До Києва на реставрацію привезли унікальний скіфський меч

Безцінну історичну знахідку – меч скіфського періоду, якому приблизно 2,5 тисячі років, передано на реставрацію до Національного науково-дослідного реставраційного центру України.

Рідкісний меч, який привезли зі Слов’янська, за припущеннями фахівців, міг тримати в руках тільки кремезний воїн. Адже його довжина – 75 сантиметрів і він набагато більший за тогочасну зброю. Вочевидь, меч виготовили індивідуально для конкретного воїна-вершника. Таку думку висловив реставратор Національного науково-дослідного реставраційного центру України Віктор Голуб.

Унікальність древньої знахідки підтвердив і науковець Інституту археології НАН України, скіфолог Юрій Болтрик. Відомий історик пояснив, що подібні мечі древні скіфи використовували для бою близько V ст. н.е. ще у Передній Азії. За його словами, ця археологічна знахідка збереглася тільки завдяки особливостям природного середовища на Сході України, де була знайдена,  – озер поблизу річки Сіверський Донець, природних соляних куполів цього краю.

“Звісно, нам би усім хотілося, щоб цей меч був у кращому стані, але вже зараз ми бачимо, що метал меча зберігся. Особливості його деталей покаже рентген, але ми вже можемо розуміти, що на ньому присутні три різні за якістю типи заліза. Меч має цікаву двотаврову рукоятку.  Іноді, для зручності  під час бою,  древні воїни насаджували на неї ще руків’я у вигляді бронзового черенку. Час йшов, традиції змінювались, але форма залишалась», – поділився своїми спостереженнями Юрій Болтрик.

Цей артефакт привезли на реставрацію зі Слов’янського краєзнавчого музею. Як розповіла зберігач фондів Євгенія Калугіна, древній меч музею подарував місцевий житель у січні цього року.

“Все, що ми відкриваємо, показує: українці – великий народ! У нас є неймовірна культура і ми маємо про це говорити. Ми прагнемо, щоб діти, які приходять до музею, знаходили відповіді на свої питання, щоб вони вірили в нашу країну. Важливо розуміти – це наша культура, і ми не маємо нікому доводити, що ми – українці!” – зазначила вона.

Після реставрації, яка триватиме приблизно півроку, меч буде повернуто до Слов’янська, де відновлений раритет презентують в музейному закладі, якому його подарували.

Підготувала Марина ХОВРАХ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *