Вшановуємо пам’ять полеглих воїнів, які загинули в Іловайській битві (+відео)
Сьогодні – пам’ятна дата, що символізує трагедію і водночас героїзм українських воїнів.
Вшановуємо пам’ять полеглих захисників, які загинули в Іловайській битві з російськими загарбниками у серпні 2014 року
Саме тоді, у серпні 2014-го під містом Іловайськ розгорнулась одна з кривавих битв для українських оборонців на Донбасі. Запеклі бої тривали з 6 по 29 серпня. Україна втратила 366 воїнів, 429 отримали поранення, 300 потрапили у полон.
З відкритих джерел відомо, що на початковому етапі боїв українські війська, значна частина яких складалася з добровольчих батальйонів, оточували проросійських бойовиків, змогли взяти під свій контроль частину Іловайська, але з 24 серпня українському угрупуванню в тил зайшла значна кількість регулярних військ РФ.
У ніч з 28 на 29 серпня російський диктатор путін звернувся до «сил ополчення» із закликом відкрити гуманітарний коридор для українських військових, що опинилися в оточенні.
О 8:15 наші воїни організованими колонами почали рух із міста за попередньо домовленими з російською стороною маршрутами.
Спершу українські колони безперешкодно рухалися повз російські укріплені позиції, проте через деякий час російські війська відкрили вогонь, розстрілявши колони на марші.
Бої під Іловайськом — це перша сутичка сил ЗСУ з регулярними частинами армії РФ.
Після Іловайської трагедії офіційний Київ змушений був погодитися на умови Мінського перемир’я, підписаного 5 вересня 2014 року. 14 серпня 2017 року Генпрокуратура оприлюднила висновок щодо подій під Іловайськом. Булло названо причини трагедії: низький рівень боєготовності та боєздатності Збройних сил України; факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників; окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій. Ці фактори, на думку Генпрокуратури, “перебувають у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з діяннями ЗС РФ, якими 23-24.08.2014 здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів”.
У 2019 році військовий прокурор Віктор Чумак анонсував ретельне розслідування подій, що призвели до Іловайських боїв на Донбасі у 2014 році.
Про це він заявив в ефірі програми “Право на владу”.
Чумак запевнив, “що Іловайська трагедія і все, що відбувалось в Іловайську тоді, буде розслідувано. І буде розслідувано дуже ретельно. Політики можуть давати собі одразу оцінки: це зрада, це те чи інше; прокурори ж не мають такого права. Тому, кваліфікація того, що там відбулось буде повністю відповідати кримінально-процесуальному законодавству України”.
Саме завдяки винятковому героїзму воїнів у 2014 році вдалося зупинити просування російської армії територією України.
Про це у 2020 році, як писав “Український репортер”, розповідали учасники битви в районі Іловайська, добровольці батальйону “Донбас” Ігор Гевко (позивний “Брокер”, на фото – перший праворуч), Ігор Михайлишин (“Піаніст”, на фото – перший ліворуч) і Сергій Міщенко (“Яр”).
Говорили також і про саботаж окремих начальників з Генштабу.
На думку координатора Іловайського братерства Ігоря Гевка, під час тих серпневих боїв 2014 року Генштаб продемонстрував “саботаж виконання обов’язків перед армією і державою”.
Зустріч з воїнами у серпні 2020 року відбулася в Музеї Революції Гідності.