Група депутатів вимагає скасувати пенсійну реформу

49 народних депутатів із різних фракцій звернулися до Конституційного Суду України з проханням розглянути Закон «Про підвищення пенсій…».

Зокрема, вони вважають антиконституційними законодавчі новели про підвищення страхового стажу до обов’язкових 35 років, скасування права на достроковий вихід на пенсію для працівників окремих галузей економіки та ліквідацію в пенсійній формулі коригуючого коефіцієнта (зменшення з 1,35% до 1%).

Як відомо, Закон «Про підвищення…» і до його ухвалення голосами депутатів фракцій БПП і «Нарфронту» піддавали нищівній критиці як депутати демократичної опозиції, так і експерти. Закон називали і «потворним дитям уряду», і «пенсійною аферою уряду». З’явився і жарт: «Допоможи рідній державі – помри до пенсії!».

Вказували на три відверті ґанджі «пенсійної реформи».

По-перше, це соціальна несправделивість відносно працівників АПК і всіх селян. Їм індексували пенсії лише на суми від 115 до 150 гривень.

– У середньому пенсія на селі тепер – нижче прожиткового рівня! – обурюється народний депутат Роман Семенуха («Самопоміч»).

– Колеги із фракцій БПП і «Нарфронту» прочитали лише назву закону, тож навіть не розуміють, що ж вони ухвалили, – іронізує позафракційний Сергій Каплін.

По-друге, це варварська несправедливість щодо майбутніх пенсіонерів, які йтимуть на заслужений відпочинок з 1 січня 2018 року. Усім їм «реформа» знизила розмір пенсії – порівняно з тими, кому індексували з жовтня цього року, та тими, хто йде на відпочинок до 1 січня 2019 року. Це зниження закладене у фактичній ліквідації коригуючого коефіцієнта. І хоча в уряді клянуться, що це не так, але експерт, кандидат економічних наук Лідія Ткаченко зазначає:

– Результат пенсійної формули через вилучення 1,35% зменшується за законами математики на 26% (1:1,35=0,74). Чи може це допомогти збільшити майбутні пенсії? Аж ніяк! Єдине, що може врятувати ситуацію, це збільшення прожиткового мінімуму, бо він дає гарантований розмір мінімальної пенсії. Індексація зарплатної бази теж може допомогти, але за умови, що її не заморозять знову. У цьому вся печаль – те, що забрали 1,35, зовсім не означає, що надалі пенсії будуть індексувати належним чином.

Окрім того, експерти вказують і на те, що нахабне, антиконституційне зменшення пенсій майбутнім пенсіонерам не тільки не сприяє детінізації економіки, а й навпаки – ще більше вводить у «тінь» виплати зарплат, бо людям тепер невигідно отримувати «білі зарплати». За даними соціологів, близько 40% працюючих сподіваються лише на власні заощадження, а зовсім не на пенсії від держави.

Словом, урядова новела веде до прямого розгрому вітчизняного ринку праці.

По-третє, це замасковане підвищення пенсійного віку – внаслідок підвищення страхового стажу до обов’язкових 35 років (за 11 років).

– Фактично мільйонам людей, щоб мати право на пенсію, доведеться працювати до 63 – 65 років, – обурюється експерт, екс-голова Недержавного пенсійного фонду Нацбанку Олександр Курінний.
І – більше того!

– У 2028 році, коли обов’язковий страховий стаж сягне 35 років, кожен другий із майбутніх пенсіонерів не матиме його, відтак зможе сподіватися лише на мізерну соціальну допомогу, – із сумом констатує екс-голова Верховної Ради, відомий політик Олександр Мороз. – Де ж тут соціальна справедливість, про яку так люблять побалакати в уряді?!

– Нею тут і не пахне, – погоджується Олександр Курінний. – Бо головна мета Закону «Про підвищення…» – це різко знизити дефіцит Пенсійного фонду й весело рапортувати про це перед МВФ. Ніякої реформи не відбулося.

Експерти й депутати з демократичної опозиції уряду в один голос говорять: справжня пенсійна реформа – це запровадження трирівневої пенсійної системи, як це і планувалося раніше. Перший рівень – збереження солідарної системи, виплати з якої здійснює Пенсійний фонд. Другий – система недержавних пенсійних фондів, старт якій дали за Кучми. Третій рівень – запровадження недержавної системи – накопичувального рівня.

– Саме створення недержавного накопичувального фонду – це єдиний шлях до справжнього реформування нашої пенсійної системи, – говорить експерт, член Економічного дискусійного клубу Євген Олейников. – Уже хоча б тому, що так працюють усі пенсійні системи Західної Європи та США. Але для нашого уряду це дуже довго й надто складно.

…Яким буде рішення Конституційного Суду – невідомо. Але на позитивне для громадян рішення мало хто сподівається. Адже, як подейкують за політичними лаштунками Верховної Ради, КС – зовсім ручний, і яке рішення йому продиктують по телефону з Банкової, таке він і ухвалить.

 

Ярослав ФАЛЬКО

Фото Кирила ХМІЛЬОВА

На цю тему читайте тут:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *