Чотири роки агресії Росії. Що змінилося?
Сьогодні рівно чотири роки, як почалася окупація України Росією. Правда, у схваленому Верховною Радою, але ще не підписаному президентом законі про деокупацію Донбасу, конкретної дати початку російської агресії немає. Але є посилання на закон про тимчасову окупацію Криму, де вказано дату – 20 лютого 2014 року. Така ж дата є і на російській медалі “За повернення Криму”.
І всьому цьому періоду властива парадоксальна річ – попри чотири роки конфлікту з Росією, зв’язки із нею залишаються досить міцними.
Судіть самі. Зростання торгівлі, популярність потягів на Москву і заборонених російських сайтів – ось лише кілька показників реальної ситуації у відносинах України із Росією по завершенні четвертого року конфлікту, який Київ називає агресією і окупацією, пише ВВС.
Упродовж останніх чотирьох років ЄС став головним торговельним партнером України. За 2017 рік його частка як в експорті, так і в імпорті перевищила 40%.
При цьому український експорт до ЄС лише за рік зріс на майже 30%, імпорт – на понад 20%.
Проте, за даними Державного комітету статистики, Росія і надалі залишається провідним торговельним партнером України. Її частка перевищує 9% у загальному експорті, і 14% – в імпорті. При цьому як експорт, так і імпорт зростає.
Торгівля з Росією у 2017 році характеризується зростанням імпорту російських товарів на 40%, зростанням експорту українських товарів до Росії на 10%.
Водночас Росія не скасовує торговельних і транзитних обмежень щодо українських товарів, які були запроваджені через підписання Києвом Угоди про вільну торгівлю з ЄС.
Ці обмеження також суттєво вплинули на скорочення українського експорту до Казахстану і Киргизстану.
Рік тому, у лютому 2017-го, Міністерство економіки подало офіційний позов до СОТ проти транзитних обмежень Росії.
Росія направила до СОТ зустрічний запит на консультації щодо обмежень, запроваджених на російські товари в Україні.
Втім, результатів розгляду цих позовів Світовою організацією торгівлі поки що немає.
Інша складова міждержавних стосунків — міграція. За даними Державного комітету статистики, за 2017 рік до Росії з’їздили утричі більше українців, ніж росіян – до України, – 4 376 423 українці відвідали Росію і 1 464 764 росіяни відвідали Україну. В обох напрямках люди їздили переважно у приватних справах.
У 2017 році найприбутковішим поїздом “Укрзалізниці” став поїзд “Київ – Москва”. Він приніс компанії 154 млн грн прибутку. Про це “Укрзалізниця” повідомила у відповіді на запит LB.ua.
Другий за прибутковістю поїзд також пов’язаний із російським напрямком – “Одеса – Москва”, він приніс “Укрзалізниці” 98 млн грн прибутку.
Правда, з 2015 року між Україною і Росією немає прямого авіасполучення.
Ще один тісний сегмент двосторонніх зв’язків — Інтернет.
Попри усі начебто блокування – у травні минулого року набув чинності відповідний указ президента України – російські інтернет-ресурси “ВКонтакте”, “Одноклассники”, “Яндекс” і Mail.ru залишаються у топ-25 найпопулярніших веб-сайтів в Україні.
Про це йдеться у дослідженні інтернет-аудиторії компанією Factum Group на замовлення “Інтернет Асоціації України”.
Зокрема, у січні 2018 року кожен п’ятий захід в Інтернет з мобільного або комп’ютера на добу був на сайт VK.COM, а його місячне охоплення становило 39%. Майже такою самою – 37% – є місячна аудиторія YANDEX. На OK.RU досі хоч раз на місяць заходить кожен четвертий українець. Mail.ru має щоденну аудиторію у 9%, а впродовж місяця цим ресурсом користуються 29% українців.
Отаку маємо статистику. На жаль.