Хто здав Крим: чому слідчі не допитують Леоніда Кучму за те що розформував Національну гвардію?
У суспільстві, політикумі ведеться багато розмов про те, чому під час загарбання Росією Криму українські військовики не чинили опір, хто підривав боєготовність наших частин на півострові, які руйнівні процеси було запущено з метою полегшення окупації Кремлем цих земель.
Нагадаємо, що Національну гвардію було розформовано указом президента Леоніда Кучми у 1999–2000 роках. Сьогодні Кучма мав би пояснити слідству, чому він поставив крапку на діяльності боєздатних частин.
Ми розкажемо вам, як Кучма розформував Національну гвардію. (Також читайте матеріал: “Знову з Кучмою!”).
В нашому редакційному архіві є інтерв’ю з колишнім командувачем НГУ, генерал-лейтенантом Олександром Чаповським.
Розформування Нацгвардії було хибним кроком, упевнений генерал Чаповський. Після розформування Національної гвардії одну частину підрозділів передали Збройним силам, а другу – Внутрішнім військам. Наприклад, повністю знищили Чугуєвську дивізію – брали звідти хорошу техніку, роздавали…
Олександр Чаповський говорить:
– В нас у Керчі був танковий батальйон – класний підрозділ. З реактивною артилерією. Ми формували структури Національної гвардії, узявши за принцип окремі підрозділи натовського зразка. Щоб у такому підрозділі були і танкова рота, і розвідувальний взвод, і зенітно-ракетний взвод, зрештою, усі структури забезпечення. Чому я так зробив? Наприклад, якщо механізована дивізія займає двадцятикілометрову смугу оборони, то це – надійна оборона, а не 40 кілометрів “дутої” оборони. І ми під цей принцип “підігнали” штатну структуру. Шкода, що після розформування Гвардії усе це пішло прахом.
– І все ж чому ліквідували Національну гвардію?
–Гвардійців почали вважати конкурентами… Коли ми в 1999 році на змаганнях посіли перше місце серед силових структур і здобули кубок, то це було найстрашнішим для наших заздрісників. На Республіканському стадіоні кубок вручав президент Кучма. Міністри Юрій Кравченко, Олександр Кузьмук, голова СБУ Леонід Деркач не приїхали на цю подію – замість них прибули клерки. Кучма був дуже незадоволений, потім усіх цих генералів викликав, критикував. На Банковій знали: ми самі не просили грошей для Гвардії, справлялися. І не скаржилися, як деякі. Зазвичай президенту доповідали: «Пане Президент, у нас все йде за планом».
– І хто ж вів своєрідну гру проти вас?
– Головну роль грав міністр оборони Кузьмук. На Банковій формували думку, що Національна гвардія, мовляв, уже виконала свої завдання, треба підтримувати Збройні сили, які здатні дати будь-яку відсіч ворогу. Тому Гвардію треба “прибирати”.
– Шкідництво?
– Одного разу п’ємо з Кузьмуком чай. Він і каже, звертаючись до мене: «Якби ти навіть нічого не робив, то Гвардія ще б років 10 існувала. Але ж ти почав працювати…». – «А я інакше і не вмію, – відповідаю. – Ось у мене служить полковник Олег Хохлов, заступник з озброєння, візьміть його до Збройних сил, він – найкращий у своїй справі. Завдяки таким, як Хохлов, ми й армію зробимо успішною”. Цю кадрову пропозицію Кузьмук відхилив. Бо є друзі та й усе інше.
– Чому Рада національної безпеки та оборони не розглядала питання ліквідації Гвардії?
– Рада національної безпеки та оборони у ті часи не була такою впливовою… Кучма знав, що Збройні сили небоєздатні. Одного разу він під час наради дорікнув Кузьмуку: «У тебе немає жодного боєздатного батальйону». А в Національній гвардії таких було 45.
-Якби не розформували Гвардію, то чи могла б вона у 2014 році успішно боронити Крим?
– Елементарно. Там стояла вишколена дивізія – 9 тисяч бійців, танковий батальйон, артилерійський, реактивний дивізіони… І ніякі “зелені чоловічки” мені не стали б на заваді. Стріляв би, навіть без команд із Києва, бо я – солдат.
Від редакції “Українського репортера” додамо такі факти.
У 2004 році тодішній міністр оборони України генерал Олександр Кузьмук нагородив Азарова пістолетом ПСМ “за визначні заслуги в забезпеченні обороноздатності України”.
Генерале Кузьмук, вам не соромно?