Подробиці втечі росіян з Чукотки до Аляски. В Америці втікачам допоміг український священник

Двоє жителів російської Чукотки втекли до США після оголошення мобілізації. Вони дісталися Аляски на човні, витримавши шторм. В Америці втікачам допоміг український священник.

Про цю історію розповіло видання The Economist.

Шлях до Аляски Сергія і Максима проліг з чукотського селища Егвекінот, яке розташоване на березі однойменної бухти і де мешкає близько трьох тисяч людей. Вони потоваришували ще підлітками, обидва були противниками путінського режиму та вважали вторгнення в Україну злочинним. Максим, як пише The Economist, своїх політичних поглядів не виявляв, а Сергій не соромився публічно говорити про крадіжки грошей на будівництві доріг (у росії він займався перевезеннями) і запитувати бюджетників про їхнє ставлення до війни.

У червні 2022 року Сергія затримали та допитали — зокрема, чи пов’язаний він із опозиціонером Олексієм Навальним (Сергій стверджує, що ні). У серпні йому звинуватили в екстремізмі і заборонили залишати Егвекінот. З того часу він уже одного разу намагався втекти на Аляску на шхуні, але змушений був повернути назад через сильний вітер.

26 вересня 2022 року – через п’ять днів після оголошення в Росії мобілізації – у двері Сергія постукали. Він побачив у вікно чоловіка та жінку у військовій формі і не став відчиняти. Натомість подзвонив Максиму і попросив його приїхати. Максим здогадався, в чому річ. Того ранку до нього додому теж приходили люди у військовій формі, і він теж не відчинив їм двері.

Коли вони зустрілися, Сергій запропонував радикальне рішення: переплисти Берингове море на рибальському човні Максима (чотири метри завдовжки, з підвісним мотором), дістатися Аляски і попросити притулку у американської влади. Максим погодився. За його словами, єдиною альтернативою йому здавалася лише загибель в Україні.

Друзі зібралися в дорогу за три дні. Про це ніхто не знав, крім однієї з доньок Сергія, яка жила в Омську. Сам Сергій щодня чекав на новий стукіт у двері і перебирав у думці, чи не видав він себе в якійсь із розмов.

І ось втеча, вона розпочалася 29 вересня.

Перші дні друзі йшли уздовж узбережжя Чукотки, ночуючи спочатку у родичів Максима та знайомих Сергія, а потім у наметі. Якщо їх запитували, куди вони прямують, вони відповідали, що шукають мертвих моржів, щоби продати їх бивні. Вони вимкнули телефони, щоб підвищити свої шанси уникнути прикордонників. Але ті їм не перешкоджали і, як здалося Сергію та Максиму, взагалі не звернули на них уваги.

Коли до Аляски залишалося приблизно 30 кілометрів, росіяни потрапили в шторм. За три дні до того вони вже зустріли бурю і попрямували назад до чукотського берега, де кілька днів перечікували негоду. На цей раз вони розвертатися не стали. Їхній човен став набирати воду, але все обійшлося.

4 жовтня друзі висадилися у селі Гембелл на острові Святого Лаврентія, що належить до штату Аляска (на світлині). Вони подолали морем близько 500 кілометрів.

Місцеві жителі спочатку прийняли двох людей у формі камуфляжу за російських солдатів. Але Сергій та Максим за допомогою Google Translate пояснили, що просять політичного притулку. Мешканці відреагували благодушно, росіянам принесли сік та піцу. Але поліція, яка прибула на місце, пояснювала, що їх буде затримано. Наступного дня співробітники імміграційної та митної служби забрали Максима та Сергія, відправивши їх спочатку до Анкоріджу, а потім до міста Такома у штаті Вашингтон.

Втікачі не чекали, що їх затримають у США. Вони провели в ізоляторі понад три місяці; мешкали у загальній камері на 70 осіб. Сергія звільнили під заставу 13 січня, Максима – 18 січня. Заставу вніс український священик Роман Мітін із Такоми, він же надає їм житло. Росіяни сподіваються, що за кілька місяців вони офіційно зможуть працювати. У Сергія, як пише The Economist, вже є бізнес-ідея: побачивши безліч пластикових та алюмінієвих відходів у Такомі, він замислився над схемою їхньої переробки. Максим же поки що хоче лише повернути свій човен.

Про те, що на американському острові Святого Лаврентія затримали двох росіян, стало відомо ще на початку жовтня 2022 року. У листопаді американське видання Politico писало з посиланням на їхнього адвоката, що їх утримують в умовах, близьких до тюремних. Politico також повідомило, що контакти українського священика Романа Мітіна (The Economist у своїй статті не називає його імені) Сергію та Максиму дав мешканець Гембелла, біля будинку якого вони висадилися.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”