Верховна Рада прийняла пенсійну реформу. Що чекає українців?

Парламент ухвалив урядовий закон «Про внесення деяких змін у законодавчі акти України щодо підвищення пенсій», яким індексуються пенсії найбідніших пенсіонерів, зате переважну більшість майбутніх пенсіонерів прирікає на жалюгідні, жебрацькі пенсії. За це проголосувало 288 депутатів.

Розгляд пенсійної реформи розпочався несподівано. Слова попросив лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко, який раптом  зняв усі 1432 поправки до закону про пенсійну «реформу», що були внесені депутатами його фракції. Хоча до цього Ляшко завіряв усіх своїх симпатиків, що фракція ніколи не проголосує за «ганебну пенсійну реформу».

Далі прийняття/неприйняття поправок до ключового закону залежало від позиції найбільших фракцій парламенту — БПП і «Народного фронту».
Спочатку вони застосували улюблену тактику — не голосували за жодну з поправок. Але невдовзі за поправку, яка прибирала запропоновану урядом новацію — позбавити «чорнобильців» усіх преференцій і, зокрема, дострокового виходу на пенсію (як це було досі), проголосували тільки 54 народні депутати.

Отже, «чорнобильці» тепер виходитимуть на пенсію на загальних підставах.

Не більше 50 голосів набрали й інші поправки.

Нарешті, дійшло до найпринциповішого пункту.

Як відомо, зараз пенсія обчислюється за формулою, в якій напрочуд суттєве значення має так званий коефіцієнт оцінки кожного року страхового стажу. Нині цей коефіцієнт становить 1,35%. За ініціативою уряду коефіцієнт вирішили зменшити до 1%. Економісти підрахували, що таке зменшення вже з наступного року знизить пенсії всім «новим» пенсіонерам відразу на 26%. Майже на третину!

Тут вимагалося виявити принциповість. Або ти розумієш, що ця законодавча новела уряду — чистої води хитра маніпуляція і голосуєш за те, щоб вилучити урядову новацію з тіла закону, або дотримуєшся «партійної дисципліни». У фракціях коаліції добре розуміли: якщо вони не проголосують за зняття новели уряду, це може сильно вдарити по рейтингу БПП і «Нарфронту».

«Обличчя» фракції БПП і «Нарфронту» напрочуд оригінально врятувала віце-спікер Верховної ради Олена Геращенко.
Пані Олена раптом перервала пленарне засідання, оголосивши, що до приміщення Ради викликані сапери й вона просить залишити сесійну залу.
Дивно, але обговорення поправок відновилося буквально хвилин за десять. Заступник голови Верховної Ради Оксана Сироїд, яка замінила в президії пані Геращенко, оголосила, що тривога виявилася марною, бо задимлення викликало всього лише коротке замикання.

Однак депутати з БПП, «Нарфронту» і «прімкнувшєй к нім» фракції Радикальної партії, мабуть, і цю інформацію сприйняли як серйозну загрозу для їхнього життя і, крім кількох чоловік, в сесійний залі так і не з’явилися.

Депутати Вадим Івченко й Олександра Кужель із “Батьківщини”, Роман Семенуха і Тетяна Острикова із «Самопомочі», Юрій Левченко («Свобода») і позафракційний Сергій Каплін раз по раз просили ставити на голосування поправки, що залишали колишній коефіцієнт — 1,35%.

– Норму про зниження коефіцієнту просто не можна приймати. Це — злочин! – говорив, скажімо, Роман Семенуха.

– Зменшення коефіцієнту — це грандіозна афера. Це пограбування серед білого дня! – стверджував Сергій Каплін.

Однак це був глас вопіющих у пустелі. В залі знаходилося не більше 40 депутатів, і тільки ближче до 17.00 — десь під вісім десятків душ.
Всі поправки депутатів з демократичної опозиції набирали від 27 до 35 голосів, а одна, цілком резонна поправка Наталії Королевської, – і взагалі лише 13 голосів.

Те саме чекало й на інші поправки.

Так, одна з новел пенсійного законопроекту від уряду Гройсмана пропонувала різко підвищити розмір страхового стажу. Зараз право на отримання пенсії дає страховий стаж у 15 років. Але уряд уже з наступного року запропонував підняти стаж до 25 років і щороку поступово підвищувати його, аж поки необхідний страховий стаж не досягне 30 років для жінок і 35 – для чоловіків.

За розрахунками уряду, ця законодавча новела кілька мільйонів українців узагалі позбавить права на пенсію. Адже і в 90-і роки, й у нульові безліч людей стояли на речових ринках, не за своєю волею працювали без офіційного оформлення, а тому залишаються без потрібного страхового стажу. Звичайно, в суспільстві це  викликало обурення.

Напрочуд аргументовано й різко проти цієї новації уряду виступили Роман Семенуха та його колега по «Самопомочі» депутат Ірина Сисоєнко. Та пуста, як Сахара у спеку, сесійна зала дала для їхніх поправок відповідно 27 і 37 голосів.

Те саме чекало й на інші поправки до закону. Не пройшла жодна! Як наслідок, гірники й металурги втратили право на достроковий вихід на заслужений відпочинок. Пенсії держслужбовців будуть обчислювати на загальних підставах, і всі вони приречені на мізерні пенсії. Учителі й медики втратили право виходу на відпочинок за вислугою років…

Як підсумував Вадим Івченко:

– Це — не пенсійна реформа, а якась цілком цинічна… оптимізація. Тобто, зменшення розміру пенсій мільйонів майбутніх пенсіонерів.

Після завершення обговорення поправок спікер ВР Андрій Парубій закликав колег із БПП і «Нарфронту» до сесійної зали, й ті слухняно, хоч і неохоче, вставали з-за столиків ошатного буфету Верховної Ради.

Перед голосуванням у Раді виступив прем’єр-міністр, який заявив, що пенсійна “реформа” – “історична подія в житті всього українського народу».

Ярослав ФАЛЬКО
Малюнок Ганни СМАЛЬ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *