Переговори Трампа з путіним: стало відомо про три сценарії закінчення війни
12 лютого президент США Дональд Трамп поговорив із путіним. Він заявив, що мав “тривалу та дуже продуктивну” телефонну розмову з президентом росії. А речник путіна пєсков заявив, що ця розмова тривала півтори години. Трамп зазначив, що спочатку, як погодилися обоє співрозмовників, вони хочуть “зупинити мільйони смертей” у війні росії проти України. Щоправда, цинічно це лунає від країни-агресорки, яка сплановано розпочала цю криваву війну.
Допис Трампа про розмову з путіним містить абсолютно ті самі уявлення про війну в Україні, які він транслював і раніше, – повідомляє ТСН. Щоправда, новою деталлю став дивний пасаж про боротьбу американців і росіян пліч-о-пліч у Другій світовій війні, про яку Трамп згадав у дописі. Він також не зауважив, хто ж на кого напав. Є просто “війна з росією/Україною” (саме таке формулювання вжив Трамп), є багато загиблих з обох сторін, тому війна “має закінчитися”. Його допис містить натяк на те, що США готові повернутися до нормальних відносин з росією. Нагадаємо, що путін був світовим ізгоєм, саме такою була політика багатьох світових лідерів і попередньої адміністрації США. Але Байден пішов – і Трамп тут же домовляється з військовим злочинцем, фігурантом кримінального провадження Міжнародного кримінального суду путіним про “відвідини країн одне одного”. Багато в чому путін уже отримав те, чого хотів – можливість безпосередньо домовлятися зі Сполученими Штатами щодо України. Потенційно – через голови Києва та Європи. А також можливість посісти місце за центральним столом міжнародної політики.
Після розмови з Путіним Трамп також поспілкувався з президентом Зеленським. Розмова тривала близько години. Президент України повідомив, що вона була про готовність працювати разом на рівні команд. Також президент США поінформував Зеленського про деталі своєї розмови з Путіним. У своєму дописі американський лідер написав, що “Зеленский, як і путін, хоче миру”:
“Розмова пройшла дуже добре. Він, як і президент путін, хоче укласти мир. Ми обговорили безліч тем, пов’язаних з війною, але здебільшого зустріч, яка відбудеться в п’ятницю в Мюнхені, де віцепрезидент Джей Ді Венс і держсекретар Марко Рубіо очолять делегацію”.
Однак наскільки детально Трамп описав свою розмову з путіним, настільки ж скупо він розповів про бесіду з українським президентом – так само, до речі, як і сам Зеленський.
На завершення Трамп написав: “Нехай Господь благословить народи росії та України!”, зрівнявши фактично однією цитатою агресора та країну-жертву. Після цього голова ОП Андрій Єрмак повідомив, що Зеленський і Трамп домовилися про негайний початок роботи команд щодо закінчення війни.
Президент США також відповів на запитання медійників щодо України. Так, зокрема він заявив, що Вашингтон має отримати компенсацію у вигляді доступу до природних ресурсів за багатомільярдну допомогу, яку він надає Україні в її протистоянні російській агресії. Голова Мінфіну США має привезти з Києва документ із гарантіями повернення вкладених коштів на підтримку України.
Зеленський уже заявив, що угоду про природні ресурси можуть підписати або на Мюнхенській конференції 14–16 лютого, або навіть раніше.
Окрім того, Трамп заявив, що питання України в НАТО більше не обговорюється. “Мене це влаштовує”, – сказав він. Президент США вважає непрактичною та малоймовірною перспективу вступу України до Альянсу. Окрім того, пролунали тези, що припинення вогню в Україні можливе “в не надто далекому майбутньому” і що в Україні “в якийсь момент” мають пройти нові вибори.
Однак під час розмови з російським диктатором, коли Трамп запропонував зупинку вогню в Україні, то почув від путіна, що той не хоче, щоб вирішення ситуації начебто було тимчасовим. Трамп також вважає, що повернення України до кордонів 2014 року малоймовірне, однак він припустив, що Києву вдасться отримати назад частину втрачених нею територій.
Цікавим є і момент, що лідер США чомусь не бачить загрози у веденні прямого діалогу з росією без участі України. Попередня влада США вважала непохитним принцип “нічого про Україну без України”. Всім контактам з росіянами з українського питання передували консультації з українською стороною, щоб позиція була узгоджена з Києвом.
Добре відомо, що адміністрація Джо Байдена – хай би яку обґрунтовану критику можна висувати в її бік щодо військової допомоги Україні – твердо дотримувалася принципу про те, що час початку мирних переговорів з росіянами має визначати Київ. І Байден, і його команда постійно підкреслювали, що в цей процес українська сторона має увійти з максимально сильною позицією. Щоправда, вже зараз Трамп назвав “цікавим” питання, чи вважає він Україну рівноправним учасником мирного процесу, і додав, що Києву доведеться укласти мир.
Реакція світових медіа
Видання Politico пише, що Трамп, схоже, вирішив розробити мирний план безпосередньо з путіним і залучити лідера України лише як другорядну думку. А видання The Telegraph зазначає, що зараз це світ путіна і Трампа: “Америка більше не зацікавлена в гарантуванні української та європейської безпеки”. Видання “Волл-стріт Джорнал” також пише, що китайські посадовці через посередників пропонували команді Трампа провести саміт із путіним без участі Зеленського.
Повідомляється, що китайський лідер Сі Цзіньпін “не хоче, щоб будь-яка допомога у припиненні війни ставила під загрозу тісні відносини Китаю з росією”. Видання Bild також публікує статтю, де йдеться про те, що: “Війну виграв путін, американці виходять з конфлікту, а Україні та Європі не буде місця за столом переговорів. Доведеться просто прийняти результат. Трамп не просто дасть путіну все, що він хоче. Можливо, росія віддасть таки частину областей і президент США подасть це як успіх”.
А видання Bloomberg Economics тим часом спрогнозувало, що відновлення України стане у 230 мільярдів доларів.
Вже ввечері 12 лютого міністри закордонних справ України, Франції, Великої Британії, Іспанії, Італії, Польщі, Німеччини та Європейського Союзу зробили спільну заяву про готовність зміцнювати допомогу Україні. В МЗС України заявили, що “вимагають участі Європи в майбутніх переговорах щодо припинення війни рф проти України”. Україні мають бути надані сильні гарантії безпеки. Справедливий і стійкий мир в Україні є необхідною умовою сильної євроатлантичної безпеки, йдеться у заяві.
Ексрадник Дональда Трампа з нацбезпеки Джон Болтон заявив, що у США приголомшені розмовою Трампа з воєнним злочинцем путіним: дехто вже звинуватив його у здачі інтересів України. Сенатор-демократ Адам Шифф також розкритикував позицію Трампа, заявивши таке:
“Президент Трамп зателефонував нашому ворогу, росії, перш ніж зателефонувати нашому союзнику, Україні… Давайте не будемо говорити про те, що це означає: здача інтересів України і наших власних ще до початку переговорів. Трамп чудово укладає угоди, особливо для кремля”.
Трамп свідомо запустив маховик “мирного процесу” щодо України, коли, схоже, бачення його адміністрацією фінальних параметрів цього процесу ще остаточно не сформоване. Однак за останню добу баланс суттєво змістився не на користь українських інтересів.
По-перше, США всіляко, навіть порядком переговорів і тональністю повідомлень про них, показують, з якою стороною вони насамперед домовлятимуться про умови “припинення” воєнних дій.
До того ж Трамп не лише де-факто зняв міжнародну ізоляцію з путіна, оголосивши про підготовку зустрічі з ним, а й відмовився називати Україну рівноправним учасником майбутніх “мирних” переговорів, лише заявивши, що “вони, тобто українці, повинні укласти мир”. Вашингтон уже дає сигнали про те, на яких умовах примушуватиме Київ до “миру” з москвою. Окрім того, США не хочуть брати на себе відповідальність за те, що відбудеться після умовного “завершення війни”, в якій формі воно б не відбулося. Натомість в уявленні Трампа за цим має стежити Європа.
Директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь припустив, що цілком можливе припинення вогню по лінії фронту, яка складається на даний момент. Без додаткових умов чи обговорень. Хоча є питання, яких путіну не вдасться уникнути – обмін Курської області на території України та демілітаризація Криму й Чорного моря (інакше московія в умовах заморожування на суші негайно відновить домінування в Чорному морі). Аналітик зауважив, що тут треба дійсно попрацювати не лише зі США, а й з чорноморськими країнами, особливо з Туреччиною:
“Що головне в цій ситуації для нас – зрозуміти, що ця заморозка під тиском Трампа – це період до другої великої російсько-української війни. Ця війна відбудеться з дуже високою ймовірністю, щойно фактор Трампа зникне (й одночасно не зникне фактор путіна). Якщо це прийняти, тоді не буде емоційних гойдалок і вигорання. Наш план – це підготовка до наступної війни. Паралельне наше завдання – нарешті розбудити Європу. США більше не захищатимуть європейців від московії. Це той параметр, який має стати центральним у формуванні системи безпеки та оборони Європи”.
Водночас агентство Bloomberg описало три сценарії завершення війни після розмови Трампа та путіна.
Найімовірніший, за версією видання, передбачає таке: окуповані території залишаються під контролем росії, можливі обміни землями, зокрема й частиною Курської області, яка перебуває під контролем ЗСУ. Україна отримує певні гарантії безпеки, але не вступає до НАТО. Допомога США триває, якщо Європа збережe зв’язок із Вашингтоном.
Наступний варіант називають оптимістичним для України, і передбачає він таке: Захід обіцяє втрутитися у разі, якщо росія порушить мирну угоду. Санкції посилюються, а Київ отримує підтримку для оборонної промисловості та реформування ЗСУ, що відкриває шлях до ЄС. Водночас ризик прямого зіткнення з росією лякає навіть найбільших союзників.
Третій сценарій – найпесимістичніший. У цьому варіанті Трамп втрачає інтерес до України, військова та фінансова допомога США припиняються. Європа залишається наодинці з проблемою. Окуповані території України залишаються під контролем рф. Однак через деякий час після припинення вогню росія може розпочати нову війну проти України.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп також заявив, що домовився з путіним розпочати переговори про припинення війни в Україні. Попри це, Трамп запевнив, що продовжуватиме надавати допомогу Україні, бо інакше “путін би подумав, що він виграв”.