Сьогодні українці святкують Щедрий вечір і Старий Новий рік
Сію, вію, посіваю, з Новим роком Вас вітаю! На щастя, на здоров’я, на Новий рік! Щоб жилося краще, ніж торік. Жито, пшениця, усяка пашниця, коноплі – до стелі, а льон – по коліна, щоб вас, хрещених, голівонька не боліла!
З 13 на 14 січня українці зустрічають Старий Новий рік, або Щедрий вечір. Зранку хазяйки починають готувати щедру кутю.
На відміну від багатої, її заправляють маком і медом, ставлять на покуті.
Крім того, печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.
Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця.
Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати.
На Маланки ходять також і хлопці. Вони «водять Маланку». Хлопці висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками.
А наступного дня, коли починає світати, йдуть посівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в торбину. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких.
Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять — тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не годиться.
Житом, житом із долоні, по долівці, по ослоні, засіваю в вашій хаті – будьте дужі та багаті! Щоб збулося все нівроку – з новим щастям, з Новим роком!
В Україні не всюди однаково відзначали Щедрий вечір. Найпишніше його святкували на Лівобережжі та Гуцульщині. Натомість для північного Поділля така обрядовість характерна в переддень Водохреща. Якщо перед Різдвом готували Багату вечерю, то напередодні Нового року або Василя – Щедру.
Існувала величезна кількість обрядів і звичаїв на Меланки. На Гуцульщині перед вечерею влаштовували «свято печі». Напередодні її білили, прикрашали, «бо цілий рік вона робить службу, а на Василя іде у танок і віддається», а щоб їй «не тяжко було танцювати» – з неї все знімали, не спали на ній, а лише засипали овес «на коровай». Повечерявши, сусіди йшли один до одного миритися, «щоб Новий рік зустріти в мирі та злагоді». А хлопці, котрі нещодавно сваталися, але отримали гарбуза, вдруге засилали сватів.
Фото Дмитра Пожоджука: “Маланка в Космачі”