Москва ще має час до кінця дня. Лондон вимагає офіційних пояснень щодо отруєння Сергія Скрипаля

Велика Британія дала Росії один день – до кінця вівторка, 13 березня, щоб дати пояснення з приводу отруєння у Солсбері колишнього полковника Головного управління розвідки Росії Сергія Скрипаля та його дочки Юлії. Прем’єр-міністр Тереза ​​Мей пригрозила –  якщо 13 березня змістовної відповіді не буде, то Лондон “почне вживати заходів”. Велику Британію вже підтримали США.

Лондон висунув Москві ультиматум

Виступаючи в парламенті ввечері 12 березня, британська прем’єр-міністр оголосила про перші висновки слідства у справі щодо отруєння Сергія Скрипаля та його дочки. На думку слідчих, проти росіян застосували нервово-паралітичну речовину «Новачок», винайдену в СРСР. Спочатку ж припускали, що проти колишнього шпигуна застосували потужний опіоїдний анальгетик фентаніл.

Мей заявила, що можливі лише два варіанти розвитку подій: або Росія застосувала проти Великої Британії бойову отруйну речовину, або Москва настільки погано контролює свої військові розробки, що вони потрапили в треті руки.

Тереза ​​Мей прямо не сказала, як саме Сполучене Королівство планує відповісти на інцидент у Солсбері, однак британська преса обговорює як мінімум чотири основних напрямки можливих санкцій:

  1. Вислання російських дипломатів. У 2007 році Велика Британія вже висилала росіян після відмови Москви видати Андрія Лугового, підозрюваного в отруєнні Олександра Литвиненка.
  2. Бойкот чемпіонату світу з футболу, який відбудеться влітку в Росії. Міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон заявив про можливу відмову від офіційної делегації, щоб в Росію їхали лише футболісти, а не чиновники.
  3. Кібератака на російські сайти. За інформацією The Times, Лондон може атакувати урядові портали або ресурси “фабрики тролів“.
  4. Нові міжнародні санкції. У Новій Зеландії вже заявили, що готові разом з Великою Британією розглянути нові спільні міжнародні дії проти Росії. Позицію Лондона підтримали і в Вашингтоні. Лондон сподівається, що ЄС також буде солідарний.

МЗС Великої Британії викликало до себе посла РФ Олександра Яковенка і поставило вимогу надати пояснення до кінця дня 13 березня.

Що таке “Новачок”

«Новачок» – це серія бойових отруйних речовин нервово-паралітичної дії, винайдених радянськими хіміками. Про «Новачка» вперше розповів один з його творців Віл Мірзаянов, який в 1990-х емігрував до США. «Новачок» у кілька разів сильніший за VX і зарин, а виготовити його можна на будь-якому заводі з виробництва добрив і пестицидів. «Новачок» пригнічує дихання і уповільнює серцебиття. Речовина може використовуватися як газ, так і в рідкій формі.

До випадку в Солсбері про отруєння «Новачком» повідомлялося лише один раз. У 1995 році в Москві його використали для вбивства банкіра Івана Ківеліді та його секретарки Зари Ісмаїлової. Винним у вбивстві визнали колишнього бізнес-партнера Ківеліді Володимира Хуцішвілі, у 2007 році його засудили до 9 років тюрми. ЗМІ повідомляли, що “Новачка” придбали у співробітника НДІ, де його розробили.

У Росії на звинувачення Лондона вже заявили, що знищили всі запаси хімічної зброї, у тому числі «Новачка». Мовляв, останній кілограм бойових отруйних речовин знищили восени 2017 року.

Водночас офіційна представниця МЗС РФ назвала виступ Мей у парламенті “цирковим шоу”. Пізніше у зовнішньополітичному відомстві заявили, що британці не можуть пробачити Росії, що саме їй дісталося право приймати чемпіонат світу з футболу 2018 року.

У Росії тиражують ідею, що отруєння Скрипаля – це провокація іноземних спецслужб, щоб кинути тінь на Росію напередодні виборів президента, запланованих на 18 березня.

Як отруїли Скрипаля

У понеділок, 5 березня, у британському містечку Солсбері, в графстві Вілтшир, госпіталізували колишнього  розвідника Сергія Скрипаля, який працював на британські спецслужби. Разом із 66-річним екс-полковником ГРУ до лікарні доставили і його 33-річну супутницю. Як виявилось, це його дочка Юлія.

Медики одразу припустили, що їх отруїли токсичними речовинами. Скрипаля і його дочку доставили до відділення інтенсивної терапії, лікарі оцінюють їхній стан як критичний і дивуються, що вони досі живі.

Спочатку поліція вважає, що пару отруїли під час відвідування торгового центру The Maltings у Солсбері, куди екс-полковник ГПУ з дочкою прийшли за покупками. Після шопінгу пара почала поводитися дивно, їхній стан різко погіршився, їм стало зле, і вони присіли на лавочку. Люди припустили, що вони перебувають під дією якихось препаратів, однак на наркоманів не схожі, тож викликали поліцію і медиків. Ті знайшли Скрипаля з дочкою вже непритомними.

Після перших аналізів на місце події негайно виїхали співробітники спецслужб і хімзахисту. У торговельних залах провели дезактивацію від радіоактивних речовин, таку ж процедуру провели в будинку колишнього офіцера і в лікарні, куди доставили постраждалих.

Пізніше стало відомо, що в лікарню з отруєнням потрапили двоє поліцейських, які брали участь у слідчих діях.

Зрештою отруйну речовину знайшли в ресторані Zizzi. Поліція провела ексгумацію тіл дружини і сина Скрипаля, які померли за останні два роки за різних обставин.

Влада Солсбері закликає населення не панікувати і запевняє, що життю людей ніщо не загрожує.

Хто такий Сергій Скрипаль

Сергій Скрипаль все життя служив у ГРУ Генштабу Збройних сил РФ, а наприкінці 1999 року вийшов у відставку у званні полковника. До 2003 року працював в управлінні справами Міністерства закордонних справ Росії, викладав у Військово-дипломатичній академії Міноборони, паралельно займався бізнесом.

Взимку 2004 року Скрипаля арештувала ФСБ, його звинуватили у державній зраді і роботі на британську розвідку. За даними слідства, Мі6 завербувала його в 1995 році під час служби на російську армію. Начебто Скрипаль “зливав” англійцям дані, які становлять державну таємницю, зокрема щодо співробітників і агентів ГРУ, які діяли в країнах Європи, повідомляв про військові частини російської армії, їхні оперативні та стратегічні завдання. За це отримав від британської корони понад $100 тисяч.

Скрипаль повністю визнав свою провину і погодився співпрацювати з органами державної безпеки. У 2006 році його засудили до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, позбавили всіх звань і нагород.

У 2010 році Скрипаля помилував тодішній президент Росії Дмитро Медведєв. Помилування супроводжувалось обміном: Скрипаля і ще росіян, які шпигували на користь США та Великої Британії, обміняли на десять громадян Росії і Перу, затриманих у США за підозрою в шпигунстві. Після звільнення Сергій Скрипаль отримав політичний притулок у Великій Британії.

Незадовго до отруєння колишній полковник звертався до поліції за захистом – він боявся за своє життя і просив у поліцейських допомоги.

Литвиненко і полоній

Отруєння Скрипаля порівнюють з іншим резонансним отруєнням, яке сталося восени 2006 року. Тоді перебіжчик з ФСБ Олександр Литвиненко був госпіталізований у Лондоні з підозрою на радіоактивне отруєння, незабаром він помер. Причиною смерті стало отруєння полонієм.

За 6 років до своєї смерті Литвиненко публічно заявив, що командування наказало йому вбити олігарха Бориса Березовського, а президент Росії Путін причетний до вибухів житлових будинків у російських містах у 1999 році, щоб виправдати початок Другої чеченської війни.

Велика Британія заявила, що Литвиненка вбили російські агенти, зокрема Андрій Луговий і Дмитро Ковтун, однак Москва це заперечує. Пізніше Луговий навіть став депутатом Держдуми.

Фото REUTERS

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *