Ексглава “Укравтодору” Новак витрачав “дорожні відкати” на купівлю елітних авто і на твори мистецтва

Колишній головний шляховик України, громадянин Польщі Славомір Новак вже кілька діб за гратами. Центральне антикорупційне бюро Польщі за дорученням НАБУ та САП повідомили колишньому в.о. голови “Укравтодору” про підозру у вчиненні злочинів.

Прокуратура подала три клопотання про тримісячний тимчасовий арешт для Новака, а також для його спільників – колишнього командувача підрозділу GROM Даріуша З., підприємця з Ґданська Яцека П. Всі клопотання потрапили до районного суду Варшава Мокотув, пише “Польське радіо”.

Як розповідав “Український репортер”, Новак був ласим на відкати від тенедерів і на хабарі. НАБУ зазначає, що всі ці випадки пов’язані з ухваленням рішень про використанням коштів, наданих міжнародними фінансовими організаціями у вигляді кредитів на ремонт українських доріг.

Загальна сума кредитних коштів, які злочинна група використала як привід для отримання неправомірної вигоди від компаній у сфері дорожнього господарства, перевищує 270 мільйонів євро.

В одному з епізодів йшлося про сплату 10% «консультаційних послуг», що становило понад 180 тис. євро. В іншому компанія-переможець тендеру Укравтодору мала сплатити внесок до спеціально створеного спільного підприємства у Польщі, еквівалент якого становив на момент вчинення злочину понад 3,5 млн грн.

Інший факт стосується викупу іншої, спеціально створеної, компанії зі статутним капіталом у 15 тисяч євро за 300-350 тисяч євро.

В обмін на це екскерівник “Укравтодору” обіцяв «не помітити» порушень термінів виконання контрактів однією з компаній-підрядниць “Укравтодору” і не вимагати від неї сплати штрафних санкцій.

Особливістю наведених злочинів було те, що вони починались в Україні, а завершувались у Польщі.

Розслідування наведених фактів детективи Національного бюро здійснюють із вересня 2019 року. Після того, як з’ясувалося, що наведені факти також розслідує Центральне бюро антикорупційне Польщі, в листопаді 2019 року створено спільну слідчу групу, до складу якої від України увійшли детективи НАБУ та прокурори САП, від Польщі — працівники Центрального антикорупційного бюро та Окружної прокуратури міста Варшави.

Координація дій обох сторін відбувалась за участі Євроюсту.

«Ексміністр (транспорту) в уряді Дональда Туска може стати одним з найвисокопоставленіших українських посадовців, якого схопили місцеві антикорупційні органи», – читаємо у «Dziennik Gazeta Prawna».

«Це був механізм у вигляді надходження апортів (товарів, будівель, що оцінюються і прирівнюються до визначеної суми грошового капіталу, внеску – ред.) до фірм, пов’язаних зі Славоміром Н., з яких потім виводили кошти. Це не стосується тільки України. Є теж польські ниточки», – читаємо у статті.

За джерелами «DGP» з польського боку, незаконна діяльність стосувалася зокрема розбудови автомагістралі з Києва до Одеси, співфінансованої Європейським банком реконструкції та розвитку, а також автошляху Київ-Харків.

На теренах Польщі створювали компанію, неправомірну вигоду передавали через третіх юридичних осіб або безпосередньо готівкою і створювали статутний капітал цієї компанії.

Так не тільки отримували незаконну матеріальну вигоду, але і легалізували її. За словами НАБУ, компанії теж викуповували контрагенти “Укравтодору” за суми у кількасот разів вищі їхньої вартості.

В іншій справі Новак запропонував одній із іноземних будівельних компаній акціонерне товариство, якому допомагав з бізнесом в Україні, а після відставки з посади в.о. голови “Укравтодору”, мав намір увійти до його правління або наглядової ради.

За словами польської прокуратури, Новак отримав понад 1,3 млн. злотих, а частину цих коштів витратив на придбання автомобіля марки “Range Rover Valer” вартістю 310 тисяч злотих і картин на суму 56 тисяч злотих.

За словами прокуратури у Варшаві, Новаку за створення і керування злочинною групою загрожує 10 років позбавлення волі.

Фото: PAP/Adam Warżawa

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *