Ворог вкрав понад 1,7 мільйона українських скарбів і торгує ними на чорному ринку
Окупанти торгують на чорному ринку викраденими з окупованих територій артефактами. Міністерство культури та стратегічних комунікацій нарахувало понад 1,7 млн. предметів викраденої української культурної спадщини.
Про це повідомив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький в інтерв’ю Укрінформ.
“На окупованих територіях було вкрадено один мільйон сімсот тисяч одиниць нашого культурного спадку: від археологічних знахідок до музейних колекцій, які рф привласнила собі, порушуючи всі можливі норми міжнародного права. І якщо у давні часи, коли росіяни вкрали нашу назву і нашу історію, вони вивозили експонати до Ермітажу чи московських музеїв, то зараз вони успішно торгують цим на чорному ринку”, – підкреслив Точицький.
Як зазначив міністр, завдяки колегам з різних країн, ці викрадені артефакти вдається повертати. Він розповів, що під час поїздок за кордон, часто йому передавали ці предмети.
За словами Точицького, до викрадення цінних артефактів причетні російські офіційні особи.
“Україна вперше у лютому ввела санкції проти культурних, музейних та інших діячів росії. Йдеться про 55 фізичних та трьох юридичних осіб, щодо яких ми чітко довели їх залучення до розкрадання, руйнування і знищення українського культурного спадку”, – підкреслив міністр.
Водночас, кореспондент Укрінформу не запитав міністра, а той не розповів, як міністерство запобігає новим ризикам окупації і чи проводить евакуацію з загрожених територій. Адже і військове керівництво країни, і Президент Зеленський неодноразово заявляли про загрозу нового наступу на Сумщину та Харківщину.
Також в інтерв’ю не йшлося і про те, чи понесуть чиновники кримінальну відповідальність за неорганізацію евакуації музейних колекцій у лютому 2022. Що тоді й уможливило таку величезну крадіжку українських цінностей Росією.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій не вважає, що є відповідальними за евакуацію музейних цінностей із загрожених територій. Також міністерство не складає списки предметів для евакуації, адже на думку чиновників відомства, цем мають займатись музеї, які зберігають колекції. Міністерство ж лише здійснює координацію процесу евакуації.
Таку інформацію листом повідомило МКСК голову Коаліції дієвців культури Ольгу Сагайдак. У колонці для УП вона розповіла, що Міністерство культури перекладає відповідальність на обласні військові адміністрації та директорів музеїв, попри те, що законодавство передбачає інший механізм евакуації цінних колекцій, де першим відповідальним за евакуацію органом зазначено саме Міністерство культури.
Також Міністерство відмовилося звітувати про результати проведення евакуації.
У музеях Запорізької, Сумської та Харківської області залишається понад мільйон об’єктів музейних цінностей. Разом з 6 іншими загроженими областями кількість цінностей налічує понад 3 мільйони.