Як украли акції «Київенерго». Розслідування

Попри надважку ситуацію у країні, бізнес олігарха Ахметова процвітає та приростає новими активами.

18 серпня 2017 року компанія Ornex купила на аукціоні останній 25-відсотковий державний пакет акцій «Київенерго». Таким чином держава остаточно втратила контроль над столичною енергомонополією.

Але нас цікавитимуть решта 72,4% акцій, які структури Ахметова придбали раніше. Їхня купівля має кримінальний присмак. Прокуратура уже двічі порушувала з цього приводу кримінальні справи, які спускали на гальмах.

Нагадаємо, що ДТЕК Ахметова контролює 9 з 14 теплових електростанцій, а також значну частину розподільчих електромереж.

За 25-відсотковий пакет «Київенерго» компанія Ахметова Ornex заплатила 759,6 млн гривень. В аукціоні брала участь лише ця фірма, тому пакет продали за стартовою ціною. Зазначимо, що до того Ахметов вже фактично контролював «Київенерго», бажаючих купити акції не було в принципі, і це, по суті, є цілеспрямованою передачею акцій у «потрібні руки» за заниженою ціною. Відтак, позбувшись блокуючого пакета, держава втратила навіть формальну можливість впливати на столичну енергомонополію.

Тепер структури Ахметова контролюють 97,3% акцій енергокомпанії.

Історія розкрадання монопольного підприємства

15 вересня 2016 року за клопотанням прокуратури Печерський райсуд дозволив позапланову перевірку фінансово-господарської діяльності «Київенерго» у справі щодо виведення з комунальної власності 12,73% акцій компанії у 2007 році (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/61443537).

Цей пакет акцій було спочатку передано Київенергохолдингу, яким володіли бізнесмени Хмельницький та Іванов, що мають доволі сумнівну репутацію. Після низки оборудок ці акції було виведено із власності Києва та продано холдингу ДТЕК Ахметова.

«Київенерго» є одним із найбільших енергетичних підприємств країни, що забезпечує електроенергією, теплом та гарячою водою до 75% мешканців Києва. У 2015 році виручка компанії склала 18 млрд грн.

Після корпоратизації «Київенерго» столична громада в особі Київради 1999 року отримала у власність 12,73% акцій у вигляді блокуючого пакета. Контрольний пакет у 50%+1 акція залишився за державою. Незначну частину акцій під час ваучерної приватизації було віддано працівникам енергетичної галузі.

У результаті маніпуляцій близько 37,3% акцій потрапили під контроль приватних фірм. Станом на 2006 рік, серед них була кіпрська Densec Limited, яка, за даними ЗМІ, належала Василю Хмельницькому та Андрію Іванову.

Тож питання до прокуратури. Чому її зацікавили лише 12,73% акцій, що потрапили до Київради та були згодом виведені з комунальної власності, власне вкрадені? Чому вона не цікавиться тими 37,5% акцій, що сумнівним шляхом потрапили до кіпрського офшору, за яким миготять фігури Хмельницького та Іванова?

Що ж до 12,73% акцій, які отримала Київрада, то їхнє виведення з комунальної власності почалося у квітні 2006 р., коли Київрада, а також офшорні фірми Densec Limited и Zarova Limited утворили ЗАТ Київенергохолдинг (КЕХ) для координації «Київенерго», «Київгазу» та «Київводоканалу».

Правда, формально пакет у розмірі 61% КЕХ перебував у власності Києва, його реально контролювали Хмельницький та Іванов.

Нагадаємо, тоді Києвом керував «космічний» мер Черновецький.

Робилося ж усе це, аби вивести корпоративні права із комунальної власності, що і відбулося згодом, коли Хмельницький та Іванов розпродали активи. Зокрема, Ахметову через підставні компанії було продано 12,73% акцій «Київенерго».

Для цього у квітні 2007 р. було зареєстровано чергове ТОВ «Київські енергосистеми». Засновниками цієї фірми стали нікому не відомі ТОВ «Центр-Інвест», ТОВ «Євросфера» та ЗАТ КЕХ. У травні 2007 року на зборах учасників ТОВ «Київські енергосистеми» було ухвалено рішення про збільшення статутного капіталу з 42 тис. грн до 158 млн грн за рахунок 12,73% акцій «Київенерго», тобто відбулася типова маніпуляція, відома як «розмивання статутного фонду».

Відтак, доля КЕХ у ТОВ «Київські енергосистеми» склала 49%, доля двох інших фірм – 51%. За ТОВ «Центр-Інвест», ТОВ «Євросфера» так само стояли Хмельницький з Івановим.

Далі, як сказано у рішенні Печерського суду, у червні 2007 р. «Київські енергосистеми» незаконно вчинили відчуження акцій «Київенерго» на користь фірми Trelodia Investments Limited (Кіпр), за якою так само стояли Хмельницький з Івановим.

У інтерв’ю Forbes у 2013 р. Іванов визнав, що долю «Київенерго» було продано ДТЕК Ахметова тому, що у Ахметова зробили цікаву пропозицію, а досвід у керуванні енергетикою у ДТЕК значно більший.

Простіше кажучи, шляхом сумнівних маніпуляцій Хмельницький та Іванов дешево прибрали до рук акції підприємств, зокрема «Київенерго», аби згодом продати набагато дорожче, що і було зроблено.

У 2012 році за «царювання» Януковича Фонд держмайна на приватизаційному аукціоні продає ще 25% акцій «Київенерго» ДТЕКу за 450,5 млн гривень за стартової ціни у 432,3 млн грн. Утім, 56 млн доларів за діючим тоді курсом за 25% акцій такого монстра, як «Київенерго», було, м’яко кажучи, не надто великими грошима. Відомо, що за Януковича ішов масовий розпродаж ласих шматків економіки в «потрібні руки», передусім Ахметову, Фірташу та «сім’ї» на чолі із «Сашою-стоматологом» – старшим сином Януковича.

Тепер додалися ще 25%, і наразі ДТЕК володіє майже 100% акцій столичної енергомонополії.

Справи – у прокурора!

Після останньої революції на Майдані відчуженням акцій зацікавилася прокуратура. Кримінальну справу з цього факту було порушено у липні 2014 року. Відтоді більше двох років про перебіг слідства ніхто нічого не чув.

Аж раптом у вересні 2016 року Печерський суд за клопотанням прокуратури, повторимо, дозволив провести позапланову перевірку «Київенерго» щодо виведення із комунальної власності 12,73% акцій компанії.

Сумнівні, на думку прокуратури, схеми з пакетом акцій «Київенерго» дозволили Ахметову стати мажоритарним власником компанії. Оце так новина!

«Із 2007 по 2012 рік 12,73% акцій «Київенерго» шляхом неодноразового відчуження, в тому числі за участю підприємств, установ та організацій нерезидентів, передано у групу компаній ДТЕК», – зазначається у судовому рішенні. Утім, це і так зрозуміло. Але виникає питання: що далі?

Тоді, восени 2016 року, громадськість пожвавилася. Нібито було затримано якогось клерка, що входив до керівництва «Київенергохолдингу». Одразу ж виникли асоціації з безсмертною класикою Ільфа і Петрова про «зіц-керівника Фунта». Однак Ахметов, Іванов, Хмельницький почуваються, за чутками, добре. Правда, начебто «шукають» Черновецького, який добре влаштувався у Грузії.

Після цього пройшов ще рік. Чому розслідування ведеться лише стосовно тих 12,73% акцій, які були відчужені, фактично вкрадені у Київради? Чому нічого невідомо про розслідування щодо тих 37,3% акцій, які у 2006 році опинилися під контролем структур Хмельницького та Іванова? Адже саме об’єднання цих акцій дозволило ДТЕК Ахметова сконцентрувати у руках контрольний пакет, за Януковича довести пакет до 72,4%, а після останнього продажу отримати майже 100% корпоративних прав.

І чому взагалі продали останній, 25-відсотковий, пакет акцій Ахметову, якщо є розслідування щодо незаконного придбання попередніх пакетів акцій?

Що ж стосується раптового поновлення у вересні 2016 року за рішенням суду розслідування прокуратури, яке знову стихло, то складається враження, що це був елемент банальних торгів між олігархами. Розмови про незалежність суду та прокуратури залишимо для повних дурнів.

Тому висловимо більш ніж реальне припущення, чому інтерес прокуратури до цієї кримінальної справи періодично то з’являється, то зникає. Таку метушню правоохоронців можна цілком логічно пояснити тим, що запровадження скандального «Роттердаму+», різке підвищення тарифів та зростання доходності ахметовського ДТЕК дозволило дуже добре нажитися структурам, які пов’язують із людьми, що при владі та мають частку в енергобізнесі Ахметова.

Відтак, схоже, що кримінальну справу як порушили у потрібний момент, так і спустили на гальмах, коли олігархи домовилися й обидві сторони отримали непоганий зиск…

Що ж стосується, власне, акцій компанії «Київенерго», то її давно слід націоналізувати. Підстав для цього є більш ніж достатньо, принаймні не менше, ніж у випадку з Приватбанком.

Олександр КАРПЕЦЬ

ДО ТЕМИ

Генеральний прокурор України Юрій Луценко 2 жовтня 2017-го на своїй сторінці у Фейсбуці написав:

“Сьогодні Господарський суд міста Києва починає розгляд позову столичної прокуратури про повернення київській громаді стратегічно важливих для життєдіяльності міста підприємств «Київенерго», «Київгаз» та «Київводоканал».

Як відомо, у 2006 році на підставі рішення Київради було створено ЗАТ «Компанія Київенергохолдинг» – єдиний комплекс з постачання енергоресурсів, води та водовідведення у столиці.

У процесі створення цього товариства фактично у його власність були передані належні територіальній громаді контрольні пакети акцій ВАТ «Київгаз» та ВАТ «АК «Київодоканал» (61% та 67% відповідно), а також 12,73 % акцій ВАТ «АЕК «Київенерго».

Вартість пакетів акцій на той час була оцінена у 230 млн. гривень. Однак у ході досудового слідства прокуратура міста Києва встановила, що вартість акцій була занижена в більш ніж 4 рази та згідно з висновками експертів складала понад 1,1 млрд. грн.

Крім того установлено, що у 2007 році без погодження наглядової ради та загальних зборів 12,73% акцій «Київенерго» взагалі були передані на користь інших приватних структур. На даний час вони знаходяться у власності ТОВ «ДТЕК ЕНЕРГО». Таким чином територіальна громада втратила будь-які права на вказані акції «Київенерго» та можливість контролю за ними і отримання дивідендів.

Крім того, товариство упродовж багатьох років є збитковим навіть при тому, що Київрада щорічно відшкодовує різницю в тарифах. Зокрема, товариствам «Київенерго» та «Київводоканал» фактично за весь час існування ЗАТ «Компанія Київенергохолдинг» відшкодовано майже 13 мільярдів гривень.

Також товариство, яке продовжує здійснювати управління значимими для столиці підприємствами «Київводоканал» та «Київвгаз», налічує лише 4 працівники.

За таких обставин, прокуратурою міста Києва в інтересах держави було подано позов про повернення територіальній громаді столиці належних їй пакетів акцій товариств «Київенерго», «Київгаз» та «Київводоканал».

Крім того, у червні 2017 року столична прокуратура завершила досудове розслідування стосовно колишнього голови правління ЗАТ “Компанія Київенергохолдинг”, який, зловживаючи своїм службовим становищем, незаконно відчужив на користь приватної компанії пакет акцій ВАТ “АЕК “Київенерго”.

Like

Олександр Карпець

Публіцист, журналіст.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *