“Є що приховувати”. Експерт розповів, що могло статися з Іл-76 і хто був на борту
У Бєлгородській області Росії 24 січня впав військово-транспортний літак Іл-76. Момент авіатрощі зафіксували очевидці на відео. Міноборони рф заявило, що на борту нібито перебувало 65 українських військовополонених, які летіли на обмін, і звинувачує Україну в збитті літака. Україна не спростовує, але й не підтверджує те, що саме українські сили завдали удару по Іл-76.
Що сталося з літаком? Хто міг бути на борту? Що кажуть в українських Збройних силах та розвідці? Що свідчить про те, що росія бреше?
Російська версія про те, що на борту Іл-76 перебували українські військовополонені містить цілу низку прогалин. Військовий експерт Олег Жданов у коментарі сайту ТСН.ua розповів, що на сьогодні російська федерація не надала жодного доказу, що на борту літака перебувало близько 70 осіб.
“У морг Бєлгорода доставили лише п’ять тіл — це, скоріше за все, члени екіпажу, а не військовополонені, які начебто перебували на борту”, — каже Олег Жданов.
Він нагадав, що в росії працює “ФСИН” — Федеральна служба виконання покарань, яка конвоює і утримує ув’язнених.
“Так от є наказ №140 від 2006 року, який говорить, що на 10-12 ув’язнених повинно бути 7-10 конвоїрів. Якщо рахувати за цим наказом, то на борту на 65 в’язнів повинно було бути десь 75 конвоїрів. Навіть якщо припустити, що вони не виконали власний наказ і дали половину — 35 конвоїрів на 65 осіб, то це вже більше 100 людей на борту”, — розповів Олег Жданов.
Крім того, коли президент Зеленський запропонував залучити міжнародну комісію з розслідування причин катастрофи, то спікер кремля пєсков сказав, що росія заперечує участь будь-яких міжнародних організацій чи спостерігачів у проведенні даного розслідування.
“А це означає, що росії є що приховувати”, — каже військовий експерт.
За словами Олега Жданова, наразі всі факти вказують на те, що в росії цю інформаційно-психологічну операцію не готували завчасно.
“Ліпили просто на колінках з чистого аркуша. Тому що нестиковок дуже багато. Починаючи зі списків. У списках знайшли декількох осіб, які були обміняні 3 січня поточного року. Людина вже перебуває вдома разом із рідними в Україні і рахується в списках, начебто він загинув на борту”, — розповів Олег Жданов.
За його словами, ймовірно, Іл-76 набирав висоту, коли сталася авіатроща.
“Про це кажуть очевидці — місцеві жителі, і постять це в соціальних мережах. Він набирав висоту вглиб території росії — від кордону України. Попередні дані з Flightradar говорять, що цей літак прибув у Бєлгород з Близького Сходу. І ось тут дійсно версія тоді, що далі він повинен був летіти на москву, кудись в центр росії. Тоді цілком імовірно, що на борту могли перебувати і посадові особи. Але, враховуючи обставини, їм запропонували не сідати на літак”, — каже Олег Жданов.
Тим більше, що саме в цей час, коли Іл-76 злітав, російські війська здійснили ракетний обстріл Харкова, зазначив військовий експерт.
“А зазвичай вони обстрілюють Харків ракетами С-300 в якості земля-земля. І могла спрацювати просто банальна ситуація, коли ракета переорієнтувалася з наземної цілі на повітряну — літак — для чого вона і призначена. І таким чином він був збитий”, — розповів Олег Жданов.
За його словами, на відео ми спостерігаємо сіру хмару, яка могла утворитися лише під час вибуху ракети системи ППО — протиракети.
“Потім літак почав різко втрачати висоту. І вибух на землі дає нам можливість зробити припущення, що паливні баки у літака були повні. Тому що такий потужний вибух з вигоранням палива. А повні баки можуть бути тільки у літака, який злітає”, — каже Олег Жданов.
І далі рф використала цю ситуацію, адже був запланований обмін полоненими, вважає військовий експерт.
“Почала вже ліпити цей спектакль із сценарієм на ходу, тому і такі проколи зі списком, із відсутністю тіл. Доба минула — жодних фотографій немає, що морг заповнений тілами, фрагментами. Згадайте, які світлини з’явилися, коли був збитий рейс МН-17”, — розповів Олег Жданов.
Також на місці падіння літака, як видно на відео, було багато паперових документів.
“І російська поліція очепила це місце миттєво, дуже швидко і не пустила туди нікого. Збирали до останнього папірця. Так що дуже багато білих плям”, — каже Олег Жданов.
У день падіння літака Іл-76 російська пропаганда випередила нас, каже військовий експерт.
“Знаєте, як кажуть: “По одежі зустрічають, а по уму випроводжають”. Так от російська пропаганда випередила нас і їх зустрічають — перша яскрава красива доповідь. Але далі починається розгляд по обставинах того, що сталося, і тоді вилазять такі от нестиковки, які я перелічив. Те, що росія вміє запудрити мізки будь-кому — я в цьому не сумніваюся. Але коли почнуть розбиратися, тоді вже ми з’ясуємо більш-менш обставини того, що сталося. Поки що всі обставини вказують на те, що крім екіпажу на борту літака нікого не було”, — розповів Олег Жданов.
Він зазначив, що наразі Генеральний штаб ЗСУ не спростовує, але й не підтверджує те, що саме українські сили завдали удару по Іл-76.
“Наш Генштаб хоче розібратися. Уявіть собі ситуацію. Ми не можемо проконтролювати — вони скасували обмін полоненими. Але для того, щоб ми не помилилися у своїх висновках, наша розвідка повинна провести заходи, які або спростують або підтвердять дану інформацію. Не можна так просто взяти і зробити заяву — треба на щось спиратися. А нам дуже важко це зробити, тому що росія це приховує”, — розповів Олег Жданов.
Для цього українська розвідка має знайти наших військовополонених, де їх утримують, каже військовий експерт.
“Підтвердити, що вони всі там хоча б по кількості осіб, я вже не кажу поіменно — це був би ідеальний варіант. І тільки тоді ми зможемо давати обґрунтовані політичні заяви стосовно ситуації. Поки що ми заручники тої ситуації, що ми не можемо ні спростувати, ні підтвердити цю інформацію”, — розповів Олег Жданов.
Нагадаємо, в Організації Об’єднаних Націй заявили, що не можуть встановити, чи перебували на борту літака Іл-76, що впав у Бєлгородській області, українські військовополонені.