З Центрального парку Нью-Йорка прибрали пам’ятник хірургу-садисту

З Центрального парку в Нью-Йорку прибрали пам’ятник хірургу-гінекологу XIX століття Меріону Сімсу, якого називають одним з засновників сучасної хірургічної гінекології. У своїх дослідженнях він використовував в якості піддослідних рабинь-афроамеринок, деяких з них спеціально купував для проведення експериментальних операцій. Сам він згадував у записах про десяток піддослідних, першою з яких стала 17-річна Анарха, яка пережила тяжкі триденні пологи.

На початку своєї медичної кар’єри Меріон Сімс був лікарем на плантаціях в Алабамі, де оглядав і лікував рабів. У 1845 році зосередився на гінекології. Історики медицини стверджують, що хірург проводив болючі експериментальні операції на рабинях без знеболення. За часів Сімса вважали, що темношкірі більш витривалі, ніж білі, а темношкірі жінки – особливо.

Спочатку досліди Сімса не були успішними, на одній жінці йому довелося провести більше 30 операцій, щоб домогтися бажаного результату. У 1850-х роках він переїхав з Алабами до Нью-Йорка, де відкрив перший жіночий шпиталь, і став лікувати білих леді. Операції пацієнткам він, звичайно ж, робив з анестезією. Винайдені шляхом жорстоких дослідів методи лікування виявились ефективними, і кар’єра Сімса пішла в гору. Він очолив Американську медичну асоціацію, а в 1863 році навіть оперував дружину Наполеона III – імператрицю Євгенію.

Пам’ятник лікарю встановили в Нью-Йорку через кілька років після смерті – у 1890-х роках. Спочатку він стояв у Брайант-парку, а в 1934 році його перенесли до Центрального парку – навпроти Нью-йоркської медичної академії. У США є й інші пам’ятники Сімсу: в Алабамі і Південній Кароліні.

Вперше про демонтаж пам’ятника в Нью-Йорку заговорили в 2006 році, після виходу книги “Медичний апартеїд” авторства Геррієт Вашингтон з Гарвардського медуніверситету. Там зокрема йшлося і про хірургічні експерименти на афроамериканцях.

Активісти за права темношкірих почали кампанію, щоб монумент білому лікарю-садисту прибрали з Центрального парку Нью-Йорка.

Дебати про долю пам’ятника Сімсу отримали друге дихання в серпні 2017 року, коли спалахнули заворушення в Шарлотсвіллі, де ультраправі протестували проти знесення пам’ятників генералам Півдня, які в більшості своїй були рабовласниками.

21 серпня спікер міської ради Нью-Йорка Мелісса Марк-Віверіто назвала Меріона Сімса “плямою на американській історії”, і заявила, що він не заслуговує на те, щоб мати пам’ятник. 16 квітня 2018 року влада Нью-Йорка постановила прибрати монумент з Центрального парку, і наступного дня його демонтували – перенесли на цвинтар Грін-вуд у Брукліні, де і похований неоднозначний хірург.

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 × two =