Підрив Каховської ГЕС – найбільша екокатастрофа від часів Чорнобиля
Через підрив Каховської ГЕС узбережжя Дніпра всіяні мертвою рибою. Чорне море стало цими днями сміттєзвалищем і кладовищем для тварин. Береги Каховського водосховища десятиліттями будуть непридатними для існування всього живого, бо перетворяться на солончаки. У Міністерстві екології кажуть про найбільшу екокатастрофу від часів Чорнобиля.
Як повідомляє ТСН.Тиждень, 6 червня Україна опинились в новій реальності. Паводок від підірваної дамб Каховської ГЕС – це лише перший акт великої трагедії. Руйнування, розповідають екологи, можна розділити на три етапи.
Перший – миттєвий удар по водній екосистемі, а далі – екоцид.
Коли світ говорить про збереження прісної води, Україна вже втратила біля 10 її кубокілометрів. Другий етап: вода пішла нижче. На межі зникнення опинилися 30% природно-заповідного фонду Херсонщини. Адже початок червня – це репродуктивний період і у птахів, і в тварин, і в плазунів. Таким чином сім-десять років потрібно на відновлення популяції.
Сума збитків, завданих довкіллю, вже перевищила 55 млрд. гривень. Чи будуть вони відшкодовані росією і коли? Але значно важливіше інше – чи не втрачено південь країни навічно, чи не стане пустелею, чи вдасться повернути туди все, що там жило?
Статистики щодо тварин немає. Лише у зоопарку в Новій Каховці загинули десятки тисяч. Втім, волонтери намагаються врятувати якомога більше тварин.
Нині вода вже почала спадати. Втім, проблеми лише зростають. Адже уся забруднена вода потрапляє до Чорного моря. Саме це третій етап руйнування.
“Мули, які виходили з водою, десятки років вбирали в себе забруднення токсичними речовинами. Викиди промислових підприємств, які були вище по течії. На дні залягають невеликим прошарком. Є радіоактивне забруднення від наслідків Чорнобильської АЕС. Радіонукліди нікуди не діваються, а ще важкі метали, біогенне забруднення”, – каже керівниця Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
Більше того – до моря потрапила риба, яка загинула, а ще уламки будівель. Їх вже спостерігають з берегів Одеси. Волонтери та екологи бояться того, що ми побачимо після того, як вода спаде повністю. Адже тоді матимемо справу вже зовсім з іншою екосистемою. Наразі вчені, ще не готові сказати, що буде з кліматом, як житимуть тут люди без води, що робити з висушеними полями, чи виживуть дерева.
“Говорити про відновлення в повному обсязі Каховської ГЕС – це несучасний підхід. Без урахування екочинників, глобальних змін клімату, наприклад. Треба тепер подумати про залуження цієї території, про консервацію цих земель”, – додала Тимочко.
У нас є приклад самовідновлення – це Чорнобильська зона. Теж справа московських експериментаторів. Тоді це назвали випадковістю. Цього разу екоцид пробачати росії ніхто не збирається .
“Якнайшвидше треба задокументувати все, що трапилося. У нас є заповідні території. Можуть постраждати 48 об’єктів природозаповідного фонду. Треба задокументувати, що постраждало, які види флори і фауни”, – каже юристка Надія Васьківська.
Потім треба домогтися жорстокого покарання винних. Адже країна, яка залишає по собі мертву землю, має врешті припинити своє існування.