Товари спонсорів війни – досі на прилавках українських супермаркетів

У львівських супермаркетах досі продають продукти торгових марок, які належать компаніям, що внесені до переліку міжнародних спонсорів війни.

На початку січня Національне агентство з питань запобігання корупції внесло литовську Viciunai Group до переліку міжнародних спонсорів війни. Українські споживачі знайомі з продукцією цієї компанії насамперед завдяки крабовим паличкам Vici, а також іншим морепродуктам, – пише Еспресо.

Ще в березні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, керівник литовської групи Шарунас Матійошайтіс заявив, що компанія піде з російського ринку впродовж 3-4 місяців. Натомість стало відомо, що Viciunai не припиняє свою роботу у рф та залишається одним з улюблених брендів російських споживачів. Viciunai веде свій бізнес у росії у звичайному режимі без будь-яких скорочень, успішно захищає російську торгову марку в суді, продовжує набирати персонал на свої дочірні підприємства, підтримуючи ринок праці у рф, – пояснили своє рішення у НАЗК.

В агенції повідомляють, що виробничий комплекс ТОВ “Вичюнай-русь” є найбільшим підприємством Viciunai Group, на якому працюють 1500 працівників. Він розташований у Калінінградській області, а його чистий прибуток за 2022 рік збільшився на 156% (до 20 млн. дол. США). Дочірня компанія Viciunai ТОВ “БалтКо”, бувши офіційним представником компанії в росії, надає там послуги з перевезення продуктів рибної кулінарії, рибної переробки, сурімі й морепродуктів. Її чистий прибуток за 2022-й становив 2,5 млн. дол. США.

Однак ця інформація, схоже, не вразила, ані українських ритейлерів, ані споживачів. Крабові палички Vici, а також креветки й інші “морики” і далі є на полицях львівських супермаркетів. “Еспресо.Захід” звернувся по коментар до “АТБ” та Fozzy Group (“Сільпо”) щодо того, чи планують вони відмовитись від продукції цієї компанії, однак відповіді не отримали. Заради справедливості мусимо сказати, що й інші мережі та дрібні крамниці у Львові без проблем торгують продукцією Vici й інших популярних торгових марок, які є у переліку міжнародних спонсорів війни.

Деякі торгові марки у цьому переліку вас здивують.

Шоколад “Світоч” і соуси “Торчин” – через приналежність Nestle
Компанія Nestle після початку повномасштабного вторгнення заявила, що призупиняє експорт до рф, окрім товарів першої необхідності. Однак відповідно до даних НАЗК ТОВ “Нестле россия” імпортувала до росії напівфабрикатів і сировини у 2022 році на суму 374 млн. дол., а за 9 місяців 2023 року – на суму 271 млн. дол. Крім того, Nestle в жовтні 2022 року під виглядом сухої молочної суміші завозила на територію росії технічне обладнання, про що свідчить судове провадження арбітражного суду м. москва у справі № А40-24044/2023. Тобто компанія завозить не лише сировину для товарів первинної необхідності, а й намагається приховано направляти до росії технологічне обладнання для розвитку власного бізнесу.

Серед найпопулярніших на українському ринку торгових марок компанії: Nescafé, Nesquik, Nuts, KitKat, Lion, Purina, Gerber, а також “Світоч” і “Торчин”.

Компанія PepsiCo в переліку спонсорів війни не новачок.

“Компанія PepsiCo працює в росії з 1974 року (майже 50 років) має 19 заводів та близько 20 000 співробітників, 40 000 сільськогосподарських працівників. 09.03 2022 року компанія заявила про припинення рекламної діяльності та виробництва напоїв у росії у зв’язку з початком вторгнення росії в Україну. Проте у серпні 2022 року відновилося виробництво напоїв 7Up та Mirinda під брендами Evervess та Frustyle. Пізніше, у березні 2023 року, відновилося виробництво напою Pepsi під брендами Evervess (вищий ціновий сегмент) та “Улюблений” (нижчий ціновий сегмент). Крім того, PepsiCo запустила в країні новий бренд лимонаду під назвою “російський подарунок” на заміну призупиненим продуктам. PepsiCo продовжує виробництво та дистрибуцію інших товарів, таких як чипси, снеки та молочні продукти. Так, чипси Lay’s компанії PepsiCo знайшли в харчових пайках російських солдатів.

Попри обіцянку PepsiCo скоротити свою діяльність і призупинити всю рекламну діяльність у росії, на сторінці кар’єри компанії перелічено понад 580 відкритих вакансій у країні”, – йдеться у профайлі.

На початку січня компанія вляпалась у черговий скандал. Глобальна коаліція громадських організацій B4Ukraine повідомила, що під час пошуку нового рекламного/PR-агентства в Україні восени 2023 року PepsiCo поставила умову виключити будь-які згадки про війну чи підтримку України та її армії в майбутніх комунікаціях.

“НІ: згадки про війну, бойові дії, агресію, військовослужбовців (з боку бренду), Збройні сили України. НІ: підтримка України та армії. НІ: негативний відтінок, що створює відчуття “небезпеки”, – йшлось у розділі “Обмеження Pepsi” для потенційного партнера, повідомили в організації.

Компанії PepsiCo належать такі бренди: Chester’s, Chipsy, Lay’s, Mirinda, Pasta Roni, Pepsi, Propel, Sandora, 7up, Simba, Snack a Jacks, Sonric’s, Tropicana, “Чудо”, “Слов’яночка”, “Садочок”, “Сандорик”, а також “Машенька” та “Агуша”, які під час повномасштабної війни українізувалися та стали “Агунею” та “Марійкою”.

“Орео” та “Ведмедики Барні” можуть бути виготовлені на російському “Більшовику”
Mondelez International – американська транснаціональна компанія з виробництва кондитерських виробів. На українському ринку представлена насамперед брендами Toblerone, Milka, Oreo, Cadbury, 7 Days, Barni, Halls, Tuc.

У росії Mondelez має три заводи “Більшовик” (випускає печиво “Ювілейне”, OREO, “Ведмедик Барні” та крекерів TUC), фабрика в Покрові (випускає шоколад Alpen Gold, “Повітряний”, Milka та батончик Picnic), завод у Великому Новгороді (займається випуском жувальної гумки Dirol і льодяників Halls).

“Після російського вторгнення в Україну співробітники Mondelez в Балтійському регіоні, що охоплює Литву, Латвію та Естонію, надіслали петицію генеральному директору Дірку Ван де Путу з проханням припинити весь бізнес на росії, на що Mondelez відреагувала формально та оголосила про призупинення нових інвестицій та вкладень у рекламу на росії. Однак це не заважає компанії, як і раніше, просувати свою продукцію в торгових мережах та виводити на ринок новинки. Mondelez заявляє, що робить грошові пожертви Save The Children та іншим організаціям з надання допомоги, розширює програму співпраці з Міжнародною федерацією Червоного Хреста (IFRC), і водночас продовжує сплачувати значні податки до держбюджету Росії, тим самим допомагаючи агресору забезпечувати свою армію”, – йдеться у заяві НАЗК.

За підсумками 2022 року прибуток “Мон’дэлис Русь” становить 339 млн. дол. США (+303% за рік), виторг склав понад 1 млрд. дол. США (+38% за рік), податків до бюджету росії сплачено на суму понад 61 млн. дол. США.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *