Хто здав Крим: чому слідчі не допитують Леоніда Кучму за те що розформував Національну гвардію?

У суспільстві, політикумі ведеться багато розмов про те, чому під час загарбання Росією Криму українські військовики не чинили опір, хто підривав боєготовність наших частин на півострові, які руйнівні процеси було запущено з метою полегшення окупації Кремлем цих земель.

Нагадаємо, що Національну гвардію було розформовано указом президента Леоніда Кучми у 1999–2000 роках. Сьогодні Кучма мав би пояснити слідству, чому він поставив крапку на діяльності боєздатних частин.

Ми розкажемо вам, як Кучма розформував Національну гвардію. (Також читайте матеріал: “Знову з Кучмою!”).

В нашому редакційному архіві є інтерв’ю з колишнім командувачем НГУ, генерал-лейтенантом Олександром Чаповським.

Розформування Нацгвардії було хибним кроком, упевнений генерал Чаповський. Після розформування Національної гвардії одну частину підрозділів передали Збройним силам, а другу – Внутрішнім військам. Наприклад, повністю знищили Чугуєвську дивізію – брали звідти хорошу техніку, роздавали…

Олександр Чаповський.

Олександр Чаповський говорить:

– В нас у Керчі був танковий батальйон – класний підрозділ. З реактивною артилерією. Ми формували структури Національної гвардії, узявши за принцип окремі підрозділи натовського зразка. Щоб у такому підрозділі були і танкова рота, і розвідувальний взвод, і зенітно-ракетний взвод, зрештою, усі структури забезпечення. Чому я так зробив? Наприклад, якщо механізована дивізія займає двадцятикілометрову смугу оборони, то це – надійна оборона, а не 40 кілометрів “дутої” оборони. І ми під цей принцип “підігнали” штатну структуру. Шкода, що після розформування Гвардії усе це пішло прахом.

– І все ж чому ліквідували Національну гвардію?

–Гвардійців почали вважати конкурентами… Коли ми в 1999 році на змаганнях посіли перше місце серед силових структур і здобули кубок, то це було найстрашнішим для наших заздрісників. На Республіканському стадіоні кубок вручав президент Кучма. Міністри Юрій Кравченко, Олександр Кузьмук, голова СБУ Леонід Деркач не приїхали на цю подію – замість них прибули клерки. Кучма був дуже незадоволений, потім усіх цих генералів викликав, критикував. На Банковій знали: ми самі не просили грошей для Гвардії, справлялися. І не скаржилися, як деякі. Зазвичай президенту доповідали: «Пане Президент, у нас все йде за планом».

– І хто ж вів своєрідну гру проти вас?

– Головну роль грав міністр оборони Кузьмук. На Банковій формували думку, що Національна гвардія, мовляв, уже виконала свої завдання, треба підтримувати Збройні сили, які здатні дати будь-яку відсіч ворогу. Тому Гвардію треба “прибирати”.

– Шкідництво?

– Одного разу п’ємо з Кузьмуком чай. Він і каже, звертаючись до мене: «Якби ти навіть нічого не робив, то Гвардія ще б років 10 існувала. Але ж ти почав працювати…». – «А я інакше і не вмію, – відповідаю. – Ось у мене служить полковник Олег Хохлов, заступник з озброєння, візьміть його до Збройних сил, він – найкращий у своїй справі. Завдяки таким, як Хохлов, ми й армію зробимо успішною”. Цю кадрову пропозицію Кузьмук відхилив. Бо є друзі та й усе інше.

– Чому Рада національної безпеки та оборони не розглядала питання ліквідації Гвардії?

– Рада національної безпеки та оборони у ті часи не була такою впливовою… Кучма знав, що Збройні сили небоєздатні. Одного разу він під час наради дорікнув Кузьмуку: «У тебе немає жодного боєздатного батальйону». А в Національній гвардії таких було 45.

-Якби не розформували Гвардію, то чи могла б вона у 2014 році успішно боронити Крим?

– Елементарно. Там стояла вишколена дивізія – 9 тисяч бійців, танковий батальйон, артилерійський, реактивний дивізіони… І ніякі “зелені чоловічки” мені не стали б на заваді. Стріляв би, навіть без команд із Києва, бо я – солдат.

Від редакції “Українського репортера” додамо такі факти.

У 2004 році тодішній міністр оборони України генерал Олександр Кузьмук нагородив Азарова пістолетом ПСМ “за визначні заслуги в забезпеченні обороноздатності України”. 

Генерале Кузьмук, вам не соромно?

 

Like

Леонід Фросевич

Головний редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *