“Це шантаж”. Постачальники продуктів для армії зірвали торги на Prozorro
Аукціон на постачання харчування для українського війська через електронну систему Prozorro не відбувся через те, що майже всі постачальники відкликали свої заявки.
Згідно із заявою Громадської антикорупційної ради при Міноборони, це сталося після того, як Київський окружний адмінсуд відмовив у задоволенні позову одного з постачальників, який хотів оскаржити вимоги, встановлені у проєкті договору ДОТ (Державний оператор тилу) щодо закупівлі харчування для війська.
До цього компанія Атомсервіс, один із найбільших постачальників харчування для Міноборони, направила лист на адресу міністра Рустема Умерова, його заступника Дмитра Кліменкова та керівника ДОТ Арсена Жумаділова, в якому фактично пригрозила не вийти на наступні торги, якщо не будуть змінені умови участі в них.
Саме так і сталося: після програшу в суді одного із можливих постачальників майже всі учасники торгів щодо харчування для МО відкликали свої заявки для участі в аукціоні Prozorro.
Тетяна Ніколаєнко, член Громадської антикорупційної ради при МО, у коментарі NV зазначила, що такі дії постачальників неприпустимі: «Фактично це виглядає як шантаж, тому що таким чином постачальники дали зрозуміти Міноборони, що якщо їм не залишають вигідних умов, вони просто будуть саботувати постачання для війська».
За даними Ніколаєнко, Міноборони погодилось на те, аби ДОТ закуповував харчування за нагальною потребою. Це означає, що будуть укладатися прямі контракти.
«Але мені здається, що ми знаходимося в тій ситуації, коли Міністерство має зробити все можливе і неможливе, щоб перейти на закупівлю за окремими харчовими групами, як це від початку пропонував ДОТ», — каже вона.
За словами Ніколаєнко, у виробників, на відміну від ритейлу, є бажання займатися постачанням харчування для війська, навіть попри те, що вони бояться можливих кримінальних проваджень.
Жумаділов пояснив, як планує позбутися корупції при закупівлі харчів для військових
«Ми були, як члени Антикорупційної ради, на нараді Мінагрополітики восени, і там виробники просто криком кричали, що хочуть напряму постачати Міноборони, тому що зараз вони віддають свої товари за безцінь, ще й возять їх у військові частини. Тобто ніякі компанії Глиняної, ніякі Атомсервіси, ніякі Трейд Граніти [компанії-постачальники ЗСУ] насправді не возять своїми машинами товари на передову. Це все великий міф», — додала Ніколаєнко.
Водночас вона зазначила, що навіть попри зрив торгів, постачання харчування для війська не буде затягуватись, адже воно ще відбувається за раніше укладеними колегіальним органом договорами. До того ж, був додатково укладений ще один прямий договір Міноборони на постачання для тих частин, де воно зірвалося.
«Наразі ті постачальники, які були в Міноборони, фактично продемонстрували себе позавчора як сформований картель і влаштували такий картельний демарш Міноборони. Тому зараз Міноборони має теж мобілізуватися і вчинити всіх заходів, щоб ці люди не могли шантажувати не просто Міноборони, а всю українську армію», — додала Ніколаєнко.
Нагадаємо, на початку 2023 року засновник проєкту Наші гроші Юрій Ніколов у своєму матеріалі на ZN.ua повідомив, що Міноборони закуповує продукти для військових у два-три рази дорожче порівняно з цінами в магазинах Києва — він порівняв окремі позиції з цінами у столичному Сільпо. Журналіст посилався на документи, отримані від «джерела у ЗСУ».
У Міноборони спочатку стверджували, що наведені в публікації дані «поширюються з ознаками навмисних маніпуляцій і вводять в оману».
А постачальник Актив компані, з якою укладено контракт Міноборони (і про яку Ніколов у своєму матеріалі висловлює припущення, що вона «швидше за все, є «прокладкою»), заявила про «навмисну маніпуляцію».
Пізніше тодішній міністр оборони Олексій Резніков заявив народним депутатам із профільних комітетів, що у контрактах виявили багато неточностей і вони проходять перевірку. Наприкінці лютого Міноборони оприлюднило оновлені контракти на закупівлю продуктів для військових.
На тлі скандалу заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов подав у відставку. Також було звільнено голову департаменту Міноборони Богдана Хмельницького, який відповідав за закупівлі.
Після скандалу із закупівлями Резніков анонсував реформу харчування в ЗСУ. Верховна Рада 24 лютого ухвалила законопроєкт про прозору систему оборонних закупівель, який передбачає публікацію в системі Prozorro цін, за якими оборонні замовники купують товари для військових та інші товари й послуги для забезпечення ЗСУ.
Читайте також: