Київ: суд зобов’язав знести незаконну будівлю на Банковій

Київський апеляційний господарський суд виніс рішення на користь Національної спілки письменників України, розташованій у Києві на вулиці Банковій, 2.

Приватне товариство, яке орендує в НСПУ частину приміщення, має знести незаконно зведену ним прибудову до будівлі спілки площею близько 130 квадратних метрів. Отже, з`явилася надія, що письменники нарешті отримають назад своє законне майно.

Йдеться про ділянку землі навколо легендарної письменницької кав’ярні “Еней”, місця, де збиралися класики української літератури (багато з них давно вже покійні) і неквапно вели свої задушевні бесіди.

Та ще на початку двотисячних років “Енея” віддали в оренду приватному товариству, і ось уже на місці відпочинку письменників з`явився… без перебільшення сказати, крутий ресторан. У жовтні 2011 року видання ZN,UA писало про нього так: “Досить самому завітати по старій пам`яті до оновленого письменницького кафе “Еней”, в якому знищено легендарні розписи Базилевича… І на власні очі побачити дорогу ресторацію і не побачити в ній жодного письменника. Бо фінансово неспроможні наші літератори випити бодай кави”.

Днями кореспондентка “Українського репортера” завітала до пам`ятки архітектури на Банковій, 2. Побачила прибудову, про яку йдеться в рішенні Апеляційного господарського суду.

Проте за її стінами нині не може випити кави не лише бідний письменник, а й багатий підприємець. Бо кав`ярня не працює. Вхід в арку, що веде до літньої тераси кафе, яке, як стало відомо згодом, називається “Сад”, загороджений залізними ґратами і зачинений. Потрапити туди можна лише, якщо натиснути на дзвінок і хтось вийде та впустить відвідувача на другий бік загорожі.

Кореспондентка “Українського репортера” так і зробила. Вийшов молодий чоловік міцної статури, який назвався охоронцем, і сказав, що директора зараз немає. Хто директор чи власник цієї комерційної структури, він не назвав. З`ясувалося лише, що крута кав`ярня не працює уже понад півроку.

“Український репортер” звернувся за коментарем до голови Національної спілки письменників України Михайла Сидоржевського, адже рішення Київського апеляційного господарського суду було винесене на користь НСПУ і, здавалося б, йому є що сказати. Проте очільник спілки від коментарів відмовився.

Натомість охоче відповів на питання кореспондентки “Українського репортера” голова Київської обласної організації Національної спілки письменників України Анатолій Гай.

Звичайно, що це рішення Апеляційного господарського суду – ще не остаточна наша перемога, бо ж приватне товариство, яке спочатку орендувало приміщення в НСПУ, а потім оголосило себе його власником (спілка ж, на жаль, у судах поки що не довела протилежного), має гроші, тому, звичайно, вони будуть подавати і касаційну скаргу, і до Верховного суду, і до суду з прав людини у Страсбурзі. Проте ми все ж таки маємо надію повернути своє майно, – говорить письменник.

Анатолій Іванович сподівається, що коли демонтують ту прибудову, то хоч можна буде відкрити вікна в залі спілки, а то і вдень, і ввечері там можна бути лише при електричному світлі, а коли тепло – задуха неймовірна.

Голова Київської організації НСПУ Володимир Даниленко також вважає, що рішення суду буде на користь письменників. Дивно, що Михайло Сидоржевський ні на сайті НСПУ, ні в газеті, ні на зборах, ні навіть в особистій розмові з письменниками і словом не обмовився про цю, безумовно, важливу для спілки подію, – наголосив лідер київських літераторів.

Водночас Даниленко висловив сумнів, що у найближчому майбутньому письменники отримають хоч якусь користь для себе від спілчанського майна. Володимир Григорович вважає, що він має підстави так говорити, адже навесні минулого року разом із групою членів НСПУ ініціював проведення Ревізійною комісією спілки перевірки фінансово-господарської діяльності НСПУ, якою, зокрема, було встановлено, що через зниження орендної плати до ринкової кон`юнктури за квадратний метр лише на Банковій, 2 спілка недоотримала 229 тисяч 477 гривень щомісяця і 2 мільйони 700 тисяч за рік.

Проте рядові письменники такими глибокими проблемами не переймаються. Вони просто ностальгують за таким дорогим їхньому серцю “Енеєм” і сподіваються, що він все-таки до них повернеться.

Хоча… Колишній очільник Національної спілки письменників України Володимир Яворівський у розмові з кореспонденткою “Українського репортера” зауважив, що за часів його перебування на посаді голови НСПУ до “Енея” вже ніхто не ходив, старе покоління письменників пішло в кращі світи, а в нового – інші турботи. Кав`ярня стала просто збитковою для спілки. Було вирішено виправити становище – віддати “Енея” орендарям, щоб поліпшити матеріальні статки і спілки, і письменників. Та все сталося не так, як гадалося.

Алла ТОПЧІЙ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *