Попри відносну літню стабільність, ціни на продукти невиправдано високі — експерт

Олексій ДОРОШЕНКО

Поки країна чекає офіційної статистики щодо цін на продукти за липень, наводимо власні дані Асоціації постачальників торговельних мереж.

Ми прогнозували дефляцію в липні – серпні. Так воно і сталося: Держстат відзвітував про дефляцію в 0,7% у липні. І перш за все це відбулося за рахунок низьких цін на продукти, доля яких в наших витратах складає біля 40% в середньому по країні.

Моніторинг Асоціації постачальників торговельних мереж проводиться у декількох великих містах країни, але він добре відображає тенденції, які спостерігаються по всій Україні, тобто, або ціна зростає, або, навпаки, знижується.

Так за нашими даними хліб, всупереч деяким прогнозам тримався на місці. Вартість усіх видів соціального хліба не зросла, а житнього навіть зменшилась на 0,6%, порівняно з червнем цього року.

Уперше від початку року, не зросла ціна м’яса. Яловичина, як безумовний лідер цього року за швидкістю подорожчання, подешевіла на 1,3%, свинина залишилася в тій же ціні. Курятина також стала доступнішою подешевіла: філе – на 2,1%, а бройлер – на 1,3%. Сало і варені ковбаси показали мінус 0,3%, а от морожена риба трошки здорожчала – на 0,2%.

Ціна десятка яєць за липень знизилася на 6,5%.
Молочні продукти: молоко додало 0,7% за місяць, м’який сир – 1,3%, ціна сметани не змінилась, а вершкове масло навіть здешевіло на 0,7%.
Овочі: ціна картоплі зросла на 12,6%, цибулі – на 23,1%, а капуста стаала дешевшою на 3,1%, морква – на 27,4%, а буряк на 29,3%. Яблука також стали нам доступнішими, їх ціна впала на 19,7%.

Щодо бакалії, то, незважаючи на сезон консервування, цукор став дешевшим на 0,9%. Також трішки впала ціна на борошно – на 0,2% та маннну крупу – на 0,1%. Проте, інші продукти цієї групи подорожчали: ячна крупа – на 0,2%, пшоно – 0,7%, гречка – 1,4%, а рис – 1,9%.
У серпні вартість переважної кількості продуктів не зросте. А от у вересні, коли до інфляції доєднається девальвація гривні, слід чекати стрибка цін.

Цікаво, що з давних часів і по Першу світову війну інфляції, як поняття, не існувало, оскільки ціни взагалі не зростали. Люди народжувалися та помирали, а вартість всіх продуктів та товарів була однаковою. Виключенням були роки неврожаю, оскільки за відсутності розвинутої світової торгівлі, в кожній країні могли дорожчати продукти. Але після того вони завжди поверталися до своїх попередніх позначок. У сучасному ж світі це вже неможливо, тому й цікавимося новинами та спостерігаємо за цінниками.

Олексій ДОРОШЕНКО,
генеральний директор Асоціації постачальників торговельних мереж

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *