З 1-го травня газопостачальники автоматично переведуть українців на річні контракти. На які ціни чекати?

З 1 травня для українців знову зміняться умови сплати за газ — це буде вже друга зміна правил гри від початку року. Проте влада, схоже, намагається зробити все, аби якомога менше людей помітило це. На нові тарифи населення переведуть автоматично, хоча від підвищення цін такий хід, здається, не врятує.

З 1 травня постачальники газу автоматично переведуть усіх українців на річні контракти. До 25 квітня на своїх сайтах постачальники мають опублікувати ціну на газ, яка діятиме впродовж року — з 1 травня 2020-го до 30 квітня 2021-го, – повідомляє Громадське.

Тож поки неможливо точно сказати, якою буде ціна, але дуже ймовірно, що вищою ніж ті 6,99 гривні за кубометр, які були зафіксовані урядом до кінця березня. Зокрема, про це говорить і той факт, що 16 квітня ціни на українському ринку досягли максимуму за два роки.

Водночас, коли постачальник встановить ціну, протягом року він не зможе її підвищити — зміни можливі лише в бік зниження.

Також варто розуміти, що у різних постачальників ціни відрізнятимуться. І коли вони оприлюднять свої пропозиції, українці зможуть змінити постачальника, обравши того, хто запропонує вигіднішу ціну. Як це зробити, ми писали в нашому матеріалі (дивіться останній розділ).

Але якщо змінювати постачальника ви не плануєте, то робити нічого не треба — з 1 травня новий річний контракт запрацює автоматично, і ви будете отримувати платіжки, як і завжди.

Також у споживачів є можливість у межах одного постачальника змінювати річні тарифи на місячні або квартальні (якщо вони, звісно, є). Наприклад, якщо влітку ціни підуть униз, можливо, вигідним рішенням буде перейти на місячний тариф. Проте є нюанс — потім повернутися до річного контракту можна буде лише з дозволу постачальника.

Навіщо знову щось змінювати і до чого тут МВФ?

Влада каже, що запровадження річного тарифу має захистити населення від цінових коливань. Пам’ятаєте, чому взимку уряд запровадив фіксовані тарифи? Бо в умовах ринку ціни пішли вгору, і люди почали виходити на так звані «тарифні майдани».

Проте фіксована ціна аж ніяк не узгоджується з ринком газу, який в Україні запрацював з літа 2020 року. І річ не тільки в тому, що ринок потрібен для здорової конкуренції, а й у тому, що він — одна з умов співпраці з Міжнародним валютним фондом (на яку Україна погодилась).

І якщо тимчасове заморожування цін влада якось ще може «продати» МВФ, то про постійні фіксовані ціни не йдеться. Так, наприкінці березня голова представництва Фонду в Україні Йоста Люнгман закликав український уряд утриматися від ручного контролю цін на газ. Він також запропонував систему, про яку не каже тільки лінивий — адресні субсидії тим, хто не може платити.

«Існує (і буде існувати) значна частина українського населення, яка не може покрити витрати на газ, тепло, гарячу воду та електроенергію. Найефективніший спосіб підтримати ці домогосподарства — ідентифікувати їх і надати фінансову підтримку через бюджет», — сказав Люнгман.

Не прислухатися до МВФ уряд не може, адже в умовах коронакризи ми маємо серйозний дефіцит бюджету, і транш МВФ нам конче потрібен. Ба більше, тут іще Путін брязкає зброєю на кордонах і погрожує війною, у зв’язку з чим позичати гроші Міністерству фінансів стає все важче.

Тож зрештою формально Україна повертається до ринкових умов, але з іншого боку — влада зобов’язує постачальників упродовж року не змінювати ціни, що можна назвати своєрідним заморожуванням тарифу.

Таке рішення українського уряду схоже на спробу пройти між цівками — і МВФ не розчарувати, і населення турбулентністю цін не злити (принаймні рік).

Щоб ціни на річні контракти були якомога меншими, держава в особі «Нафтогазу» обіцяє забезпечити постачальників газом на весь рік. Так, наприкінці березня компанія уклала угоду з фірмою «ЙЕ Енергія» олігарха Дмитра Фірташа, яка постачає газ регіональним газзбутам.

Річ у тім, що «Нафтогаз» має доступ до дешевого ресурсу своєї дочірньої компанії «Укргазвидобування», яка, власне, і видобуває газ в Україні. Тобто «Нафтогаз» продаватиме «ЙЕ Енергія» блакитне паливо за цінами, дещо нижчими від ринкових, а газзбути, відповідно, зможуть забезпечувати українців газом упродовж року.

Тут треба пам’ятати, що газзбути Фірташа є монополістами ринку, до того ж сам «Нафтогаз» також збільшує свою частку.

«Регіональні газзбути відповідають за постачання газу 65% домогосподарств. “Нафтогаз”, зі свого боку, постачає газ 13% споживачів роздрібного ринку», — зазначено на сайті держкомпанії. Тобто «Нафтогаз» і компанії Фірташа мають майже 80% ринку, і в обох є доступ до ресурсу «Укргазвидобування».

СЕО енергетичної компанії ETG Володимир Шведкий каже у розмові з hromadske, що вони також направили запит «Нафтогазу», аби укласти аналогічну угоду, проте відповіді поки що не отримали. Рішення запровадити річні контракти Шведкий вважає передчасним.

«По-перше, якщо ставити собі ціль забезпечити нижчу ціну, бажано робити це влітку. По-друге, якщо “Нафтогаз” забезпечить газом тільки компанію, що має 90% ринку, не можна казати про ринкові умови, ринкове ціноутворення та умови для всіх», — наголошує він.

Спрогнозувати ціну СЕО компанії ETG не береться, бо це залежить від відповіді «Нафтогазу». Водночас постачальник веде переговори з українськими видобувними компаніями та імпортерами «для калькуляції річних контрактів». У кого купляти газ — різниця доволі відчутна.

«Якщо обговорювати сьогодні (бесіда відбулася 15 квітня — ред.), різниця від імпортного паритету приблизно 1-1,5 тисячі гривень (за тисячу кубометрів — ред.). Тобто у “Нафтогазу” можна купити дешевше, ніж на ринку», — пояснив Шведкий.

У компанії Neogas також іще не визначилися з ціною річного контракту для населення, але прогнозують, що це буде 7-9 гривень за кубометр. Рішення про перехід на річні угоди там вважають неоднозначним.

«Історія справді не зовсім про вільний ринок, адже зараз дуже висока ціна, і важко спрогнозувати її коливання. Ціна зазвичай падає із січня, а зараз квітень, і вона зашкалює. Тому, за логікою, постачальники ставитимуть високу ціну, аби застрахувати себе від збитків. Споживачам треба розуміти, що в такому разі місячні контракти будуть дешевшими», — каже директорка з розвитку Neogas Ксенія Ахметова у коментарі hromadske.

З іншого боку, річні контракти захищають компанії від відтоку клієнтів, адже цілий рік ціна не змінюватиметься, і мало хто зі споживачів вирішить змінити постачальника, додає Ахметова.

Щодо угоди з «Нафтогазом» у компанії зазначають: співпрацюють із ними, проте поки що запит на укладення угоди, аналогічної з «ЙЕ Енергія», не надсилали.

«Сподіваємося на продовження нашої співпраці незалежно від коливання ціни на ринку. Коли в тебе є річний контракт — це гарантія стабільності», — каже Ахметова.

Вона також вказує на те, що справедливим було б надавати рівний доступ до ресурсу «Укргазвидобування» всім постачальникам, інакше про ринок не можна казати, і монополія нікуди не дінеться.

Проте поки що річну угоду з «Нафтогазом» має тільки компанія Фірташа, повідомили hromadske у пресслужбі «Нафтогазу». Водночас з іншими компаніями там також працюють.

«Зараз робота йде, готуються контракти, у телефонному режимі з постачальниками розмовляємо, про контракти домовляємось. Від цього тижня (розмова була в понеділок, 19 квітня — ред.) ми очікуємо, що всі проєкти документів уже підготують, і будуть перші контракти, окрім “ЙЕ Енергії”», — відповіли нам у держкомпанії.

Натомість, як стверджує Liga.net із посиланням на джерело в оточенні президента Зеленського, влада «просила» постачальників сильно не підвищувати ціни.

Хай там як, а нам як споживачам залишається чекати оприлюднення цін на газ та обирати найвигідніші пропозиції.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *