Вселенський Патріархат роздумує над запитом Порошенка про автокефалію

У Константинопольському Патріархаті розглянули звернення Президента України Петра Порошенка до архієпископа Константинополя, Вселенського Патріарха Варфоломія з закликом видати томос (указ, декрет – ред.) щодо автокефалії Православної церкви в Україні.

“Вселенський Патріархат зацікавлений у збереженні єдності православних і переймається справами Православних Церков у всьому світі – особливо Церкви Української Православної Нації, яка отримала рятівну християнську віру і святе хрещення від Константинополя. Як істинна Материнська Церква, Константинопольський Патріархат ретельно вивчає питання, що стосується церковної ситуації в Україні. Після ознайомлення з петицією з вимогою автокефалії від церковної і світської влади, яка представляє мільйони українських православних християн, Святий престол вирішив тісно спілкуватися та координувати свої рішення щодо цього питання зі своїми сестрами – іншими Православними Церквами”, – йдеться у заяві на сайті Константинопольського Патріархату.

На сайті президента Порошенка повідомляється, що заступник глави Адміністрації Президента Ростислав Павленко 20 квітня відвідав Стамбул і передав Патріарху Варфоломію:

На сайті РПЦ звернення української влади до Вселенського Патріарха з закликом надати нашій Православній Церкві самостійність і рішення Варфоломія  подумати” жодним чином не згадують і не коментують. УПЦ МП подає цю новину під таким кутом, що без консультацій і координації з Москвою українське питання вирішено не буде.

Українська православна церква Київського Патріархату трактує заяву Константинополя так:

“Зазначене повідомлення засвідчує, що усі звернення – церковні (від українських архиєреїв) та світські (від Президента, яке підтримав парламент) були офіційно прийняті до розгляду, що є формальним початком процедури проголошення Томосу.

УПЦ Київського Патріархату і УАПЦ у зверненні іменуються «церковною … владою, яка представляє мільйони Українських Православних Християн». Цим повністю спростовується твердження представників Московського Патріархату, що виключно вони представляють Українське Православ’я.

Синод ще раз підтвердив, що виключно Константинопольський Патріархат є Церквою-Матір’ю для України, і як така Церква, а також як Патріархат, наділений особливим обов‘язом всеправославного піклування про порядок і єдність – він бере до розгляду зазначені прохання про автокефалію. Таким чином відкидається твердження Московського Патріархату про те, що «українське церковне питання» є його «внутрішнім питанням» і не стосується компетенції Вселенського Патріарха.

Синод засвідчив, що буде інформувати інші Помісні Церкви та координувати з ними свої зусилля. Це жодним чином не означає, що Вселенський Патріарх зобов’язується вирішувати це питання виключно «на основі консенсусу», тобто лише за згодою РПЦ, яка такої згоди, очевидно, не дасть.” – йдеться у заяві УПЦ УП.

Нагадаємо, що з 1992 року Українська православна церква Київського патріархату наполягає на отриманні автокефалії, тобто незалежного статусу від Москви. Проте УПЦ КП досі не визнана Помісною Православною Церквою, зокрема Всесвітнім Константинопольським чи Московським патріархатами, і не входить до Вселенської Православної Церкви (сукупності Помісних Церков).

Автокефальна церква – самостійна помісна церква, яка адміністративно (канонічно) повністю незалежна від інших православних помісних церков, у тому числі Константинопольської чи Московської, але єдина з ними у літургійному спілкуванні.

Сьогодні існує 14 загальновизнаних автокефальних церков.

Більше про проблеми православ’я в Україні читайте тут:

Москва посилює православний розкол і тиск на Україну

 

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *