Долар уже по 28. Гривня продовжує стрімко знецінюватися
Курс гривні встановлює нові антирекорди. Офіційний курс від НБУ на 15 грудня, останній робочий день тижня: долар – 27,41 грн, євро – 32,46 грн. Водночас на момент відкриття міжбанку американська валюта подорожчала одразу на 12 копійок – до 27,57-27,59 грн, а під час торгів піднялася до 27,65-27,68 грн.
Незважаючи на тиху паніку і стрімке просідання курсу нацвалюти, НБУ не втручається в ситуацію і не продає валюту. Вчора регулятор викинув на ринок $16 млн, які моментально “проковтнули”, але девальвації це не зупинило.
Валюту активно скуповують банки для перепродажу на готівковому ринку – фінансисти відзначають майже панічний попит на долар в обмінних касах. Банкіри скуповують долар по 27,7 грн на міжбанку і по 28 грн продають його у своїх обмінниках.
Саме такі “ігри банкірів” на обмінному курсі й провокують стрімке подорожчання долара та євро. В обмінниках у Києві долар уже продають по 28 гривень і вище, а євро вже по 33. Загалом за останній тиждень курс американської валюти підскочив на 85 копійок.
Другим фактором зростання курсу долара експерти називають масштабні гривневі вливання на цьому тижні. Держказначейство розраховується з місцевими бюджетами і закриває перед Новим роком поточні платежі, а НБУ видав банкам кредити рефінансування на 7,4 млрд грн і гасить свої депозитні сертифікати перед банками. На руках у бізнесу й банків опинилася величезна маса гривні, яку намагаються конвертувати у тверду валюту.
Всі пам’ятають, що у Держбюджет-2018 заклали середньорічний курс 29,3 грн за долар, прогнозний курс на кінець року – 30,1 грн за долар. Нагадаємо, що офіційний прогнозований курс долара на 2017 рік – 27,2 грн. Зважаючи на поточну ситуацію: майже паніку серед населення, заяву про відтермінування нового траншу МВФ, бездіяльність Нацбанку і масу гривні на руках, позначку в 30 гривень долар може пробити вже до Нового року.
Тим часом в. о. голови НБУ Яків Смолій стрімку девальвацію гривні пояснює так: “З 20-х чисел листопада посилився тиск на курс гривні під дією тимчасових, в тому числі сезонних чинників. Зокрема, на пропозицію валюти впливає сезонне зменшення ділової активності. Одночасно в кінці року традиційно посилюється тиск на валюту, також тиснуть психологічні чинники: несприятливі очікування щодо майбутньої динаміки курсу гривні”.