Продадуть на металобрухт? Українські ВМС відмовилися від крейсера “Україна”
Військово-Морським Силам Збройних Сил України не потрібен ракетний крейсер “Україна”, який будує державне підприємство “Миколаївський суднобудівний завод”. Про це повідомляє ДК “Укроборонпром” з посиланням на лист від Міноборони.
“У Міноборони підтвердили, що добудовувати крейсер для потреб ЗСУ недоцільно. Цим рішенням Міністерство фактично зняло питання необхідності утримання крейсера ДП “Миколаївський суднобудівний завод”, – повідомляє “Укроборонпром”.
Тепер Кабмін має якнайшвидше вирішити: потрібен Україні ракетний крейсер “Україна” чи ні. Якщо потрібен – “Укроборонпром” готовий добудувати судно, але для цього потрібно передбачити кошти в Державному оборонному замовленні на 2018 рік.
“Якщо ні – є два варіанти: або продати недобудову, оскільки вона не відповідає воєнній доктрині, або передбачити в ДОЗ на 2018 рік гроші на подальше утримання судна біля причальної стінки. Концерн готовий розглянути й інші варіанти вирішення цієї проблеми, запропоновані Кабміном”, – йдеться у повідомленні.
В “Укроборонпромі” нагадують, що раніше про недоцільність добудови ракетного крейсера говорили чисельні експерти. У тому числі військовий експерт Сергій Згурець. За його словами, корабель без озброєння замовнику не потрібен, а озброєння, під яке створювався корабель, за роки простою судна системно застаріло.
У відомстві заявляють, що з лютого 2015 року держава припинила відшкодовувати витрати ДП “Миколаївський суднобудівний завод” на утримання ракетного крейсера “Україна”. У результаті борги держави перед заводом і його працівниками досягли 61,1 млн грн. 30 жовтня керівництво “Укроборонпрому” звернулось до секретаря Ради національної оборони та безпеки України Олександра Турчинова за сприянням у вирішенні долі стратегічного підприємства.
Ракетний крейсер “Україна” (спочатку “Адмірал Флоту Лобов” – четвертий корабель проекту 1164 “Атлант”) було спущено на воду 27 років тому. Вже багато років його будівництво “заморожене” на стадії готовності 95%.
Миколаївський суднобудівний завод вже 3-й рік самотужки виконує роботи з утримання крейсера, адже їхнє припинення призведе до руйнування його енергетичних вузлів, елементів обладнання, екологічного забруднення акваторії річок Буг та Інгул.
Також у результаті руйнування та проведення консервації спеціальних виробів і його складових вартість крейсера у розмірі капітальних інвестицій впаде до вартості металобрухту. 24 березня 2017 року Президент України видав указ про демілітаризацію корабля.