“Ігри престолів” у Саудівській Аравії: арештували 11 принців. Відчують це й українські водії
У ніч на неділю, 5 листопада, у Саудівській Аравії арештували 11 членів королівської родини, чотирьох чинних міністрів і десятки колишніх. Серед затриманих – один із найбагатших людей світу – бізнесмен і співвласник Citigroup Аль-Валід бін Талал. “Ігри престолів” у Саудівській Аравії призвели до нового рекорду цін на нафту. Після повідомлень про гучні затримання ціна марки Brent досягала $62,87 за барель, вперше подолавши позначку в $62 з липня 2015 року.
Кампанія з боротьби з корупцією
У чому саме звинувачують арештованих – не зовсім зрозуміло, однак, судячи з усього, йдеться про корупцію. За кілька годин до арешту король Салман ібн Абдул-Азіз створив антикорупційний комітет, який очолив спадкоємець престолу – син короля, 32-річний принц Мухаммад бін Салман.
Сам король, виступаючи по національному телебаченню, заявив, що “закон покарає кожного, хто чіпав державні гроші, не захистив їх або вкрав, зловживав своєю владою чи впливом”.
За даними телеканалу Al Arabiya, частину чиновників затримали у рамках розслідування розкрадання державних грошей під час ліквідації повені в місті Джидда в 2009 році, коли загинуло понад 70 осіб. Решта заарештованих – фігуранти справи щодо боротьби з коронавірусом близькосхідного респіраторного синдрому (MERS), який з’явився в Саудівській Аравії в 2012 році.
Весь персонал готелю Ritz Carlton у саудівській столиці Ер-Ріяді у суботу був евакуйований. У розкішному готелі розмістили арештованих принців і чиновників. Столичний аеропорт зачинили для приватних літаків, щоб можливі винуватці не залишили країну.
№45 у списку мільярдерів Forbes
Серед затриманих і член правління нафтової компанії Saudi Aramco, колишній очільник Мінфіну Ібрагім аль-Ассаф.
Однак найбільша сенсація, від якої лихоманить фінансові ринки, – під арештом принц Аль-Валід бін Талал, який є найбільшим акціонером Citigroup і власником другої за розміром частки в медіакомпанії 21st Century Fox.
За даними Forbes, статки Аль-Валід бін Талал перевищують $19 млрд і він посідає 45-те місце у списку світових багатіїв. Він є онуком першого короля Саудівської Аравії і племінником всіх наступних королів.
Принц відомий своїми ліберальними поглядами. Зокрема, ще до офіційного дозволу заявляв, що жінкам необхідно дозволити керувати автомобілем.
До речі, нещодавно прекрасна стать отримала право відвідувати стадіони. Аль-Валід неодноразово говорив, що вітає появу жінок у всіх сферах суспільного життя, і обіцяв віддати на благодійність більшу частини своїх статків.
Паралельно з арештами у відставку відправили очільника Національної гвардії – сина попереднього короля Абдалли принца Мітеба, якого вважали одним із небагатьох саудівських чиновників найвищого рангу, що не входить до сфери впливу спадкоємця Мухаммада.
Майбутній король Саудівської Аравії
32-річний принц Мухаммад бін Салман у разі сходження на престол стане першим королем Саудівської Аравії, який не є сином колишнього монарха Абдулі-Азізу аль Сауду.
Зараз він очолює міністерство оборони країни і Раду в справах економіки. Він є одним з авторів “Бачення 2030” – програми з диверсифікації економіки Саудівської Аравії для позбавлення її від нафтової залежності. Один з її головних елементів – часткова приватизація найбільшої нафтової корпорації світу Aramco, раду директорів якої також очолює Мухаммад. 5% її виставлять на біржу в 2018 році. Президент США Дональд Трамп настійливо запрошує саудитів розмістити IPO на Нью-Йоркській біржі.
Саме принц Мухаммад є ініціатором, щоб релігійна поліція втратила право заарештовувати людей, і є одним з “батьків” урядового Департаменту розваг, який впроваджує в саудівське суспільство елементи західної культури.
Незважаючи на свій лібералізм, принц Мухаммад бін Салман є жорстким політиком. Оглядачі вважають, що зараз реалізовується його план консолідації влади в своїх руках. Зокрема, після відсторонення принца Мітеба з посади очільника Нацгвардії, він сконцентрує у своїх руках усіх силовиків.
Повідомляється, що з подачі бін Салмана під домашнім арештом у своєму палаці перебуває попередній кронпринц – 57-річний Мухаммад бін Наїф. Для недопущення перевороту відстежується пересування всіх старших принців.