Експерти ІМІ: за півроку в Україні зафіксували 112 випадків порушень свободи слова

Упродовж січня-липня цього року в Україні зафіксували 112 випадків порушень свободи слова, з них 86 стосувалися фізичної агресії проти журналістів.

Про це свідчать дані моніторингу Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Для порівняння: протягом аналогічного періоду минулого року було зафіксовано 116 випадків порушень свободи слова, тоді теж переважно була фізична агресія (88 випадків).

За даними експертів, у першому півріччі цього року найбільшу кількість порушень свободи слова виявили в таких категоріях:

перешкоджання законній журналістській діяльності — 61 (більше, ніж за аналогічний період 2019-го, коли було зафіксовано 56 перешкоджань);
побиття — 13 (більше, ніж за аналогічний період 2019-го, коли було зафіксовано 9 побиттів);
юридичний тиск — 11 (минулого року за такий самий період зафіксовано 8 випадків юртиску);
погрози — 9 (менше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було зафіксовано 15 випадків погроз).

Крім того, з початку року експерти ІМІ зафіксували сім випадків обмеження доступу до публічної інформації (така сама кількість як і за аналогічний період минулого року), чотири випадки кібератак (торік — шість), а також по три випадки пошкодження майна журналістів та непрямого тиску й один випадок цензури.

Право журналістів на професію переважно порушували приватні особи, місцева влада, правоохоронці, судова влада, Офіс президента та інші, йдеться у результатах моніторингу.

Новинкою цьогорічного моніторингу ІМІ стали порушення свободи слова, пов’язані з карантином, який запровадили через пандемію коронавірусу. Так, з початку дії обмежень ІМІ зафіксував 31 порушення свободи слова, пов’язане з карантином. Здебільшого ці випадки стосувалися недопуску журналістів на сесії місцевої влади, а також нападів на журналістів на ринках, у перукарнях, магазинах під час перевірки дотримання умов карантину.

У Харкові побили журналіста після його звернення до поліції про порушення карантину — НСЖУ.

Загалом порушення свободи слова виявляли у 19 регіонах України. Традиційно за кількістю таких порушень лідирує Київ з областю (33 випадки). Друге місце посіли Дніпропетровщина, Одещина та Херсонщина з 10 випадками в кожній, третє місце — Полтавщина з 9 випадками.

нститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний і політичний тиск, юридичний тиск та кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту заносяться лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *