Доторканний Новинський: яка мета і перспектива «церковної» справи?
Епопея з наданням згоди Верховної Ради на притягнення народного депутата Вадима Новинського до кримінальної відповідальності тривала більше місяця.
8 грудня народні депутати все-таки змогли нашкребти 228 голосів для зняття недоторканності з «опозиціонера». Тепер нічого не заважає Генпрокуратурі змінити процесуальний статус Новинського зі «свідка» на «підозрюваного». Але чи опиниться він на лаві підсудних? «Український репортер» з’ясував, яка мета та перспективи «справи Новинського».
Кримінальне провадження, в якому Новинський може стати обвинуваченим (поки що лише свідок), стосується незаконного позбавлення волі архієпископа Олександра Драбинка, коли той був помічником нині покійного предстоятеля УПЦ Володимира Сабодана.
Генпрокурор Юрій Луценко стверджує, що екс-президент Янукович попросив Новинського посприяти в усуненні Володимира з поста очільника УПЦ МП.
– Янукович хотів призначити на вищі церковні посади лояльних до нього людей, зокрема шляхом тиску на Митрополита Київського і всієї України Володимира Сабодана у спосіб незаконного позбавлення його найближчого помічника Драбинка Олександра, – пояснив Луценко.
Більшість парламентарів, які голосували за зняття недоторканності з Новинського, не вірять у притягнення колеги до кримінальної відповідальності. Обґрунтувань такому скептицизму декілька. По-перше, досить туманним є це кримінальне провадження, а точніше – розмита роль Новинського в ній.
– Якщо говорити об’єктивно, то на Новинському ніде клейма ставити. Йому треба було б інкримінувати ще й економічні статті, розкрадання державних коштів. Потрібно було надати парламенту всі епізоди, а не лише це (що стосується Драбинка. – Авт.), – каже народний депутат Ігор Лапін.
Хоча генпрокурор стверджує, що ГПУ не відомі інші факти протиправної діяльності опозиціонера.
– На цей момент щодо народного депутата Новинського є лише одна підозра. Якщо у когось є докази по інших справах, надайте – будемо розслідувати, – апелює генпрокурор Юрій Луценко.
По-друге, депутати-правники мають зауваження і до юридичного наповнення кримінального провадження. Зокрема, очільник регламентного комітету Верховної Ради Павло Пинзеник стверджує, що ГПУ ще не має достатніх доказів причетності Новинського до вчинення кримінальних правопорушень, які йому інкримінують.
– Генеральна прокуратура повідомила членів комітету про намір зібрати докази його причетності, або непричетності, після надання згоди Верховною Радою на притягнення депутата до кримінальної відповідальності, – каже Пинзеник, натякаючи, що таким чином справа виглядає безперспективною.
До речі, справа щодо «грифонівців» (які безпосередньо утримували у неволі Драбинка. – Авт.) ведеться з 2014 року. Її уже чотири рази відправляли до Вишгородського райсуду, і стільки ж разів суд повертав цю справу до ГПУ через відсутність складу злочину.
Я не вірю, що у справі щодо Новинського запанує справедливість, бо він має дуже багато грошей. А в цій країні є чимало людей, які люблять гроші
– каже народний депутат Володимир Парасюк.
Політик не виключає, що справу щодо Новинського можуть розвалити як на етапі слідства, так і в суді.
– Згадаєте мій прогноз: Новинський не сяде. Домовиться, відкупиться, – стверджує Парасюк.
Радикал Андрій Лозовий додає, що Вадим Новинський збереже свободу і депутатське крісло, уклавши «мирову» з командою Президента. Політик припускає, що кримінальне провадження проти Новинського було розпочато з метою шантажу – Президент має намір забрати частину бізнесу депутата у «Метінвест-холдингу». Мовляв, якби його дійсно хотіли притягти до відповідальності, то було б подання ГПУ не лише на позбавлення недоторканності, але й на затримання та арешт. А так Новинському ще дають шанс і час на «поділитися» своїм бізнесом. Не захоче ділитися – будуть нові подання ГПУ щодо інших справ (недаремно ж нещодавно пройшли обшуки в офісах його «Смарт-холдингу»), а також прохання надати згоду на затримання й арешт політика. От тоді-то Новинський може накивати п’ятами, як раніше це зробили Сергій Клюєв та Олександр Онищенко. А поки що парламентар-опозиціонер планує «сприяти слідству» та піаритися, звинувачуючи владу в «політичних переслідуваннях».
Олена ГАЛАДЖІЙ,
спеціально для “Українського репортера”