Чи заробляє держава на горілці?

Олексій ДОРОШЕНКО, економіст

– Кожен день дає нелегальним виробникам та продавцям горілки прибуток у 20 мільйонів гривень, а кожен рік – 8,4 мільярда гривень. А за три роки нескінченних розмов про необхідність приватизації «Укрспирту» Україна отримає ще кілька мультимільйонерів, які загалом збагатяться на 1 мільярд доларів.

Олексій ДОРОШЕНКО

Витрати на алкогольні напої та сигарети складають у середній українській родині 3,3% всього доходу, або 485 грн у родині з двома працюючими, які отримують середню заробітну плату, за даними Держстату. Майже половину алкоголю, а саме 48%, за останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в чистому спирті складає горілка, яка є алкогольним напоєм №1 в Україні.

Уся горілка в нашій країні виробляється з державного спирту. Всього дві країни у світі мають монополію держави на виробництво спирту – Україна й Білорусь.

Монополію на виробництво або продаж спирту раніше мали деякі країни світу, і Німеччина в тому числі, яка ввела її в 50-х роках минулого століття.

Причина її появи була в зниженні підпільного виробництва алкоголю. Але з часом доходи падали, і галузь вже почали датувати. Тому монополії зникли практично у всьому світі, залишившись лише в Україні та Білорусі.

Чи заробляє держава на «Укрспирті» в останні роки? Ні, вже давно датує. Збитки держпідприємства склали з 2010 року майже 1млрд грн. Навіть за даними Міністерства агрополітики, доля тіньового спирту складає близько 50%, а за даними спеціалістів галузі, значно більше – до 80%. З 2012 року Україна перестала експортувати спирт через неконкурентну ціну.

Собівартість спирту в країнах ЄС майже на 20% нижча за українську, при тому, що більшість собівартості складають лише українські складові: старе радянське обладнання, зерно, вода та заробітна плата. Єдиною причиною цього всього є неефективне управлінні державною власністю.

За 10 років виробництво спирту знизилося утричі. Раніше галузь виробляла харчовий спирт, спирт для горілки та технічний. Зараз лише для горілки. Але й виробництво спирту для алкогольних напоїв також знизилось у 3 рази. Тому виникає питання: чи зменшили українці споживання горілки за цей час утричі?

З 2010 по 2016 рік ставки акцизу на спирт зросли в 3 рази, а надходження практично не змінилися. Високими темпами зростають й акцизи на міцний алкоголь, але дохід бюджету від цього не тільки не зростає, в цьому році він навіть упав. Це говорить про те, що подальші кроки з підвищення акцизу можуть або не привести до його зростання, або знову їх зменшити. Якщо раніше акцизи з виробників горілки були в рази більше, ніж від пивоварів, то за останні роки вони практично зрівнялися.

Фахівці Мінагрополітики оцінюють втрати бюджету в 2016 році – 8,4 млрд грн. За 4 роки після приватизації «Укрспирту» вони розраховують на те, що в тіні залишаться лише 10% ринку. Але це занадто оптимістичні прогнози для держави, де, за оцінками світових інституцій, 40% економіки перебувають у тіні.

Але знизити тінізацію на 20–30% – реально, а потім доля контрафакту буде знижуватися разом зі зменшенням тіні всієї економіки країни. Україна схожа на Болгарію, яка одним кроком підняла ставки акцизів на алкоголь до рівня європейських і отримала 70% ринку поза законом. З чим вже й не змогла впоратися.

Сторінка Олексія Дорошенка у Фейсбуку

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *