які чекали в коридорі Пенсійного фонду своєї черги до потрібного їм спеціаліста. Насамперед з`ясувалося, що більшість із них не чули про цей факт, лише одна жінка сказала, що читала про злоброварського Пенсійного фонду в Інтернеті.
Але, почувши про незаконне завищення пенсій 41-й особі колишньою працівницею броварського Пенсійного фонду, багато хто з пенсіонерів висловили сумнів щодо того, що вона робила це сама, без участі очільниці броварських пенсійників, та ще й протягом двох років. На їхню думку, жінка просто взяла колективну вину на себе, отримавши від свого керівництва запевнення, що її скоро викуплять із в`язниці.
Версії
Одна із пенсіонерок, що перебувала на той час у коридорі Пенсійного фонду (жінки виявилися балакучішими за чоловіків, які мовчки стояли і не підтримували розмови), упевнено висловила своє припущення, яким чином зловмисниця отримувала собі винагороду від надання незаконної послуги. На її думку, колишній працівниці Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області за можливість пожиттєво отримувати підвищену пенсію люди просто клали кругленьку суму хабара до кишені.
Жінку підтримали й дехто з інших відвідувачів броварського Пенсійного фонду. Вони припускають, що в державі за хабар деякі недобросовісні пенсійники можуть нарахувати людині більшу, ніж належну їй, пенсію, для цього у них є давно напрацьовані механізми. Відтак висунули версію: можливо, колишня ж працівниця Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, яка нанесла збитки державі на понад два мільйони гривень, просто занадто багато перебрала на себе повноважень, за що і поплатилася.
У коридорі броварського Пенсійного фонду того дня було досить людно. Не всі пенсіонери, що чекали своєї черги до потрібних їм спеціалістів, взяли участь у розмові, багато хто просто мовчав.
Очевидно, були серед них і ті, хто після багатьох років тяжкої праці змушені отримувати мізерну пенсію. Зовсім не міністерську.
Алла ТОПЧІЙ