Гібридна війна. Україна продовжує закуповувати в Росії антрацит
Упродовж 2017 року в Україну з Російської Федерації імпортували 2,66 мільйона тонн антрацитового вугілля, що складає 78,6% від всього імпорту. Про це повідомляє ДП “Держзовнішінформ”. Скільки з цього вугілля насправді видобули на окупованому Донбасі – статистика не знає.
Загалом Україна торік закупила за кордоном 3,38 мільйона тонн антрациту, що втричі більше ніж у 2016-му (933 тисячі тонн). 99,6% вугілля завезли за так званими непрямими контрактами, тобто через посередника, а не від виробника.
78,6% імпортованого антрациту (2,66 мільйонатонн) надійшли з Росії. 99,5% угод було укладено через посередників. Напряму з країни-агресора завезли лише 12,1 тисячі тонн вугілля за середньою ціною $165,7 за тонну. Антрацит за непрямими контрактами завозили по $99,3 за тонну.
Експерти “Держзовнішінформу” звертають увагу на велику різницю, можливо, вона викликана якісними характеристиками вугілля або іншими чинниками.
Російське вугілля за документами їхало в Україну з:
- Швейцарії – 1,50 млн тонн, середня ціна $100,4 за тонну;
- Великої Британії – 523,4 тис. тонн, середня ціна $102,6 за тонну.
Для порівняння, до торговельної блокади російський антрацит Україна закуповувала по $60-70/тонна, а вугілля з ОРДЛО коштувало ще менше.
Із Південно-Африканської республіки ми імпортували (через Швейцарію) 714,1 тис. тонн антрациту (21,2% всього імпорту) за середньою ціною $92,1 за тонну. Як писав “Український репортер”, африканське вугілля приходить до порту “Південний” на Одещині. Так само як і американське, перша партія якого прибула у вересні 2017 року.
Вугільні справи
Нагадаємо, що ПАТ “Центренерго” (8% виробництва електроенергії в Україні і 18% теплової генерації) уклало контракт з американською компанією “Xcoal Energy” на поставку до кінця 2017 року 700 тисяч тонн антрациту. Першу партію вугілля американці продали по $113/тонна, кожна партія – за різною ціною. Чомусь пенсильванське вугілля експерти “Держзовнішінформу” не включили до свого звіту.
На купівлю вугілля в США Київ пішов через російську агресію на сході України. 10 лютого 2017 року поставки вугілля з окупованих районів Донецької та Луганської областей повністю припинилися через блокаду залізничних і автошляхів колишніми учасниками АТО. Через брак антрациту Кабмін був змушений 17 березня запровадити надзвичайний стан в енергетиці терміном на один місяць.
Україна споживає 24 млн. тонн вугілля на рік, зокрема під час холодів щодоби спалюють 30-40 тисяч тонн антрациту. З них 8 млн. тонн раніше завозили з окупованих районів Донбасу, однак тепер торгівля з сепаратистами заборонена. За словами віце-прем’єр-міністра України з питань енергетики та інфраструктури Володимира Кістіона, в 2017 році Україна майже вдвічі менше використала вугілля антрацитової групи, ніж у 2016 році – 4,8 млн. тонн.
В Україні є 14 ТЕС, які разом із АЕС є основними виробниками електроенергії. 6 із них працюють на дефіцитному – після початку блокади Донбасу – антрацитовому вугіллі, решта – на газовому. Частину енергоблоків планують перевести на споживання вугілля газових марок, яке видобувають на підконтрольних територіях України. Станом на листопад 2017 року на газовій групі вугілля вже працюють дві станції Зміївської ТЕС, планувалося переведення двох енергоблоків Придніпровської ТЕС, два – Криворізької ТЕС, два –ЗміївськоїТЕС та один – Трипільської ТЕС.
Міненерговугілля планує збільшити видобуток вугілля за рахунок модернізації і технічного переоснащення шахт із 5,8 млн. тонн до 8,7 мл. тонн на рік. За словами міністра енергетики Ігоря Насалика, в Україні працює як мінімум 18 шахт, собівартість видобутку вугілля на яких перевищує вартість, закладену в тариф на електроенергію.
Кабмін також вивчає можливість скорочення споживання антрациту за рахунок збільшення частки атомної енергетики та гідроенергетики в енергобалансі країни.
Фото REUTERS