Вбито полковника Моллашахі, який відповідав за поставки іранських дронів-камікадзе до росії

В українських соцмережах та медіапросторі поширються інформація про вбивство в Ірані полковника Мехді Моллашахі, який нібито відповідав за поставки в росію безпілотників Shahed-136 та інструктаж щодо роботи з ними. Однак ці дані є правдою лише частково.

Як повідомляє НВ, у другій половині дня 25 жовтня іранське агентство Tasnim справді повідомило про загибель полковника Мехді Моллашахі та ще одного іранського силовика, підполковника на ім’я Джавад Кіха. У повідомленні сказано, що обох застрелили «невідомі люди» на одній із площ Захедана — міста в південно-східній частині Ірану, яке є адміністративним центром провінції Сістан та Белуджистан (межує з Афганістаном та Пакистаном). Також повідомляється, що іранська влада розпочала розслідування стосовно тих, хто може стояти за нападом — їм вдалося втекти.

Було оприлюднено фотографії Моллашахі та місце вбивства: судячи з усього, силовиків застрелили прямо в автівці.

Полковник Моллашахі представляв Корпус Салмана в Систані та Белуджистані — провінційне регіональне формування Корпусу вартових іранської революції (КВІР). Підполковник Кіха був членом напіввоєнного формування Басидж — ще однією з сил у складі КВІР.

КВІР, або Революційна гвардія Ірану — воєнізоване формування, на яке після ісламської революції 1979 року спирається влада іранських аятол. КВІР є частиною збройних сил Ірану, проте вважається елітною гвардією з особливими повноваженнями.

Агентство Tasnim, яке повідомило про «мученицьку смерть» двох представників КВІР — напівофіційне інформаційне агентство в Ірані, пов’язане з Корпусом вартових ісламської революції (згідно з висновками профільних дослідників Близького Сходу). Офіційно заявлена «місія» цього близького до іранської влади агентства — «[захистити] Ісламську Республіку від негативної пропагандистської кампанії у ЗМІ та надати читачам реальну інформацію про Іран та іслам».

Не дивно, що в повідомленні Tasnim немає жодного слова про те, що полковник Мехді Моллашахі або Джавад Кіха координували поставки іронських дронів-камкадзе до росії — адже офіційний Тегеран заперечує цей факт. Не повідомляють про це також інші іранські джерела (Hamshahri Online, Iran International). Лише ізраїльський 9 канал без будь-яких посилань повідомив, що «за неперевіреними даними, полковник Мехді Моллашахі відповідав за постачання іранських безпілотників до росії».

Однак в українських соцмережах швидко поширилася поки що нічим не підтверджена інформація про можливий зв’язок Моллашахі з продажем дронів Shahed-136 у рф. Наприклад, про це згадав Андрій Цаплієнко, публікуючи фото з місця вбивства Моллашахі.

Тим часом чимало інших близькосхідних (Arab News) і навіть ізраїльських ЗМІ (Times of Israel), повідомляючи про вбивство Моллашахі, також нічого не згадують про будь-яку роль полковника в координації продажу безпілотників Shahed-136 в росію.

Однак ці видання та агентства наголошують, що замах стався менш ніж через місяць після великих зіткнень у місті Захедан, які стали частиною хвилі протестів в Ірані, спровокованої смертю 22-річної Махси Аміні. Наприкінці вересня у сутичках із силовиками у Захедані загинули десятки людей, а іранські держЗМІ називали протестувальників «екстремістами» та звинувачували їх у нападі на поліцейські дільниці в столиці провінції Сістан та Белуджистан.

Ці протести тривають у Захедані досі. Від самого початку протестів в Ірані сили КВІР допомагають владі жорстко придушувати їх.

До того ж Захедан — одне з небагатьох міст із сунітською більшістю у переважно шиїтському Ірані, нагадує Times of Israel ще один чинник, який підігріває протести та опозицію владі тут. «Охоплена злиднями провінція Сістан і Белуджистан, яка також межує з Афганістаном, є гарячою точкою для зіткнень з бандами наркоконтрабандистів, а також повстанцями з белуджської меншини та екстремістськими угрупованнями мусульман-сунітів», — пише видання.

Ще 12 жовтня Інститут вивчення війни вперше озвучував версію про те, що іранський персонал, привезений росією на окуповані території України для інструктажу та допомоги у використанні дронів-камікадзе, був представниками КВІР. ISW зробив таке припущення на основі того, що саме сили Корпусу вартових іранської революції є основним оператором БПЛА в Ірані, тому іранські інструктори, з яким співпрацює рф, ймовірно, представляють КВІР або пов’язані з ним.

Пізніше у жовтні нинішні та колишні чиновники США підтвердили New York Times, що представників КВІР дійсно було доставлено в окупований росією Крим. Там вони допомагають окупантам використовувати іранські дрони-камікадзе, «тим самим сприяючи ймовірним воєнним злочинам росії».

New York Times при цьому вказує, що залишається незрозумілим, чи керують іранські інструктори безпілотниками самі, чи навчають цьому рашистських військових. Згодом стало відомо, що іранські інструктори працюють і в Білорусі.

Усі ці факти Іран продовжує заперечувати. 24 жовтня глава МЗС Ірану Хусейн Амір-Абдоллахіан заявив, що його країна нібито готова направити військових експертів, які розслідували б звинувачення в поставках росії іранських дронів-камікадзе.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”