У реконструкції Дегтярівського шляхопроводу за 920 мільйонів виявили завищення цін у три рази

Журналісти виявили завищені у кілька разів ціни на будматеріали у кошторисі реконструкції Дегтярівського шляхопроводу в Києві, загальна вартість якої становить 920 мільйонів гривень.

Про це йдеться у матеріалі проекту “Наші гроші”.

У кошторисі реконструкції Дегтярівського шляхопроводу в Києві за 920 млн. знайшлися завищені ціни будматеріалів: «Ростдорстрой» сам собі намалював найвищу ціну асфальту в Україні, арматура вдвадорога, спеціальна смола – втричі дорожче від Польщі.

«Наші гроші» отримали у своє розпорядження кошторис комунального «Київатодору» на реконструкцію Дегтярівського шляхопроводу вартістю 920 млн. грн. Кошторис не був оприлюднений під час тендеру у системі «Прозорро», відтак «Центр протидії корупції» подав запит на його розкриття.

ТОВ «Ростдорстрой» 1 червня 2023 року отримало підряд на реконструкцію шляхопроводу в складі транспортної розв’язки на перетині вулиць Дегтярівської та Олександра Довженка. Це той самий шляхопровід біля станції метро «Шулявська», на якому у вересні під час монтажу впали балки. Наприкінці грудня міст вже відкрили для проїзду автомобілів.

Локальні кошториси і підсумкову відомість ресурсів не опублікували одразу. Тому на момент тендеру ми не мали змоги порівняти ціни будматеріалів із ринковими цінами. Нині ж замовник надіслав відомість ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва, – пише вилання.

У ній найбільша сума 155 млн. грн. іде на поліуретанову смолу Sika Icosit KC 340/45 по 2 841 грн./кг, або $78 (тут і далі ціни вказано з ПДВ). Востаннє на торгах така смола траплялась «Нашим грошам» до повномасштабного вторгнення. У вересні 2021 року КП «Дніпровський електротранспорт» замовило ремонт трамвайних колій із нею по 2 158 грн./кг, або $81. Але це ніяк не пояснює, наскільки така ціна є ринковою через рідкісне застосування цієї смоли в Україні. Відповідно в ексклюзивних постачальників є можливість встановлювати свої розцінки для проектів, де обирають цей будматеріал. Для порівняння: в Польщі така смола продається по 67–116 злотих, або по 651-1 119 грн./кг, що в 2,5 раза дешевше від розцінки «Київавтодору».

На асфальт у кошторисі відведено 115 млн. грн. Формально ціни відповідали моніторингу «ДерждорНДІ» (нині «Національний інститут розвитку інфраструктури», або «НІРІ») на той період.

Наприклад, крупнозернистий щільний асфальтобетон типу А марки 1 на бітумі БМПП 50/70-60 в кошторисі був по 7 195 грн./т. Червневий моніторинг показував, що в Київській області середня ціна крупнозернистого щільного асфальтобетону типу А марки 1 на бітумі БМП (БМК) становила 7 181 грн/т.

Але виявилось, що для червневого моніторингу дані про ціни цього виду асфальту по Київській області подавало лише ПП «Київшляхбуд», яке входить в ту саму групу «Ростдорстрой», яка й отримала підряд із такими цінами асфальту.

Ба більше, ціна «ростдорстроївців» тоді виявилась на 20% вищою від цін такого асфальту в інших регіонах, де ціни для моніторингу подавали й інші виробники. При цьому значно нижчі ціни такого асфальту декларували навіть у Дніпропетровській і Сумській областях, які знаходяться ще далі від щебеневих кар’єрів, з яких везуть сировину для виготовлення асфальту.

Крім того, 29 млн. грн. пішло на гарячекатану арматурну сталь періодичного профілю класу А-ІІІ та гладку класу А-1 різних діаметрів по однаковій ціні 63 435 грн./т. Того ж дня, 1 червня Служба відновлення Миколаївщини замовила «Ростдорстрою» ремонт дороги, врахувавши в інвесторський кошторис таку сталь по 35 468-42 184 грн./т, що на 33% дешевше. У липні на торгах по укриттю на Київщині вона коштувала 34 447-36 925 грн./т, а у вересні «Укренерго» оприлюднило ціни будівництва захисту підстанцій від «шахедів» по Україні: арматура А-ІІІ діаметром 20-22 мм була врахована по 36 570 грн./т. Це на 42% дешевше від «Київавтодору».

Ще 13 млн. грн. припадало на природній рядовий пісок по 585 грн./куб. м. Кількома днями раніше, у травні «Київавтодор» замовляв ТОВ «Автомагістраль-Південь» іншу розв’язку з піском по 510 грн./куб. м, що на 13% дешевше. А в липні фірма-постачальник підтвердила «Нашим грошам» свою готовність продати його по 435 грн./куб. м, що на 27% дешевше.

Крім того, щебенево-піщану суміш С5 на суму 7 млн. грн. врахували по 1 088 грн./куб. м, що майже відповідає моніторинговій середній ціні на Київщині в 1 043 грн./куб. м. Але у травні в «Автомагістралі-Південь» вона коштувала 984 грн./куб. м, що на 10% дешевше. А в липні «Наші гроші» продзвонювали її у постачальника по 615 грн./куб. м, що на 43% дешевше.

За даними системи «E-Data», станом на кінець лютого 2024 року «Київавтодор» заплатив за цей міст «Ростдорстрою» 313 млн. грн.

Бенефіціарами одеського «Ростдорстрою» через австрійську компанію «Юттема АУ ГмбХ» є Євген Коновалов і Юрій Шумахер – депутат Одеської міськради від партії «Довіряй ділам» мера Одеси Геннадія Труханова. Директором фірми є Олексій Андрюшин. Фірма зайняла третє місце у Топ-30 шляхових підрядників у 2022-2023 роках із сумою 8,54 млрд. грн.

Та сама «Юттема АУ ГмбХ» також є засновником вищезгаданого «Київшляхбуду”, який надавав «ДерждорНДІ» ціни асфальту по Київщині.

 

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *